DZIŚ JEST:   12   SIERPNIA   2020 r.

Św. Joanny Franciszki Frémyot de Chantal
Św. Euzebiusza, biskupa
 
 
 
 

7 lipca

7 lipca

1633 - zmarł Lew Sapieha, kanclerz wielki litewski (1589) i hetman wielki litewski (1625). Doradca polskich monarchów: Stefana Batorego oraz Zygmunta III Wazy. Wziął udział w wyprawie na Smoleńsk (1609-1611) i przeciwko Moskwie (1617-1618). Przygotowywał traktat pokojowy z Moskwą w Dywilinie (1618). Początkowo wyznawca kalwinizmu, w 1588 roku przeszedł na katolicyzm. Brał udział w rozmowach z prawosławnymi hierarchami mającymi na celu zawarcie unii cerkwi prawosławnej z Kościołem rzymskokatolickim na terenie Rzeczypospolitej. W październiku 1596 roku podczas synodu, na którym zawarto Unię Brzeską Sapieha reprezentował króla. Za zasługi dla unii otrzymał podziękowanie od papieża Klemensa VIII. Ufundował wiele kościołów i klasztorów.


1807 – Napoleon Bonaparte i car Rosji Aleksander I Romanow podpisali pokój w Tylży. Dla Polaków najważniejszym jego postanowieniem było uznanie przez Rosję Księstwa Warszawskiego. 


1944 – Oddziały Armii Krajowej Okręgów Wilno i Nowogródek przystąpiły do wykonania Operacji Ostra Brama w ramach akcji „Burza”. Przewidywała ona samodzielne uderzenie na Wilno i zajęcie go przed nadejściem zwycięskich wojsk sowieckich.


2007 - Benedykt XVI wydał motu proprio Summorum Pontificum, regulujące status prawny tzw. Mszy trydenckiej, która została uznana za nadzwyczajną formę rytu rzymskiego.


2009 - papież Benedykt XVI wydał swą trzecią encyklikę Caritas in veritate (Miłość w prawdzie).

 


DATA: 2020-07-07 05:46
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
12
 
 
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.