DZIŚ JEST:   08   KWIETNIA   2020 r.

Św. Dionizego z Koryntu
Św. Waltera, opata
 
 
 
 

8 listopada

8 listopada
Kościół w Wilnie wyburzany po kasacie klasztoru karmelitanek

1620 – w bitwie pod Białą Górą, podczas wojny trzydziestoletniej, wojska prohabsburskiej Ligii Katolickiej odniosły decydujące zwycięstwo nad husycką armią czeską. Dzień później w ręce Habsburgów wpadła Praga. Rozpoczął się proces rekatolicyzacji Czech.


1864 - cesarz Aleksander II Romanow wydał ukaz kasacyjny likwidujący cały szereg klasztorów na terenach Królestwa Polskiego. Na jego mocy spośród 155 klasztorów męskich do likwidacji przeznaczono 110, natomiast z 42 klasztorów żeńskich zniesiono 4. Likwidacja 39 klasztorów była karą za poparcie przez duchowieństwo powstania styczniowego. Pretekstem do zniesienia kolejnych 71 domów zakonnych była niska liczebność mieszkających w nich zakonników (poniżej 8).

1923 – późnym wieczorem bojówki Narodowosocjalistycznej Niemieckiej Partii Robotników (NSDAP), na czele których stał Adolf Hitler, usiłowały przejąć władzę w Bawarii. Ruchawkę wspartą przez gen. Ericha Ludendorffa szybko stłumiły oddziały policji i Reichswehry. Nieudany zamach stanu przeszedł do historii pod nazwą puczu monachijskiego. Hitler trafił do więzienia, skąd wyszedł po 9 miesiącach.


DATA: 2019-11-04 10:18
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
7
 
 
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.