DZIŚ JEST:   19   STYCZNIA   2020 r.

II Niedziela Zwykła
Św. Józefa Sebastiana Pelczara
Św. Henryka, biskupa
 
 
 
 

7 grudnia

7 grudnia
Bolesław Wstydliwy

43 a. Ch. – z rąk żołnierzy Marka Antoniusza zginął Marcus Tullius Cicero, rzymski mówca, filozof, polityk (ur. 106 a. Ch.). Staranne wykształcenie pomogło mu szybko piąć się po szczeblach kariery. W 75 r. a.Ch. został senatorem, a w 63. objął urząd konsula. Mimo opowiedzenia się za Pompejuszem, Cezar nie represjonował go. Cyceron wycofał się wówczas z życia publicznego. Powrócił do polityki po śmierci Cezara. Niestety wsparcie, jakiego udzielił Oktawianowi, przypłacił życiem. Był mistrzem retoryki. Z ogromnego dorobku pisarskiego Cycerona do naszych czasów zachowało się 58 mów politycznych i sądowych.


1279
– zmarł Bolesław V Wstydliwy, książę sandomierski i krakowski (ur. 1226). Po śmierci ojca, Leszka Białego w 1227 roku regencję w imieniu małoletniego księcia sprawowała matka Grzymisława. W 1239 roku poślubił królewnę węgierską św. Kingę, córkę Beli IV. Później wspierał teścia podczas jego walk z Czechami. W 1264 roku zorganizował zakończoną sukcesem wyprawę na Jaćwież. Był to odwet za łupieżcze najazdy Jaćwingów na Małopolskę. Wspierał rozwój gospodarczy miast. Otaczał opieką Kościół.

1944 – w nocy z 6 na 7 grudnia oddział AK pod dowództwem por. Jana Borysewicza rozbił więzienie NKWD w miasteczku Ejszyszki na Wileńszczyźnie. Uwolniono 34 przetrzymywanych tam więźniów, zniszczono dokumentację NKWD i miejscowej placówki prosowieckiego Związku Patriotów Polskich. Podczas akcji poległo 2 polskich żołnierzy.

 

1965 - Najwyższa Święta Kongregacja Świętego Oficjum została przekształcona w Świętą Kongregację Doktryny Wiary. W 1983 roku jej nazwę zmieniono na Kongregację Nauki Wiary, usuwając z niej przymiotnik „Święta”. Podstawowym zadaniem Kongregacji jest dbanie o prawowierne głoszenie i obronę wiary katolickiej w Kościele.

1970 -  kanclerz RFN Willy Brandt oraz premier PRL Józef Cyrankiewicz podpisali w Warszawie układ o normalizacji stosunków między oboma państwami. RFN uznała granicę na Odrze i Nysie Łużyckiej jako zachodnią granicę Polski.

 

1990 - papież Jan Paweł II wydał encyklikę Redemptoris missio, O stałej aktualności posłania misyjnego.


DATA: 2019-11-29 15:42
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
11
 
 
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.