Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
SOBOTA 31 PAŹDZIERNIKA
Św. Alfonsa Rodrigueza
Św. Wolfganga, biskupa
Św. Alfonsa Rodrigueza
Św. Wolfganga, biskupa
Imieniny obchodzą:
Wolfgang, Urban, Alfons
 

Sukces protestujących. Historia zostaje w szkole

Data publikacji: 2012-06-14 08:00
Data aktualizacji: 2012-06-14 14:19:00
WIADOMOŚCI
fot. ywel / sxc.hu

Minister edukacji Krystyna Szumilas zdecydowała, że wątek tematyczny „Ojczysty panteon i ojczyste spory” będzie przedmiotem obowiązkowym w szkołach gimnazjalnych. Protestujący przeciwko zmianom w programie nauczania twierdzą, że jest to krok w dobrym kierunku.


Realizowany w ramach programu przedmiotu historia i społeczeństwo wątek tematyczny „Ojczysty panteon i ojczyste spory”, będzie obowiązkowy od 2013 roku dla każdego ucznia.

 

Taką decyzję ogłosiła wczoraj minister Krystyna Szumilas. Wprowadzenie wątku „Ojczysty panteon i ojczyste spory” było jednym z postulatów protestujących od kilku miesięcy przeciwko wycofywaniu historii ze szkół. Zwieńczeniem protestów było powołanie Obywatelskiej Komisji Edukacji Narodowej i wypracowanie projektu kompromisu, który wczoraj został zaakceptowany przez MEN.

 

Minister Szumilas zapowiedziała również, że podręczniki, z których będą korzystać uczniowie zostaną poddane konsultacjom. – Zaproponowałam wszystkim środowiskom zainteresowanym nauczaniem historii przystąpienie do pisania programów nauczania oraz pisania i recenzowania podręczników do historii – dodała.

 

Czy decyzja satysfakcjonuje tych, którzy walczą o obowiązkową edukację historyczną w szkołach ponadgimnazjalnych?  – Decyzja o tym, że nauka historii najnowszej będzie obowiązkowa, to krok w dobrym kierunku – uważa prof. Jan Żaryn, historyk oraz uczestnik negocjacji z ministerstwem. – To także ogromny sukces ludzi, którzy w obronie lekcji historii podjęli protest głodowy. Są podstawy programowe nowego przedmiotu. Niepokoją jednak podręczniki, o których wyborze decydują nauczyciele. W zasadzie wszystkie są złe. Obywatelska Komisja Edukacji Narodowej podejmie działania, mające na celu wyeliminowanie tych najgorszych. Nie obejdzie się jednak bez radykalnej zmiany systemu nauczania. Obowiązkowa nauka najnowszej historii to dopiero pierwszy krok – dodaje prof. Żaryn.

 

Znowelizowane rozporządzenie ma wejść w życie 1 września 2013 r., gdy do drugich klas szkół ponadgimnazjalnych trafią pierwsi uczniowie uczący się zgodnie z nową podstawą programową. Nauczanie przedmiotu historia i społeczeństwo zaczyna się właśnie w klasach drugich.

 

 

Źródło: niezależna.pl

ged

 
 
 
 
 
 
 
drukuj
 
 
 
KOMENTARZE
 
Nick *:
 
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora