DZIŚ JEST:   15   LIPCA   2020 r.

Św. Bonawentury, Doktora Kościoła
Św. Włodzimierza, księcia
 
 
 
 

74. rocznica pierwszych deportacji na Sybir

74. rocznica pierwszych deportacji na Sybir
fot. Artur Grottger [Public domain], via Wikimedia Commons

W Przemyślu uczczono dzisiaj 74. rocznicę pierwszej wywózki na Sybir, która miała miejsce 10 lutego 1940 r. Główne obchody odbyły się w kościele pw. Świętej Trójcy.

 

Na obchody złożyły się: Msza św. w intencji zmarłych Sybiraków, a po niej modlitwa, odśpiewanie hymnu, okolicznościowe przemówienia oraz złożenie kwiatów i zapalenie zniczy przed tablicą Pamięci Sybiraków znajdującej się w arkadach przykościelnego muru.

 

Ich organizatorem był Związek Sybiraków i Związek Sybiraków III Rzeczypospolitej. – Dzięki Kościołowi jednoczą się te związki, które wiąże nie tylko bolesny los, ale również troska o uratowanie historii – mówi ks. Jan Mazurek, proboszcz parafii Świętej Trójcy, który rok temu otrzymał srebrny medal Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa.

 

Dodaje, że upamiętnienia tej „bardzo bolesnej, ale i ważnej karty historii Polski” zawsze mają wymiar duchowy i religijny. Uczestnicy modlą się za zmarłych oraz za żyjących, aby tę pamięć historyczną nadal podtrzymywać.

 

Jako gospodarz chętnie się otwieram na te inicjatywy i je wspieram, ponieważ historia jest mi bliska i to nie dlatego, że mam z Syberią jakieś związki, ale ze względu na miłość do ojczyzny – mówi ks. Mazurek.

 

Podczas czterech deportacji do północnych obwodów Rosji i na zachodnią Syberię wywieziono około 1,2 mln ludzi. Straszliwe warunki dla wielu okazały się wyrokiem śmierci. Temperatury spadały nawet do minus 50 stopni Celsjusza.

 

 

Źródło: KAI

ged


DATA: 2014-02-09 13:40
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.