DZIŚ JEST:   29   WRZEŚNIA   2020 r.

Świętych Archaniołów
Michała, Gabriela i Rafała
 
 
 
 

7 sierpnia

7 sierpnia
Dziedziniec wawelski przed restauracją

1814 - papież Pius VII podpisał bullę Sollicitudo omnium ecclesiarum, poprzez którą przywrócił do istnienia Towarzystwo Jezusowe. Rozpoczął się proces stopniowego odbudowywania zakonu, m.in. otwierano prowadzone przez jego członków kolegia i uniwersytety. Szybko wzrastała liczba członków – od około tysiąca w 1814 roku (Towarzystwo Jezusowe przetrwało na terenie Rosji, ponieważ Katarzyna II zakazała ogłoszenia brewe kasacyjnego „Dominus ac Redemptor”) do ponad 12 000 w 1880.

1902 - zmarł Józef Nikodem Dzierżykraj-Morawski - konserwatywny działacz polityczny, ziemianin (ur. 14 IX 1813). Był posłem do sejmu prowincjonalnego Wielkiego Księstwa Poznańskiego, sejmu pruskiego (1852-63), a w 1876 roku został mianowany członkiem dożywotnim Izby Panów. Należał także do Kasyna Gostyńskiego oraz poznańskiego Bazaru.


1905 – armia austriacka opuściła zamek na Wawelu, który przez długie lata użytkowała jako koszary. Rozpoczęto prace konserwatorskie finansowane m.in. z dobrowolnych składek społecznych. Według umowy zawartej 15 lipca 1903 roku we Lwowie, zamek przechodził na własność Królestwa Galicji i Lodomerii z Księstwem Krakowskim, i miał stanowić cesarską rezydencję. W zamian za opuszczenie Wawelu wojsko miało otrzymać od gminy 8 budynków koszarowych. Władze wojskowe oddawały tereny i budowle na wzgórzu etapami (w 1905, 1910 i 1911 roku).


DATA: 2020-08-07 05:51
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
10
 
 
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.