DZIŚ JEST:   07   KWIETNIA   2020 r.

Św. Jana Chrzciciela de la Salle
 
 
 
 

7 września

7 września
Bitwa pod Arsuf

1191 – bitwa pod Arsuf. Upadek Jerozolimy w 1187 stał się wstrząsem dla świata chrześcijańskiego. W reakcji na klęskę zorganizowano III wyprawę krzyżową. Wśród trzech monarchów, którzy ruszyli do Ziemi Świętej, był król Anglii Ryszard Lwie Serce. Gdy po zdobyciu Akki Ryszard ciągnął na czele swej armii wybrzeżem morskim w kierunku Jerozolimy, zaatakowały go wojska Saladyna. Doszło do bitwy pod Arsuf. Ryszard ustawił swe 14 tys. żołnierzy tyłem do morza. Chrześcijanie przetrwali kolejne ataki lekkiej, a potem ciężkiej jazdy muzułmańskiej, by w końcu zaatakować. Muzułmanie nie wytrzymali natarcia i mimo przewagi liczebnej rzucili się do ucieczki. Na polu bitwy pozostało ok.7 tys. wojowników Saladyna (w tym 32 emirów), podczas gdy chrześcijanie utracili 700 żołnierzy.


1822 – książę-regent Piotr z dynastii Braganca odmówił powrotu do Portugalii i ogłosił utworzenie niepodległej Brazylii. Stanął na czele nowego państwa jako cesarz Piotr I. Rodzina królewska wyjechała z Portugalii w roku 1808, uciekając przed wojskami Napoleona. Po wybuchu w królestwie rewolucji liberalnej (1820) na kontynent wrócił król Jan VI, zostawiając na miejscu syna Piotra jako regenta. Dążenia do podporządkowania sobie Brazylii przez portugalskie elity polityczne stały się przyczyną wysunięcia wobec Piotra żądania powrotu do kraju, a jednocześnie powodem jego odmowy.

1887 – w Wielkopolsce całkowicie zniesiono naukę języka polskiego w szkołach ludowych, a w jego miejsce zwiększono ilość godzin nauki języka niemieckiego. W następnym miesiącu przepisem tym objęto wszystkie szkoły publiczne. Posunięcie to wywołało niezadowolenie wśród Polaków.

 

1939 – po odparciu porannego ataku załoga Placówki Tranzytowej na Westerplatte skapitulowała. Wobec braku amunicji i złego stanu rannych dowódca mjr Henryk Sucharski zarządził wywieszenie białych flag. Obrona Westerplatte przeszła do legendy, stając się symbolem oporu armii polskiej podczas kampanii wrześniowej. Straty zadane przez żołnierzy polskich szturmującym oddziałom niemieckim przerastały wielokrotnie straty własne.


DATA: 2019-09-03 08:49
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
7
 
 
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.