DZIŚ JEST:   20   LIPCA   2019 r.

Św. Małgorzaty, męczennicy
Bł. Czesława Odrowąża, kapłana
 
 
 
 

A może przyjąć Szkaplerz Trójcy Przenajświętszej?

A może przyjąć Szkaplerz Trójcy Przenajświętszej?
fot. Jastrow, domena publiczna via wikimedia commons

Jeden z najstarszych szkaplerzy został ukazany przez anioła pobożnemu prymicjantowi podczas sprawowania jego pierwszej Mszy św. Posłaniec ów ubrany był w białą szatę z czerwono-niebieskim krzyżem greckim na niej. Był to początek nowego zakonu oraz szkaplerza.

 

Prymicjantem, któremu objawił się w 1193 r. anioł, był św. Jan z Malty. Ramiona Bożego posłańca spoczywały na dwóch ludziach – jeden był rasy białej, a drugi czarnej. Wówczas to młody kapłan odczytał wezwanie do zajmowania się wykupem niewolników z rąk pogańskich muzułmanów. We Francji spotkał się ze św. Feliksem z Valois, wraz z którym postanowił udać się do Rzymu, by prosić papieża Innocentego III o zatwierdzenie nowego zakonu. Sam biskup Rzymu miał widzenie tuż przed audiencją dla nich, podczas którego ukazał mu się anioł w tej samej sytuacji i w tym samym habicie, co św. Janowi z Malty. Innocenty III zatem chętnie uznał w 1198 r. Zakon Świętej Trójcy od Wykupu Niewolników.

 

Trynitarze w XVI wieku podzielili się na dwie gałęzie: trynitarzy oraz trynitarzy bosych o ściślejszej obserwancji. Historycy obliczyli, że podczas swej działalności trynitarze wykupili z rąk saraceńskich około 900 tysięcy chrześcijan. Ich poświęcenie było tak wielkie, że wówczas, gdy brakowało funduszy na wykup niewolników, ofiarowywali się sami w zamian za nich. Kościół docenił ten cenny zakon, wynosząc do wysokich godności dwudziestu dziewięciu zakonników. Dziś zgromadzenie nosi nazwę Zakon Trójcy Przenajświętszej i zajmuje się „wykupywaniem z niewolnictwa” alkoholizmu, narkomanii czy prostytucji.

 

Trynitarze zostali sprowadzeni do Polski w 1685 r. za czasów panowania króla Jana III Sobieskiego. Zajmowali się wykupem chrześcijan, którzy zostali przez Tatarów zagarnięci w jasyr. Podczas niespełna stu lat swojej działalności uratowali w ten sposób 517 jeńców. W trakcie zaborów doszło do kasaty trynitarzy, a ostatni zakonnik zmarł w 1907 r. Zakon reaktywował swoją działalność w Polsce w 1986 r., gdzie posiada jeden klasztor – w Krakowie.

 

Niedługo po uznaniu przez Innocentego III zakonu trynitarskiego powstało Bractwo Trójcy Przenajświętszej, które finansowo i modlitewnie wspierało zakonników w ich działalności. Brali udział w dobrach duchowych zakonu, nosząc niewielki biały szkaplerz, na którym wyhaftowany był charakterystyczny krzyż trynitarski. Gdy umierał członek Bractwa, wówczas jego współbracia odprowadzali jego trumnę na cmentarz niosąc zapalone świece, a wkrótce odprawiana była Msza św. za zmarłego, podczas której w kapach przed ołtarzem klęczało czterech członków Bractwa. Począwszy od pontyfikatu Pawła V aż po bł. Piusa IX Bractwu Trójcy Przenajświętszej przyznawane były rozliczne odpusty i przywileje. Na terenie obecnych ziem polskich Bractwo funkcjonowało w dwóch parafiach na Górnym Śląsku: w Chełmie Śląskim (XVIII wiek) oraz Bytomiu (na przełomie XIX i XX wieku). Po zniesieniu niewolnictwa zadaniem członków Bractwa jest przede wszystkim czynienie dzieł miłosierdzia.

 

Szkaplerz Trójcy Przenajświętszej mogą nakładać jedynie ojcowie trynitarze oraz kapłani przez nich upoważnieni. Noszący ów szkaplerz mogą korzystać z wielu odpustów zupełnych i cząstkowych. Między innymi w chwili śmierci, gdy nie mogą przyjąć sakramentów, po wypowiedzeniu z pobożnością Imienia Jezus mogą uzyskać odpust zupełny.

 

W zakonie trynitarzy rozpowszechniony jest także kult wyobrażenia Jezusa Nazareńskiego, umęczonego Zbawiciela, który na piersiach ma kawałek białego materiału z krzyżem trynitarskim. Zakonnicy czczą również obrazy Matki Bożej od Wykupu Niewolników, przedstawianej zazwyczaj z trzosem i trynitarskim szkaplerzem, który jest ofiarowywany wyzwolonemu niewolnikowi.

 

Informacje o możliwości otrzymania Szkaplerza Trójcy Przenajświętszej można uzyskać pod adresem e-mail: [email protected]Kajetan Rajski


DATA: 2017-06-09 15:58
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Coś mi się zdaje, że już niedługo będą musieli wrócić do swojego pierwotnego charyzmatu. W obliczu zalewu muzułmanów musimy się liczyć z coraz częstszymi porwaniami chrześcijan, co z resztą się dzieje na Bliski Wschodzie. Tylko czy w dobie posoborowej letniości ktoś jeszcze zdobędzie się na taki heroizm, jak pójście w niewolę za chrześcijańskiego współbrata? Czy taki zakon będzie miał wówczas powołania?
ponad 2 lata temu / Iw
 
Oj bardzo słaba ta wiedza o szkaplerzu radze spotkać się z O. Piotrem Graduszewskim, jest w tym obeznany, a jeśli nawet zapewne odeśle do odpowiedniej literatury
ponad 3 lata temu / Max
 
szacun
ponad 5 lat temu / polpot
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.