DZIŚ JEST:   12   SIERPNIA   2020 r.

Św. Joanny Franciszki Frémyot de Chantal
Św. Euzebiusza, biskupa
 
 
 
 

8 lipca

8 lipca
Karol XII i Mazepa po klęsce

1709 – car Piotr I Wielki zadał pod Połtawą decydującą klęskę królowi Szwecji Karolowi XII i jego sojusznikowi hetmanowi Mazepie. Licząca 27 tys. żołnierzy armia szwedzka została całkowicie rozbita przez 40-tysięczną armię rosyjską. Wynik bitwy pod Połtawą zachwiał potęgą Szwecji. Odwrotnie stało się w przypadku Rosji, która uzyskała status jednego z pierwszorzędnych mocarstw Europy.


1796 – zmarł ks. Adam Naruszewicz (ur. 1733), biskup smoleński i łucki, jezuita, zasłużony historyk, poeta, a przy tym, podobnie jak jego protektor król Stanisław August Poniatowski, jurgieltnik Katarzyny II.


1946 – zmarł Józef Mehoffer, polski malarz i grafik (ur. 1869). Pochodził ze spolonizowanej rodziny urzędników austriackich. Studiował w Krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych, a także w Wiedniu i Paryżu. Zajmował się m.in. grafiką artystyczną, malarstwem sztalugowym, grafiką użytkową. Największym sukcesem międzynarodowym Mehoffera było zwycięstwo w 1895 roku w konkursie na projekt witraża do katedry we Fryburgu szwajcarskim. Do ważniejszych dokonań artystycznych twórcy zaliczyć należy także polichromię sklepienia katedry ormiańskiej we Lwowie, projekt witraży w Katedrze Łacińskiej we Lwowie oraz kościoła pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa w Turku.


DATA: 2020-07-08 06:21
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
15
 
 
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.