DZIŚ JEST:   23   LIPCA   2019 r.

Św. Brygidy, patronki Europy
 
 
 
 

8 stycznia

8 stycznia
Papież Innocenty III

1198 – kardynał Lotariusz de Segni został wybrany papieżem i przyjął imię Innocenty III. Pochodził z zamożnej rodziny z Kampanii. Studiował w Bolonii i Paryżu. Zaliczany jest do grona największych i najbardziej skutecznych papieży średniowiecznych. Był kontynuatorem idei Grzegorza VII. Wzmocnił politycznie Państwo Kościelne, zabezpieczając tym niezależność Stolicy Apostolskiej. Ogłosił IV wyprawę krzyżową, która niefortunnie zamiast do Egiptu trafiła do Bizancjum. Zrażony niepowodzeniem łagodnych środków zwalczania herezji albigensów, w 1209 ogłosił przeciw nim krucjatę. Przeprowadził reformę Kościoła, dbając o jedność biskupów z Rzymem oraz poziom moralny duchowieństwa. Zasługą Innocentego III jest także zatwierdzenie dwóch nowych zakonów żebrzących: franciszkanów i dominikanów. Uwieńczeniem wielkiego pontyfikatu był IV sobór laterański. Innocenty III zmarł 16 lipca 1216 r. w Perugii, w czasie podróży apostolskiej mającej na celu przygotować nową krucjatę do Ziemi Świętej.


1642 – zmarł Galileusz (Galileo Galilei), włoski astronom, astrolog, matematyk, fizyk i filozof. Wokół sprawy jaką mu wytoczyła Inkwizycja narosło wiele mitów i nieporozumień. Zazwyczaj krytycy Kościoła przemilczają fakt, że Galileusz swoje poglądy na temat budowy układu słonecznego głosił w sposób wyzywający, w dodatku bez podparcia ich dostatecznymi dowodami naukowymi. Było to bardzo nierozsądne i groziło nieobliczalnymi konsekwencjami dla porządku religijnego i społecznego. Należy podkreślić, że podczas rozprawy Galileusz nie był torturowany, a dożywotne więzienie, na jakie został skazany, papież natychmiast zamienił na areszt domowy. Poza tym musiał publicznie wyprzeć się zakwestionowanych poglądów (teorii heliocentrycznej) oraz odmawiać przez trzy lata psalmy pokutne. Kolejne lata naukowiec spędził w wygodnej rezydencji Arcetri pod Florencją. Paradoksalnie, to właśnie w tym okresie życia Galileusz napisał jedno z najważniejszych swoich dzieł naukowych: Rozmowy i dowodzenia matematyczne.

1947
– zmarł gen. Tadeusz Kutrzeba (ur. 1886), polski wyższy dowódca wojskowy, teoretyk wojskowości, w 1939 r. dowódca Armii „Poznań”. Karierę wojskową rozpoczął w szeregach armii austriackiej. Jeszcze przed I wojną światową ukończył Akademię Sztabu Generalnego w Wiedniu. Po wybuchu światowego konfliktu pracował w sztabach. Jesienią 1918 roku wstąpił do odradzającej się armii polskiej. Podczas wojny polsko-bolszewickiej pełnił funkcje szefa sztabu na różnych szczeblach taktycznych. Po wojnie pracował w Ścisłej Radzie Wojennej i Sztabie Generalnym WP. Do stopnia generała brygady został awansował w 1927 r. W następnym roku objął funkcję komendanta Wyższej Szkoły Wojennej. W marcu 1939 r. awansował do stopnia generała dywizji i został mianowany inspektorem armii. W kampanii wrześniowej dowodził Armią „Poznań”. Na jej czele stoczył bitwę z jednostkami niemieckimi wyprzedzającymi jego wojska w marszu na linię Wisły. Niestety, poniósł klęskę. Wraz z resztką ocalałych jednostek Kutrzeba przedarł się do oblężonej Warszawy i tam 22 września objął obowiązki zastępcy dowódcy Armii „Warszawa”. Po kapitulacji stolicy trafił do niewoli. Zmarł w Londynie.


DATA: 2019-01-08 05:36
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
3
 
 
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.