DZIŚ JEST:   02   KWIETNIA   2020 r.

Św. Franciszka z Pauli
Św. Marii Egipcjanki
 
 
 
 

8 września

8 września
Papież bł. Pius X

1253 – w bazylice Świętego Franciszka w Asyżu papież Innocenty IV kanonizował biskupa krakowskiego Stanisława ze Szczepanowa, zamordowanego w 1079 roku na rozkaz króla Bolesława II Szczodrego. W Polsce uroczystość podniesienia relikwii Świętego i ogłoszenia jego kanonizacji odbyła się 8 maja 1254 roku.


1380 – W bitwie na Kulikowym Polu wojska księstw ruskich dowodzone przez Dymitra Dońskiego odniosły zwycięstwo nad Złotą Ordą. Dzięki dobremu wybraniu miejsca bitwy oraz roztropnemu posługiwaniu się odwodami Dymitrowi udało się przetrwać ataki Tatarów, po czym wymierzyć im decydujący cios.

 

1514 – w trakcie bitwy pod Orszą wojska polsko-litewskie dowodzone przez hetmana wielkiego litewskiego ks. Konstantego Ostrogskiego odniosły zwycięstwo nad siłami moskiewskimi Iwana Czeladnina. Ostrogskiemu udało się wciągnąć część sił nieprzyjaciela w zasadzkę (wąwóz obsadzony strzelcami) oraz rozbić pozostałe jego oddziały. Ten wielki sukces militarny nie przyniósł jednak większych zysków politycznych. Przede wszystkim nie udało się odzyskać Smoleńska, co było głównym celem strony polsko-litewskiej. Zwycięstwo zręcznie za to wykorzystała propaganda królewska, podnosząc autorytet dynastii Jagiellonów w Europie.


1713 - papież Klemens XI ogłosił konstytucję apostolska Unigenitus, w której potępił 101 tez pochodzących z dzieła Paschazego Quesnela pt.: Refleksje moralne na temat Nowego Testamentu. Quesnel usiłował w nim oprzeć doktrynę jansenistów na Ewangelii i naukach Apostołów.


1907 – Ojciec Święty Pius X ogłosił encyklikę Pascendi Dominici Gregis, O zasadach modernistów. Papież opisał w niej błędną doktrynę modernistów, którą nazwał „syntezą wszystkich herezji”. Wśród najbardziej niebezpiecznych zasad św. Pius X wymienia: immanentyzm życiowy, religię jako owoc przyrody, ewolucję dogmatów, doświadczenie religijne, negację Tradycji, symbolizm teologiczny, permanentyzm, agnostycyzm, ewolucjonizm oraz manię reformatorską we wszystkich dziedzinach życia kościelnego.

 


DATA: 2019-09-03 08:49
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
12
 
 
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.