Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
SOBOTA 23 STYCZNIA
Św. Ildefonsa, biskupa
Bł. Wincentego Lewoniuka
Św. Ildefonsa, biskupa
Bł. Wincentego Lewoniuka
Imieniny obchodzą:
Ildefons, Rajmund
 

„Nie aleja Armii Ludowej, ale aleja NSZ!”

Data publikacji: 2013-03-27 23:00
Data aktualizacji: 2013-03-28 08:32:00
WIADOMOŚCI

25 marca odbyła się konferencja prasowa, zorganizowana przez Stowarzyszenie KoLiber, podczas której młodzi działacze wystosowali apel do władz stolicy o zmianę nazwy Al. Armii Ludowej. Warszawska arteria miałaby teraz nosić nazwę Al. Narodowych Sił Zbrojnych.


W siedzibie stowarzyszenia, zebrali się jego przedstawiciele w osobach: Jakuba Kuleszy i Piotra Mazurka, a także znany historyk Leszek Żebrowski oraz wiceprzewodnicząca Rady m.st. Warszawy – Olga Johann, która od lat podejmuje działania polegające na wspieraniu pomysłów dekomunizacji ulic w polskich miastach.

Leszek Żebrowski, który jest członkiem Honorowego Komitetu Poparcia akcji „Goń z pomnika bolszewika”, przedstawił merytoryczne uzasadnienie wniosku. Przypomniał m.in., że „Armia Ludowa była formacją ściśle podporządkowaną sowieckiemu okupantowi, wrogo nastawioną do podziemia niepodległościowego oraz kolaborującą z Niemcami.”


Organizatorzy przypominali, że Armia Ludowa w ogromnej części składała się z przedwojennych przestępców, którzy po 1939 roku wydostali się z więzień, a jednym z głównych obszarów działalności tej formacji były napady rabunkowe. Uczestnicy spotkania mogli również wysłuchać odczytu fragmentu książki pt. „Tajne oblicze GL – AL i PPR”, autorstwa prof. Marka Jana Chodakiewicza, dra Piotra Gontarczyka oraz Leszka Żebrowskiego. „Armia Ludowa dopuszczała się mordów na przedstawicielach społeczności żydowskiej, panował w niej powszechny antysemityzm, a w dodatku formacja ta kolaborowała z okupantem niemieckim w celu rozbicia polskiego podziemia niepodległościowego” – przypomniano.


W oświadczeniu, Stowarzyszenie KoLiber argumentowało również, dlaczego optuje za nadaniem tej arterii nazwy Alei Narodowych Sił Zbrojnych. Jak się dowiedzieliśmy, ich decyzja jest w dużej mierze podyktowana chęcią uhonorowania podziemia niepodległościowego na terenie stolicy. Wskazywano, że wiele zbrodni popełnionych przez Armię Ludową było przypisywanych właśnie Narodowym Siłom Zbrojnym. Gdyby zmieniono nazwę, byłby to wówczas swego rodzaju akt zadośćuczynienia poległym i oczernianym żołnierzom NSZ.

Na zakończenie spotkania, koordynator akcji „Goń z pomnika bolszewika” - Piotr Mazurek powiedział: „Liczymy na szybkie ustosunkowanie się do naszego apelu władz Warszawy i dokonanie zmiany, która może pomóc w przywracaniu świadomości historycznej w Polsce”.Paweł Ozdoba

 
 
 
 
 
 
 
drukuj
 
 
 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

KOMENTARZE
 
Nick *:
 
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 
Gosc
Czy Władze Warszawy odpowiedzą na apel? Trzeba ich zmusić do zmiany!
John Galt
Brawo! Może to początek prawdziwej dekomunizacji, desowietyzacji, deubekizacji tego kraju!
gpm
Właściwy pomysł.
JAR
Czemu dopiero teraz a nie ćwierć wieku temu? Konstytucja w artykule 13 zabrania propagowania faszyzmu i komunizmu. Lance do boju szable w dłoń bolszewika goń, goń, goń!
muszyna
Wreszcie będzie al. NSZ!