DZIŚ JEST:   23   LUTY   2020 r.

VII Niedziela zwykła
Św. Polikarpa, biskupa
Bł. Wincentego Frelichowskiego
Bł. Izabeli, królewny
 
 
 
 

9 września

9 września
Wieża Babel

1569 – zmarł Piotr Bruegel Starszy (zwany „Chłopskim”), malarz niderlandzki (ur. ok. 1525). W roku  1551 został z tytułem mistrza przyjęty do cechu malarzy Antwerpii. Podróżował po Włoszech i Francji. Po powrocie mieszkał okresowo w Antwerpii, by w końcu na stałe osiąść w Brukseli (1563). Malował przede wszystkim pejzaże, zapełnione postaciami chłopskimi (stąd przydomek). Czerpał motywy z codziennego życia ludu (wesela, uczty, biesiady, kiermasze), z Biblii, ilustrował także przysłowia. Sens jego dzieł jest zawsze moralizatorski. Najbardziej znanymi obrazami, które wyszły spod jego pędzla, są: Walka karnawału z postem (1559), Zabawy dziecięce (1560), Taniec pod szubienicą, Rzeź niewiniątek (1565).

1698 – zwycięstwem polskim zakończyła się dwudniowa bitwa z Tatarami pod Podhajcami. Mimo ponad dwukrotnej przewagi sił tatarskich nad liczącą 6 tys. żołnierzy armią hetmana polnego koronnego Feliksa Kazimierza Potockiego, Polacy nie tylko nie dali się pobić, ale zmusili przeciwnika do ucieczki. Wynik bitwy przyczynił się do korzystnych dla Rzeczypospolitej ustaleń zawartego w styczniu następnego roku pokoju w Karłowicach. 


1923 – ukazał się pierwszy numer wydawanego na Śląsku Tygodnika dla ludu katolickiego Administracji Apostolskiej Śląska Polskiego „Gość Niedzielny”. Organizatorem i pierwszym redaktorem naczelnym pisma był ks. dr Teodor Kubina, wówczas proboszcz kościoła mariackiego w Katowicach, a od 1926 roku pierwszy biskup częstochowski.


1939 - w okolicach Ciepielowa na kielecczyźnie niemieccy żołnierze 15 pułku piechoty (z 29 DP) zamordowali 300 polskich jeńców wojennych należących do 74 p.p.


DATA: 2019-09-03 08:50
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
7
 
 
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.