12 lipca 2018

74. rocznica operacji „Ostra Brama”. Nad Wilnem załopotała biało-czerwona flaga

(Cmentarz Rossa w Wilnie - groby żołnierzy AK. Foto.: Adam Białous)

W Krawczunach na Litwie, w miejscu największej bitwy AK z Niemcami, w piątek (13 lipca) odbędą się główne uroczystości 74. rocznicy operacji Ostra Brama, czyli wyzwolenia Wilna przez AK. Podczas całej akcji (6-13 lipca 1944 r.) zginęło ogółem ponad 500 żołnierzy AK a tysiąc zostało rannych.

 

Obchody 74. rocznicy operacji „Ostra Brama” trwają na Wileńszczyźnie już od 9 lipca, kiedy złożeniem kwiatów i zapaleniem zniczy uczczono pamięć ofiar zbrodni w lasach ponarskich w Wilnie. Niemcy, przy współudziale kolaborujących z nimi nacjonalistów litewskich, zamordowali tam około 70 tys. Żydów oraz około 20 tys. Polaków. Natomiast 11 lipca Polacy żyjący na Litwie i Białorusi nawiedzali groby żołnierzy AK, którzy zginęli na tych dawnych kresowych ziemiach RP, z rąk Niemców i Sowietów. Odwiedzono m.in. cmentarz na Rossie w Wilnie, na którym spoczywa wielu żołnierzy AK, biorących udział w operacji „Ostra Brama”.

Wesprzyj nas już teraz!

 

W bogatym, kilkudniowym programie uroczystości  znalazły się też takie wydarzenia, jak gra miejska dla młodzieży pt. „Burza w Wilnie”, wycieczka autokarowa po miejscach pamięci narodowej czy projekcja filmu „Wyklęty” Konrada Łęckiego.

 

Centralne uroczystości odbędą się 13 lipca w Krawczunach na Wileńszczyźnie. Miała tu miejsce największa, zwycięska bitwa AK z żołnierzami niemieckimi (13 lipiec 1944 r). W uroczystościach pod pomnikiem poświęconym AK–owcom poległych w walce wezmą udział  kombatanci AK, mieszkańcy Wileńszczyzny, harcerze, przedstawiciele władz państwowych Polski i Litwy. Zostanie też odprawiona Msza św. za pokój dusz poległych żołnierz Armii Krajowej. 

 

Operacja „Ostra Brama” została przeprowadzona od 6 do 13 lipca 1944 roku w ramach akcji „Burza”. Jej celem było zdobycie Wilna, jeszcze przed wkroczeniem Armii Czerwonej, tak aby ustanowić tam polskie władze. Próbę zdobycia Wilna  rozpoczęto w nocy z 6 na 7 lipca 1944 roku. Siły niemieckie były przeważające – 17 tys. żołnierzy, broń pancerna i lotnicza. Natomiast AK (okręg wileński i nowogródzki) udało się im przeciwstawić około 10 tys. żołnierzy – piechota i kawaleria. Pomimo tej asymetrii sił Polakom udało się opanować dużą część miasta. 13 lipca AK w zdobywaniu Wilna zostało wsparte przez Armię Czerwoną, według ustaleń przyjętych przez obie strony podczas rozmów na temat akcji „Burza”. Tego dnia całe miasto zostało zdobyte. 

 

Podczas akcji „Ostra Bram” zginęło około 500 żołnierzy AK, rannych zostało ponad 1000. Po zdobyciu miasta AK- owcy zawiesili biało- czerwoną flagę na wzgórzu zamkowym. niestety powiewała ona dumnie jedynie parę godzin, po czym została zerwana przez czerwonoarmistów. Na jej miejsce zatknęli oni czerwony sztandar z sierpem i młotem. Natomiast 17 lipca na rozkaz gen.  Iwana Czerniachowskiego, zwanego katem AK, podstępnie aresztowano dowództwo i oficerów wileńskiego AK, w tym dowódcę wileńskiego okręgu AK ppłk. Aleksandra Krzyżanowskiego ps. „Wilk”  Większość z nich trafiła do więzień lub została zesłana na Sybir. Część oficerów rozstrzelano. Dla upokorzenia Polaków, ciało gen. Czerniachowskiego, który zginął wkrótce i to z rąk swoich żołnierzy, pochowano w Wilnie, jako jego zdobywcę. 

 

Adam Białous

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 104 290 zł cel: 300 000 zł
35%
wybierz kwotę:
Wspieram