DZIŚ JEST:   07   LIPCA   2020 r.

Bł. Benedykta XI, papieża
 
 
 
 

74. rocznica IV rozbioru Polski

74. rocznica IV rozbioru Polski
fot.KEYSTONE Pictures USA/Forum

23 sierpnia 1939 r. w Moskwie został podpisany pakt Ribbentrop – Mołotow. Przedstawiciele ZSRR i III Rzeszy zawarli traktat o nieagresji wraz z tajnym protokołem dodatkowym, który przewidywał m.in. podział terytorium Polski na dwie strefy wpływów – sowiecką i niemiecką.


Joachim von Ribbentrop, minister spraw zagranicznych III Rzeszy i Wiaczesław Mołotow, ludowy komisarz spraw zagranicznych ZSRR, w protokole tym, stanowiącym integralną część zawartego wówczas paktu stwierdzali: „W wypadku terytorialnych i politycznych przekształceń na terenach należących do Państwa Polskiego granica stref interesów Niemiec i ZSRS przebiegać będzie w przybliżeniu po linii rzek Narwi, Wisły i Sanu. Kwestia, czy w obopólnym interesie będzie pożądane utrzymanie niezależnego Państwa Polskiego i jakie będą granice tego państwa, będzie mogła być ostatecznie wyjaśniona tylko w toku dalszych wydarzeń politycznych. W każdym razie oba rządy rozstrzygną tę kwestię na drodze przyjaznego porozumienia".

 

W innych punktach tajnego protokołu przewidziano również podział wpływów w rejonie krajów nadbałtyckich (Finlandia, Estonia, Łotwa i Litwa), gdzie rozgraniczenie stref interesów Niemiec i ZSRS miała stanowić północna granica Litwy. W stosunku do obszaru Europy Południowo-Wschodniej Rosja sowiecka zainteresowana była jeszcze Besarabią (należącą do Rumunii).

 

Ostatni punkt dokumentu stwierdzał: „Niniejszy protokół będzie traktowany przez obie strony, jako najściślej tajny".

 

Historycy są zgodni odnośnie nazywania paktu Ribbentrop-Mołotow IV rozbiorem Polski, gdyż twierdzą, że nazwa ta dobrze oddaje jego istotę. Dwaj sąsiedzi Polski zawarli porozumienie o podziale jej terytorium pomiędzy siebie. Po kilku tygodniach ustalenie to zostało zrealizowane. Tym samym Stalin zawarłszy przymierze z Hitlerem, ma swój poważny udział już w samym wywołaniu II wojny światowej.

 

W 2008 roku Parlament Europejski ustanowił dzień 23 sierpnia Europejskim Dniem Pamięci Ofiar Stalinizmu i Nazizmu. Pierwszy raz obchodzono go w 2011 roku w Warszawie. Główne tegoroczne obchody odbywają się na Litwie.

 

źródło: interia.pl

jed

 

Więcej o Pakcie czytaj w tekście Krzysztofa Gędłka „Misterna gra Stalina o Europę”


DATA: 2013-08-23 10:24
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.