21 sierpnia 2018

99. rocznica zwycięskiego powstania! Zaplanowano wspaniałe uroczystości

(Defilada polskiej kawalerii w Sejnach. )

22 sierpnia, w 99. rocznicę powstania sejneńskiego, w Sejnach odbędą się okazałe uroczystości. Powstanie sejneńskie było drugim po powstaniu wielkopolskim zakończonym pełnym sukcesem zbrojnym wystąpieniem polskich patriotów. W walkach trwających od 23 do 28 sierpnia 1919 roku Wojsko Polskie rozgromiło oddziały litewskie, które chciały zająć ziemię sejneńską, augustowską i suwalską.

 

Uroczystości rocznicy powstania sejneńskiego i powrotu ziemi augustowskiej, suwalskiej i sejneńskiej do macierzy odbędą się w Sejnach i Suwałkach. W ramach obchodów rocznicy zorganizowano też „VI Marsz Szlakiem Powstania Sejneńskiego”, który w dniach 22-28 sierpnia przemierzy trasę z Sejn przez Giby, Krasnopol, Maćkową Rudę, Płociczno-Tartak do Suwałk. 22 i 23 sierpnia uczestnicy Marszu będą przebywać na uroczystościach w Sejnach, które odbędą się pod pomnikiem powstania sejneńskiego. 22 sierpnia odbędzie się też w tym miejscu oraz na cmentarzu katolickim w Sejnach uroczysty apel poległych. Uczestnicy Marszu w Gibach złożą kwiaty pod znanym w całej Polsce pomnikiem ofiar obławy augustowskiej.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Powstanie Sejneńskie to drugie po Powstaniu Wielkopolskim zakończone pełnym sukcesem zbrojne wystąpienie polskich patriotów. Miało miejsce 23-28 sierpnia 1919 roku na Suwalszczyźnie. Do ziem powiatów augustowskiego, suwalskiego i sejneńskiego prawo rościli sobie Litwini. Jednak, po wycofaniu się z tych ziem oddziałów niemieckich, początkowo nie mieli odwagi sami stanąć do walki o nie z Polakami. Litwini 7 lipca 1919 roku wycofali się więc z Suwałk na linię rzeki Czarna Hańcza, która wyznaczała, zgodnie z uzgodnieniem międzynarodowym linię rozgraniczenia (linia Focha) tych ziem na część polską i litewską. Kiedy wojska litewskie nabrały pewności siebie (liczebnie były silniejsze), najpierw chciały zagarnąć, niezgodnie z ustaleniami międzynarodowymi, cały powiat sejneński.

 

Zamiary te wzbudziły niepokój kierownictwa Polskiej Organizacji Wojskowej. 16 sierpnia 1919 roku dowództwo Suwalskiego Okręgu POW podjęło decyzję o wybuchu powstania w Sejnach. Rozpoczęło się ono 23 sierpnia i trwało pięć dni. Powstanie zakończyło się pełnym zwycięstwem Polaków. W walkach sierpniowych o suwalsko-sejneńską rubież poległo ponad 50 powstańców z ich dowódcą porucznikiem Wacławem Zawadzkim-Rózgą.

 

 

Adam Białous

 

 

Aby przeczytać więcej o powstaniu sejneńskim należy kliknąć TUTAJ.

  

   

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 127 724 zł cel: 300 000 zł
43%
wybierz kwotę:
Wspieram