DZIŚ JEST:   26   WRZEŚNIA   2020 r.

Św. Wawrzyńca Ruiz i Towarzyszy
Św. Kosmy i Damiana
 
 
 
 

9 sierpnia

9 sierpnia
Władysław Opolczyk i pierwsi jasnogórscy paulini

48 a. Ch. – w bitwie stoczonej pod Farsalos (w Tesalii) Juliusz Cezar pokonał silniejszą liczebnie armię Pompejusza, który w przebraniu uciekł do Larissy, a stamtąd statkiem do Egiptu. Liczył bowiem na poparcie zaprzyjaźnionego Ptolemeusza XIII. Ten jednak pod wpływem doradców kazał zamordować Pompejusza zaraz po jego zejściu na ląd, a głowę odesłał Cezarowi.


378 – wojska wschodniego cesarstwa rzymskiego poniosły druzgocącą klęskę w bitwie z Wizygotami pod Adrianopolem. W trakcie zmagań poległ cesarz Walens. Na szczęście dla Rzymian wojskom gockim nie udało się zdobyć Adrianopola.


1382 – książę Władysław Opolczyk wystawił akt fundacyjny klasztoru Paulinów na Jasnej Górze. Pierwsi zakonnicy przybyli tam z Węgier. Najprawdopodobniej dwa lata później do klasztoru trafił cudowny obraz Matki Bożej Częstochowskiej.


1830 - Ludwik Filip I, z bocznej gałęzi Burbonów, złożył przysięgę na zrewidowaną w duchu rewolucyjnym konstytucję i został koronowany na króla Francuzów. W ten sposób na tronie Francji zasiadł były członek klubu jakobinów oraz żołnierz armii rewolucyjnej. Z tronu zmiotła go rewolucja lutowa 1848 roku.

1907 - zakończył się zorganizowany przez gen. Roberta Baden-Powella dla 20 chłopców obóz na angielskiej wyspie Brownsea, podczas którego wypróbował swoje pomysły na pracę wychowawczą z młodymi chłopcami. Wydarzenie to uznaje się za początek skautingu.

 


DATA: 2020-07-31 13:32
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
7
 
 
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.