DZIŚ JEST:   29   WRZEŚNIA   2020 r.

Świętych Archaniołów
Michała, Gabriela i Rafała
 
 
 
 

8 sierpnia

8 sierpnia
Bitwa pod Żyrzynem

449 – rozpoczął się zwołany przez cesarza Teodozjusza II synod efeski, nazwany „zbójeckim”. Obradami kierowali: cesarz oraz patriarcha Aleksandrii Dioskur, obaj będący zwolennikami monofizytyzmu, błędnej nauki głoszonej przez mnicha Eutychesa, według której po Wcieleniu ludzka natura Pana Jezusa rozpłynęła się w naturze boskiej tak, jak kropla słodkiej wody rozpływa się w morzu. Do obrad w synodzie nie dopuszczono wielu przeciwników monofizytyzmu oraz delegatów z Rzymu, chcąc utrzymać liczebną przewagę jego zwolenników. Synod uznał nauki Eutychesa za prawowierne, a protestujący zostali pobici i siłą usunięci z miejsca obrad. Papież Leon I odmówił uznania podjętych rozstrzygnięć. Ostatecznie z monofizytyzmem rozprawił się sobór w Chalcedonie (451).


1747 – w warszawskim pałacu daniłowiczowskim otwarto dla publiczności Bibliotekę Załuskich. Jej fundatorami byli bracia Józef Andrzej i Andrzej Stanisław Załuscy, biskupi katoliccy. Po upadku powstania kościuszkowskiego na rozkaz Katarzyny II zbiory Biblioteki trafiły do Petersburga, gdzie stały się w roku 1814 zrębem Cesarskiej Biblioteki Publicznej


1863 – podczas powstania styczniowego oddział polski dowodzony przez gen. Michała Heydenreicha -„Kruka” zaatakował w okolicach Żyrzyna rosyjski konwój wojskowy eskortujący 201 tys. rubli. Dysponujący przewagą liczebną powstańcy zwyciężyli Moskali i przejęli większość pieniędzy. Zasiliły one skarb powstańczy.


1919 – oddziały Frontu Litewsko-Białoruskiegp pod dowództwem generała Stanisława Szeptyckiego wyparły bolszewików z Mińska. Polacy wzięli do niewoli ok. 500 jeńców oraz zdobyli liczny tabor kolejowy i magazyny. W lipcu 1920 roku miasto ponownie opanowali Rosjanie. Wprawdzie po bitwie niemeńskiej Mińsk znów został zajęty przez wojsko polskie, jednak na mocy traktatu ryskiego wszedł w skład Białoruskiej SRS.


DATA: 2020-07-31 14:22
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
10
 
 
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.