DZIŚ JEST:   28   MAJA   2020 r.

Bł. Lanfranka z Bec
 
 
 
 

9 listopada

9 listopada
Ks. Piotr Wawrzyniak

1799 – Napoleon Bonaparte dokonał zamachu stanu i przejął władzę we Francji. Z jednej strony wyeliminował największe nadużycia rewolucji, z drugiej rozszerzył błędy Francji na całą Europę. Zasługę zalegalizowania działalności Kościoła niweczy aresztowanie Ojca Świętego Piusa VII, poddanie Kościoła kontroli państwa oraz konfiskaty jego ogromnych dóbr w krajach zależnych od Francji.


1910 – zmarł Piotr Wawrzyniak, polski kapłan, działacz społeczny i gospodarczy (ur. 1849). Pochodził z rodziny chłopskiej. W 1867 roku zdał maturę i wstąpił do seminarium duchownego w Poznaniu. Otrzymał stypendium na studia teologiczne w Münsterze. Święcenia kapłańskie przyjął w 1872 roku i został wikarym w Śremie. W grudniu 1898 roku objął probostwo w Mogilnie. W 1878 utworzył w Śremie nowoczesny Bank Ludowy. W 1891 roku przejął patronat nad polskimi spółkami kredytowymi w Poznańskiem. Organizował pierwsze na ziemiach polskich spółdzielnie zaopatrzenia i zbytu. Aktywnie brał też udział w różnych akcjach mających na celu szerzenie oświaty i kultury. W latach 1894-1896 był posłem na sejm pruski.


1970 – zmarł Karol de Gaulle, francuski mąż stanu, wyższy dowódca wojskowy (ur. 1890). W młodości kształcił się w szkołach katolickich. W 1909 roku wstąpił do armii francuskiej. Brał udział w I wojnie światowej. W latach 1919–1921 (z przerwą) był członkiem francuskiej misji wojskowej w Polsce. W czerwcu 1940 został na krótko wiceministrem obrony narodowej. Po kapitulacji Francji przebywał w Londynie, gdzie zorganizował Komitet Wolnej Francji. W latach 1945-46 pełnił funkcję premiera. Do władzy powrócił w 1958 roku. Przez 10 lat pełnił urząd prezydenta. Ustąpił ze stanowiska w wyniku porażki w drugorzędnym referendum w 1969 roku.


DATA: 2019-11-09 07:53
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
4
 
 
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.