DZIŚ JEST:   01   KWIETNIA   2020 r.

Św. Hugona, biskupa
 
 
 
 

7 powodów, dla których warto celebrować niedzielny odpoczynek

7 powodów, dla których warto celebrować niedzielny odpoczynek
Justine FG / sxc.hu

Sam Guzman na stronach swojego bloga „The Catholic Gentelman” podaje nam 7 powodów, dla których warto wyróżnić niedzielę, jako Dzień Pański i  porzucić w jego trakcie wszelkie codzienne obowiązki.

 

Autor rozpoczyna od ciekawego spostrzeżenia – ostatnio wraz z żoną udał się do znanego mu katolickiego sklepu, gdzie przeczytał, że poczynając od stycznia, będzie on otwarty również w niedziele. Właściciele informowali co prawda na specjalnym znaku, że niedziela była kiedyś dniem przeznaczonym dla rodziny, wyznawania wiary czy odpoczynku, ale już taką najwyraźniej nie jest. Kolejne przesłanie właścicieli brzmiało, jak podaje Guznam: „pragniemy spotykać ludzi, tam gdzie faktycznie przebywają, a to oznacza, że [sklep] będzie otwarty w niedzielę”.

 

Guzman wyznaje, poczuł smutek, ponieważ był to jeden z niewielu sklepów, którego właściciele szanowali niedzielę, jako dzień wolny od pracy. Autor słusznie również zauważa, że jeszcze 50 lat temu, kiedy nie liczył się tylko „czysty zysk” praktycznie wszystko było zamknięte w niedzielę: „Katolicy, protestanci, czy świeccy, kultura rozpoznawała wyjątkowość niedzieli jako dnia odpoczynku”.   

 

Jednak pomimo tego, że współczesna kultura nastawiona jest przede wszystkim na PRODUKTYWNOŚĆ, my jako katolicy powinniśmy respektować Dzień Pański. Poniżej znajduje się siedem powodów, dla których według autora warto to zrobić.


1. Bóg tak nakazał

Jest to z całą pewnością najważniejszy powód, dla którego należy uszanować niedzielę jako dzień wolny od pracy. W rozdziale 20 Księgi Wyjścia, gdy Bóg ofiarowuje ludziom 10 Przykazań, które stanowią podsumowanie prawa moralnego, można znaleźć następujący fragment: „Pamiętaj o dniu szabatu, aby go uświęcić” (Wj, 20,8). Jak można lepiej uświęcić szabat, jeśli właśnie nie przez odpoczynek? - pyta Guzman. Po czym przywołuje kolejny fragment Księgi Wyjścia: „Sześć dni będziesz pracować i wykonywać wszystkie twe zajęcia. Dzień zaś siódmy jest szabatem ku czci Pana, Boga twego. Nie możesz przeto w dniu tym wykonywać żadnej pracy ani ty sam, ani syn twój, ani twoja córka, ani twój niewolnik, ani twoja niewolnica, ani twoje bydło, ani cudzoziemiec, który mieszka pośród twych bram”. (Wj, 20, 9-10).

 

Również Kościół Katolicki poprzez Katechizm Kościoła Katolickiego poucza swoich wiernych, o konieczności celebrowania niedzieli:


„Pierwsze przykazanie kościelne (W niedziele i inne nakazane dni świąteczne wierni są zobowiązani uczestniczyć we Mszy świętej i powstrzymać się od prac służebnych) wymaga od wiernych święcenia dnia, w którym wspomina się Zmartwychwstanie Pańskie, a także najważniejszych świąt liturgicznych, w które czcimy tajemnice Chrystusa, Najświętszej Maryi Panny i Świętych, przede wszystkim przez uczestnictwo w celebracji eucharystycznej, gromadzącej chrześcijańską wspólnotę. Należy także uwolnić się od tych wszystkich prac i spraw, które ze swej natury przeszkadzają święcić te dni” (KKK, paragraf 2042).


2. Bóg sam odpoczywał!

Współczesne życie toczy się bardzo szybko. Niekiedy nie mamy ochoty odpoczywać, nie jesteśmy zmęczeni lub najzwyczajniej mamy zbyt wiele rzeczy do zrobienia. W takich momentach warto sobie przypomnieć, że Bóg odpoczywał siódmego dnia. A kiedy już to zrobimy, warto sobie również uświadomić, że Bóg kreując wszechświat, tak wspaniały i złożony wcale nie musiał odpoczywać, ponieważ posiada niewyczerpywalne zasoby energii.


Guzman uważa, że fakt ten ma głębokie podłoże teologiczne: „Bóg odpoczywał i my również powinniśmy”.


3. Potrzebujesz tego

W przeciwieństwie do Pana Boga, ludzie nie posiadają nieograniczonych zasobów energii. Ludzki umysł i ciało, jak słusznie dostrzega autor, mogą przyjąć tylko określoną ilość aktywności bez uszczerbku na jakości swojego funkcjonowania. Zdecydowana większość współczesnego społeczeństwa balansuje na granicy wypalenia fizycznego i emocjonalnego. Jak powiedział Święty Tomasz: „bez pracy nie można czerpać radości [bawić się]”. Guzman odwraca te słowa pisząc: „bez radości [zabawy] nie można pracować efektywnie”.,


4. Rodzina i przyjaciele    

Warto się zastanowić kiedy ostatni raz mieliśmy czas zjeść posiłek ze współmałżonkiem, dziećmi i bliską rodziną? Guzman wskazuje, że uroczyste rodzinne obiady, po niedzielnej Mszy Świętej zawsze były i nadal powinny być ważnym elementem każdego katolickiego tygodnia. Taki kontakt twarzą w twarzy z tymi, których kochamy pozwala uniknąć technologicznej izolacji narzucanej na rodziny przez współczesny świat.


