DZIŚ JEST:   23   LIPCA   2019 r.

Św. Brygidy, patronki Europy
 
 
 
 

9 stycznia

9 stycznia
Iwan IV Groźny

1570 – na rozkaz cara Iwana IV Groźnego doszło do masakry ludności Nowogrodu Wielkiego. Podejrzewając, że elity Nowogrodu w porozumieniu z Litwą knują spiski przeciw niemu, Iwan postanowił ukarać ludność. 2 stycznia zjawił się w Nowogrodzie. Wraz z nim przybyła amia opriczników. Otoczyła miasto murem, by nikt z niego nie mógł uciec. 9 stycznia rozpoczęła się rzeź, która trwała 5 tygodni. Z rąk siepaczy zginęło ok. 60 tys. osób, w tym wiele dzieci, które ponoć przywiązywano do matek i wrzucano do rzeki. Iwan IV osobiście niszczył mury, w poszukiwaniu skarbów. Wkrótce do Moskwy, wywieziono wiele wozów złota i biżuterii. Nowogród nigdy już nie wrócił do dawnej świetności.

W soborze św. Zofii obok ikonostasu stoi krzyż, na którym znajduje się figurka gołębia. Według legendy, w czasie, gdy Iwan Groźny mordował mieszkańców Nowogrodu, na krzyżu soboru usiadł gołąb, aby odpocząć, lecz gdy zobaczył co się dzieje skamieniał z przerażenia.


1943 – w walce z Niemcami poległ Władysław Jasiński, ps. „Jędruś”, nauczyciel, instruktor harcerski, legendarny dowódca oddziału partyzanckiego „Jędrusie”. Już w grudniu 1939 roku wydawał konspiracyjne pismo noszące początkowo tytuł „Wiadomości Radiowe”, a potem „Odwet”. Od tego drugiego tytułu nazwę przyjęła również organizacja kierowana przez Jasińskiego. W marcu 1941 organizacja została rozbita przez Niemców. Jasiński uniknął aresztowania i w kwietniu 1941 na sandomierszczyźnie powołał do życia grupę bojowo-dywersyjną. Od pseudonimu dowódcy przyjęła ona nazwę „Jędrusie”. W październiku 1943, już po śmierci Jasińskiego, organizacja została włączona do Armii Krajowej.


1944 - powstała Rada Jedności Narodowej, reprezentacja stronnictw i ugrupowań politycznych Polskiego Państwa Podziemnego, organ doradczy Delegata Rządu na Kraj. Instytucja ta przejęła kompetencje Krajowej Reprezentacji Politycznej. W skład tego parlamentu Polski Podziemnej weszło 17 osób, przedstawicieli partii i organizacji politycznych. Przewodniczącym został Kazimierz Pużak.

 


DATA: 2019-01-09 05:31
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
2
 
 
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.