DZIŚ JEST:   22   SIERPNIA   2018 r.

NMP Królowej
Św. Agatonika z Towarzyszami
Bł. Bernarda z Offidy
 
 
 
 

8 grudnia

8 grudnia
Ogłoszenie dogmatu o Niepokalanym Poczęciu NMP

1854 – Ojciec Święty Pius IX ogłosił dogmat o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny. Nową naukę zdefiniował w konstytucji apostolskiej Ineffabilis Deus. Pisał w niej: - Ogłaszamy, orzekamy i określamy, że nauka, która utrzymuje, iż Najświętsza Maryja Panna od pierwszej chwili swego poczęcia - mocą szczególnej łaski i przywileju wszechmocnego Boga, mocą przewidzianych zasług Jezusa Chrystusa, Zbawiciela rodzaju ludzkiego - została zachowana nietknięta od wszelkiej zmazy grzechu pierworodnego, jest prawdą przez Boga objawioną i dlatego wszyscy wierni powinni w nią wytrwale i bez wahania wierzyć.


1864 - papież Pius IX wydał encyklikę Quanta cura, w której potępił rozdział kościoła od państwa. Do encykliki dołączony został „Syllabus Errorum”, czyli wykaz osiemdziesięciu błędnych zdań dotyczących natury Kościoła, innych wyznań i religii, ustrojów, relacji państwo–Kościół, sakramentu małżeństwa, natury władzy Biskupa Rzymu, błędów: racjonalizmu, indyferentyzmu, komunizmu i liberalizmu.


1953 – w Kaplicy Matki Bożej na Jasnej Górze, o godz. 21.00, po raz pierwszy odmówiono modlitwę Apel Jasnogórski. Poprowadził ją przeor Jasnej Góry o. Jerzy Tomziński. Wraz z nim modlili się paulini – o. Teofil Krauze, o. Aleksander Rumiński oraz kilka pań z Instytutu Prymasowskiego. Polecali opiece Maryi uwięzionego prymasa Polski Stefana Wyszyńskiego. Nowy impuls dla rozpowszechnienia się Apelu jako wieczornego nabożeństwa maryjnego dały Jasnogórskie Śluby Narodu złożone 26 sierpnia 1956 r. Odtąd Apel Jasnogórski stał się modlitwą wieczorną w intencji Narodu. Spopularyzowała go peregrynacja kopii Cudownego Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej po Polsce.

1965 – papież Paweł VI ogłosił zakończenie Soboru Watykańskiego II. Zmiany w Kościele, które nastąpiły w kolejnych latach, szybko wykroczyły poza ustalenia Ojców Soborowych.


1981 – papież Jan Paweł II ustanowił Papieską Akademię Teologiczną w Krakowie, obecnie Uniwersytet Papieski Jana Pawła II. Uczelnia wywodzi się z Uniwersytetu Jagiellońskiego. W 1954 r. na podstawie jednostronnej decyzji Rady Ministrów, Wydział Teologiczny UJ został usunięty z wszechnicy. Działał jednak nadal samodzielnie, na prawach Stolicy Apostolskiej. Od 1974 r. nosił zaszczytny tytuł „Papieski”.


DATA: 2017-12-06 14:11
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
1
 
 
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.