DZIŚ JEST:   23   MARCA   2019 r.

Św. Tyburcjusza z Mongrovejo
Św. Józefa Oriola
 
 
 
 

9 marca

9 marca
Kard. Juliusz Mazarini, mal. Pierre Mignard

1661 – zmarł kardynał Juliusz Mazarini (Jules Mazarin, a właśc. Giulio Raimondo Mazzarini), następca i kontynuator polityki kardynała Richelieu na stanowisku pierwszego ministra Francji. Pochodził z Italii. Dążył do umocnienia absolutnej władzy króla i zapewnienia Francji przewagi w Europie kosztem zmniejszenia roli Habsburgów. W wyniku wojny, która zakończyła się zwycięstwem i pokojem pirenejskim w roku 1659, wprowadził dynastię Burbonów na tron Hiszpanii, na którym zastąpili Habsburgów. (ur. 1602).


1857 – zmarł św. Dominik Savio, włoski ministrant, duchowy uczeń św. Jana Bosco, założyciel Towarzystwa Niepokalanego Poczęcia NMP, mającego na celu pracę wychowawczą i pielęgnowanie powołań kapłańskich. (ur. 1842).

1943 - gubernator Hans Frank wydał rozporządzenie wprowadzające niekaralność aborcji dokonywanej przez Polki i przedstawicielki innych „niższych rasowo” narodów. Ten sam akt prawny zaostrzał natomiast kary w odniesieniu do kobiet niemieckich, które dopuściły by się zabicia dziecka w swoim łonie. Rozporządzenie dotyczyło terenów Generalnej Guberni.


1944 - co najmniej 58 Polaków zostało zamordowanych przez bandę Ukraińskiej Powstańczej Armii we wsi Szerokie Pole w województwie stanisławowskim. Nacjonaliści ukraińscy napadli na wieś nocą, atakując ją z trzech stron. Podpalali domostwa i zabijali napotkane osoby, bez względu na wiek i płeć.


DATA: 2019-03-01 08:36
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
5
 
 
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.