DZIŚ JEST:   06   SIERPNIA   2020 r.

Przemienienie Pańskie
Św. Hormizdasa, papieża
Bł. Oktawiana, biskupa
 
 
 
 

9 lutego

9 lutego

1824 – zmarła bł. Anna Katarzyna Emmerich, niemiecka zakonnica, mistyczka i stygmatyczka (ur. 1774). Już w młodości miewała mistyczne doświadczenia duchowe. W 1802 roku wstąpiła do augustianek. Po kasacie zakonu w 1811 roku, Anna Katarzyna zamieszkała w prywatnym domu. W wieku 24 lat otrzymała pierwszy stygmat - rany na głowie. Kolejne, na rękach, nogach i boku, pojawiły się 29 grudnia 1812 roku. Odtąd żywiła się jedynie Komunią Świętą i wodą. Wizje mistyczne jakie otrzymała zostały spisane i po jej śmierci wydane przez pisarza Klemensa Brentano. Na ich podstawie powstał scenariusz filmu „Pasja" Mela Gibsona.

1881 – zmarł Teodor Dostojewski, rosyjski pisarz, wybitny przedstawiciel powieści realistycznej XIX w., mistrz prozy psychologicznej. (ur. 1821). Do wybitniejszych jego dzieł należą: Wspomnienia z domu umarłych, Zbrodnia i kara, Idiota, Biesy, Bracia Karamazow.

1904 - okręty japońskie zaatakowały bazę floty rosyjskiej w Port Artur. Następnego dnia car Mikołaj II wypowiedział wojnę Japonii. Wbrew przewidywaniom Rosja poniosła podczas tego konfliktu szereg upokarzających klęsk. W dodatku spotęgowane wojną trudności ekonomiczne przyczyniły się do wybuchu na jej terenie rewolucji. Wojnę rosyjsko-japoński zakończyło podpisanie 5 września 1905 roku pokoju w Portsmouth (USA). Wygrana zapewniła Japonii miejsce w gronie światowych mocarstw.

1918 – państwa centralne zawarły w Brześciu traktat pokojowy z rządem Ukraińskiej Republiki Ludowej. Według jego postanowień w skład nowego państwa ukraińskiego miały wejść także ziemie należące dotąd do Królestwa Polskiego – Chełmszczyzna i część Podlasia. Dodatkowo, w tajnej klauzuli, przewidziano podział Galicji między Austrię i Ukrainę. Informacja o traktacie brzeskim ostatecznie zraziła społeczeństwo polskie do państw centralnych.


1957 – zmarł Mikołaj (Miklós) Horthy, węgierski admirał, polityk, regent Węgier w latach 1920 -1944 (ur. 1868). W okresie I wojny światowej dowodził flotą austriacko-węgierską na Adriatyku. Po ogłoszeniu przez Belę Kuna republiki komunistycznej utworzył na terenie Szegedu armię narodową, na czele której pokonał komunistów. 1 III 1920 roku parlament ogłosił Węgry monarchią a Horthy'ego regentem. W 1941 roku Horthy, pod naciskiem Niemiec, wypowiedział wojnę ZSRS i wysłał węgierskie oddziały wojskowe na front wschodni. W październiku 1944 roku, w obliczu klęski III Rzeszy, usiłował zawrzeć pokój z zachodnimi aliantami. Został jednak aresztowany przez Niemców. Wyzwolony przez wojska amerykańskie resztę życia spędził na emigracji w Portugalii.

1995 – we Fryburgu szwajcarskim zmarł o. Józef Maria Bocheński, dominikanin, światowej sławy filozof i znawca marksizmu (ur. 1903).


DATA: 2020-02-09 07:07
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
6
 
 
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.