5. Modlitwa i lektura dla rozwoju duchowego

Modlitwa oraz rozwój duchowy, wspierany lekturą katolicką, powinien być cotygodniowym nawykiem każdego katolika. Jeśli w tygodniu nie mamy wystarczającej ilości czasu na modlitwę, lekturę czy medytację warto przeznaczyć niedzielę na rozmowę z Bogiem właśnie poprzez Eucharystię, ale także modlitwę i medytację nad prawdami wiary.   


6. Rzeczy, które lubisz

Guzman zwraca uwagę, że ludzie żyjący w przeszłości mieli znacznie mniej tego, co dzisiaj uznajemy za czas wolny, jednak wszystko co wytwarzali od narzędzi, aż po odzież było zawsze wspaniale dopracowane, dekorowane. Współcześni ludzie z kolei mają mnóstwo udogodnień, które zapewniają im bardzo dużą ilość wolnego czasu, ale zamiast wykorzystać go na możliwość kreowania otaczającego świata, raczej po prostu go konsumują. A przecież kreatywność jest elementem „stworzenia na podobieństwo Pana Boga”. Kreatywność człowieka może realizować się na wiele sposobów: pisanie, rzeźbienie w drewnie, uprawnianie ogródka, budowanie modeli i wiele innych. Autor wskazuje, że niedziela może stać się właśnie taką możliwością, by stworzyć coś własnymi rękoma, co nie tylko sprawi nam przyjemność, ale także wzbogaci rozwój osobisty.


7. Drzemki

Pęd współczesnego życia sprawia, że ciągle jesteśmy zapracowani i przemęczeni. Sam Guzman przyznaje, że gdyby uciął sobie drzemkę, któregoś dnia w ciągu tygodnia, odczuwałby pewnie w związku z tym jakiś rodzaj poczucia winy, że marnotrawi czas. Jego zdaniem to właśnie niedziela może i powinna być czasem na bezkarną i relaksującą drzemkę, która po prostu nam się należy.

 

Kończąc swoje rozważania Sam Guzman jeszcze raz podkreśla, że Pan Bóg nie chce karać nas przepracowaniem i wypaleniem wynikającym z natłoku obowiązków. Pan Bóg jest kochającym Ojcem, który wie i pragnie tego co jest najlepsze dla jego dzieci. Jak powiedział Pan Jezus: „Weźcie moje jarzmo na siebie i uczcie się ode Mnie, bo jestem cichy i pokorny sercem, a znajdziecie ukojenie dla dusz waszych. Albowiem jarzmo moje jest słodkie, a moje brzemię lekkie”. (Mateusz, 11, 29).

 

Źródło: thecatholicgentelman.com

malk


DATA: 2017-02-01 10:35
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Widać że nie znasz Biblii. Przeczytaj Wj20,8-11. Pan Bóg wyraźnie żąda by jeden dzień został uświęcony w całości, a nie każdy po części.
ponad 3 lata temu / do irrec
 
Bogu należy oddawać część każdego dnia nie tylko jednego. Drugie przymierze mówi o życiu w milosci, a nie w literze, a tak wypełniamy prawo.
ponad 3 lata temu / irrec
 
Czyli świętujesz sobotę, nie niedzielę? Jesteś judaistą, zgadza się?
ponad 3 lata temu / do irrec
 
argument nr 2 ("Bóg sam odpoczywał") jest przenośnią, podobnie jak że "przechadzał się po Ogrodzie Rajskim" lub pytał "gdzie jest twój brat Kainie?"
ponad 3 lata temu / JAWA
 
"W rozdziale 20 Księgi Wyjścia, gdy Bóg ofiarowuje ludziom 10 Przykazań, które stanowią podsumowanie prawa moralnego, można znaleźć następujący fragment: ?Pamiętaj o dniu szabatu, aby go uświęcić? (Wj, 20,8)." Tylko że Biblia mówi o sobocie, a nie niedzieli. Jak już przytaczam fragmenty z Pisma Świętego to mowmy co naprawdę znaczą.
ponad 3 lata temu / irrec
 
Wlasnie o to chodzi zeby zabrac ludziom niedziele by rozwalic wiezy rodzinne. Dawniej w niedziele szlo sie do Kosciola a potem odwiedzalo bliskich. A dzis? Nie idzie sie spotkac z nikim bo wszyscy w pracy. To co zrobic? Aaa wiem! Pojdzmy do centrum handlowego! I kolko sie zamyka. A w sklepach tlumy jakby co za darmo dostawali. Wiem bo sama pracowalam w takim sklepie. I ludzie potrafia pol dnia tam spedzic. A dla pracownikow niedziela jest najciezszym dniem w tygodniu! Ze po pracy nie ma sily isc na msze. A w srodku tylko sie czlowiek buntuje ze odebrany zostal taki dzien w ktorym moze sie zatrzymac i oddac ten dzien Boga i rodzinie. Ale nie! Bo trzeba pedzic za swiatem. Czlowiek stracil sens zycia stal sie pusty w srodku.
ponad 3 lata temu / A
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.