DZIŚ JEST:   24   LUTY   2020 r.

Św. Etelberta, króla
 
 
 
 

73. rocznica rzezi w Hucie Pieniackiej. Złożono hołd pomordowanym Polakom

73. rocznica rzezi w Hucie Pieniackiej. Złożono hołd pomordowanym Polakom
fot. wikimedia.commons
#HUTA PIENIACKA    #POLACY    #RZEŹ    #UKRAINA    #MORD    #UPA    #ZBRODNIA    #73. ROCZNICA    #POLSKA

W 73. rocznicę pacyfikacji Polaków w Hucie Pieniackiej, upamiętniono ofiary tamtej zbrodni, jakiej dopuścili się bandyci z UPA wraz z oddziałami SS Galizien.

 

Obchody rozpoczęły się modlitwą oraz poświęceniem krzyża, który stanął w Hucie Pieniackiej staraniem Ukraińców po tym, jak na początku roku wysadzili go w powietrze nieznani sprawcy.

 

Polacy, którzy przybyli na miejsce obchodów, nie kryli wzruszenia. Szczególnie, że w tym roku obchody cieszyły się wyjątkową popularnością. Zwykle brało w nich udział około 200 osób. W tym roku jest to kilka razy więcej z uwagi na wydarzenia, do jakich doszło w Hucie Pieniackiej kilka tygodni temu. Oprócz wspomnianego zniszczenia krzyża nieznani bandyci pomalowali farbą tablice, na których znajdowały się nazwiska pomordowanych Polaków. Zarówno polska jak i ukraińska strona uznały, że była to najprawdopodobniej prowokacji ze strony Rosji.

 

Nowy krzyż stoi już w miejscu zniszczonego, zaś tablice zostały wyczyszczone.

 

Zbrodnia w Hucie Pieniackiej została dokonana przez oddziały UPA i SS Galizien 28 lutego 1944 roku. W wyniku akcji pacyfikacyjnej zginęło około tysiąca polskich mieszkańców wsi. Akcję przeżyło około 160 osób.

 

W tegorocznych obchodach upamiętniających ofiary tamtego mordu wzięli udział potomkowie zabitych oraz zwykli Polacy i Ukraińcy, a także ambasadorowie Polski na Ukrainie i Ukrainy w Polsce, deputowani Sejmu i Rady Najwyższej oraz przedstawiciele miejscowych władz.

 


Źródło: Polskie Radio

ged


DATA: 2017-02-26 18:39
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

czemu kłamiecie ? W tym przypadku, pomnik w Hucie Pieniackiej został odnowiony przez Ukraińców, tyle, że bez konsultacji z polską stroną. Ukraińcy pozwolili sobie na zmiany w tekstach umieszczonych na środkowej tablicy. A więc, nie jest on idealna kopia, wcześniejszego pomnika. Ukraińcy usunęli cytat z twórczości polskiego poety narodowego Kornela Ujejskiego: ?Z dymem pożarów, z kurzem krwi bratniej do Ciebie, Panie, woła ten głos!?. Wzamian dali napis: ?Odnowiono dzięki wysiłkom ukraińskiej społeczności 2017?. Niestety ukraińskie media przedstawiają tę sprawę nieco inaczej a pomnik jest określany jako pamięci polskich mieszkańców wsi, zabitych przez hitlerowców w 1944 roku - dalej też trochę różnych manipulacji. czemu nie podacie że na uroczystości powiewała upowska flaga ?
ponad 2 lata temu / żenada
 
Nikt nawet nie bierze pod uwagę ewentualności, że pomnik wysadzili ukraińscy nacjonaliści? Przecież ich uchwała jawnie deklaruje prowokowanie takich aktów. FRAGMENTY UCHWAŁY KRAJOWEGO PROWIDU ORGANIZACJI UKRAIŃSKICH NACJONALISTÓW (OUN) podjętej 22.VI.1990. /W.Poliszczuk "Gorzka prawda - zbrodniczość OUN-UPA"- Toronto 1995 - str. 372-379/: 'Polska jest Ukrainie potrzebna jako sojusznik do rozbicia ZSRR. W tym celu należy popierać w Polsce wszystkimi siłami wszystko co ma posmak antyrosyjski. Podkreślać z całą mocą, ze pełne wyzwolenie Polski nie jest możliwe bez samostijnej Ukrainy (vide Michnik). Oznacza to pełne zaufanie Polaków do anty-moskiewskiej polityki Ukraińców, pozwoli na ich zupełny bezkrytycyzm i na pełne ich zaangażowanie po naszej stronie. Zaangażowanie to ma pomóc do umocnienia pozycji Ukrainy i osłabienia Polski, co pozwoli w przyszłości podporządkować państwo polskie ukraińskim interesom narodowym.'
ponad 2 lata temu / wmo
 
Wspolna modlitwa jeszcze nikomu nie zaszkodzila. Lecz dlaczego do tej pory sprawcy zniszczenia pomnika sa nieznani? Dlaczego wciaz gloryfikuje sie na Ukrainie podlych zbrodniarzy z OUN-UPA? Dlaczego wciaz nie ma krzyzy na setkach innych miejsc ludobojstwa na Wolyniu i Kresach? CDN
ponad 2 lata temu / Slawomir Tomasz Roch
 
"Zarówno polska jak i ukraińska strona uznały, że była to najprawdopodobniej prowokacji ze strony Rosji." Banderowiec pluje. Polak "to deszcz pada"...
ponad 2 lata temu / Obcy Astronom
 
Nie wierzę że to Ukraińcy dali pekiel na renowację pomnika. Pokażcie rachunek??
ponad 2 lata temu / MiraS
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.