DZIŚ JEST:   16   STYCZNIA   2021 r.

Św. Marcelego I, papieża
Św. Honorata, biskupa
 
 
 
 

Skomentuj ten arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl. Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora


Jestem za podaniem Komuni Św do ust na klęczaco
1 miesiąc temu / Henryk Piejak
 
Święta Komunnia na klęcząc, i udzielana do ust nie stanowi zagrożenia, proszę spoiżeć to w sposób iż ksiodz, dezynfekuiąc ręce i udzielając ciało Chrystusa do ust wiernych tak naprawdę nie dotyka,ust sama często przystępuję do Sakramęntu komunij św. i zauważyłam iż ksiądz w ten sposób nie przenosi z jednej osoby na drugą żadnego zagrożenia, dlatego nie mieści mi się to w głowie że Kościół traktuje to jak jakąś pandęmię, to nawet nie godne w obec Jezusa Chrystusa????
1 miesiąc temu / IWONA Kierzkows
 
Ludzie do wszystkiego potrzebują naukowców. Sami już nie potrafią myśleć. To jest problem. Mamy matrix medialny i polityczny kreujący naturę posłusznego niewolnika. Zwykły rozum jest potrzebny a nie strach. Niewolnik ?myśli? strachem. Który ?pan? będzie lepiej karmił.
2 miesiące temu / Robi1
 
Kiedy powrócą balaski Przed ołtarze tak jak były dawniej w kościołach ? Przecież dużo osób przyjmujących komunie św chce przyjąć ja godnie tj klęcząc i do ust ale nie może uklęknąć i powstać samodzielnie z pozycji klęczącej problemy zdrowotne jak RE, Arthritis w kolanach Czekam na takie decyzje mówiące o instalowaniu balasek
2 miesiące temu / Maya
 
Na rękę nie jest bezpieczne mh głupota. Ponieważ jeśli zachowujesz czystosc a w kościele są płyny do dezynfekcji to możesz zarazki ze swoich łapek zmyć i przyjąć komunie do ręki. No chyba ze brudasek jesteś No cóż Twoja wola. Komunia tylko do ręki a egoiści powinni być karani
2 miesiące temu / Lopez
 
@Polka Czyli co? Przyjmowanie Komunii Św. na rękę, tj. stosowanie formy dopuszczonej i zalecanej w tym czasie przez biskupów, jest grzechem? Upominanie grzeszących to jak najbardziej nasz obowiązek. Ale ma to być upomnienie braterskie, najlepiej w cztery oczy, z intencją wprowadzenia człowieka na właściwą, ewangeliczną drogę, a nie nagonka w internecie. Upomnienie, a nie jednoznaczne stwierdzenie faktu dokonania profanacji i ucięcie dalszej dyskusji.
2 miesiące temu / Jagna
 
@Jagna po pierwsze grzeszących upominać - to nasz obowiązek, po drugie nie ma obowiązku przystępowania do Komunii podczas niedzielnej Mszy Świętej, możesz przyjść do kościoła w środku tygodnia i poprosić księdza o Komunię skoro się boisz zarazić. A Komunia na rękę została dopuszczona warunkowo, natomiast teraz księża zdają się nie pamiętać o tym i nie przestrzegają warunków Jej udzielania, po prostu dają do brudnych łap każdemu kto zechce i w każdych okolicznościach. Zanim się wypowiesz kolejny raz uzupełnij swoją wiedzę.
2 miesiące temu / Polka
 
Do obrońców Komunii Św. wyłącznie do ust: W kolejce do Komunii stoi przed Wami osoba, która wyraźnie źle się czuje, a w trakcie Mszy św. kichała, smarkała i kasłała. Nie zawahalibyście się ani sekundy, żeby przyjąć po niej do ust Ciało Pańskie? A co jeśli to Wy jesteście zakażeni, tylko jeszcze o tym nie wiecie i po dotknięciu Waszych ust co się nierzadko zdarza ksiądz "częstuje" wirusem kilkadziesiąt osób po Was? Wielu ludzi z jednej strony zaciekle broni szacunku dla Eucharystii, a z drugiej od czci i wiary odsądza tych, którzy ośmielą się korzystać z innej, dopuszczonej przecież, formy. Nie kłóci się Wam to? Szacunek dla Eucharystii z jednoczesnym negatywnym osądzaniem człowieka i autorytatywnym stwierdzeniem aktu profanacji? Nie dopuszczacie, że ktoś może się bać, może nie ma tak silnej wiary jak Wy? Przyjęcie Komunii Św. godnie czy niegodnie - tu pierwotna wobec postawy ciała, winna być postawa serca, ducha i sumienia, o czym zdajemy się niekiedy zapominać.
2 miesiące temu / Jagna
 
Treść listu: https://www.facebook.com/permalink.php?storyfbid=4457804980959630&id=325621114178058&tn=K-R Pytanie do zwolenników Komunii Św. wyłącznie do ust: stoicie w kolejce do Komunii za osobą, która wyraźnie źle się czuje i w trakcie mszy kasłała, kichała i smarkała. Nie zawahacie się ani sekundy, przed przyjęciem po niej Ciała Pańskiego? A co jeśli to Wy jesteście chorzy, tylko jeszcze o tym nie wiecie, a ksiądz po dotknięciu Waszych ust udzielił Komunii jeszcze kilkudziesięciu osobom "częstując" ich Waszym wirusem? Niektórzy do upadłego bronić będą szacunku do Ciała Pańskiego tylko na klęcząco i do ust, a od czci i wiary odsądzać tych, którzy ośmielają się skorzystać z innej DOPUSZCZONEJ formy. Nie kłóci się Wam to? Szacunek i obrona Eucharystii z jednej strony i osądzanie, a czasem i obrażanie tych, którzy robią inaczej. Godnie czy niegodnie - to powinna być przede wszystkim postawa serca i czyste sumienie, a o tym wielu niestety zdaje się zapominać.
2 miesiące temu / Jagna
 
Można gdzieś zobaczyć treść tego listu i te argumenty?
2 miesiące temu / Wojt
 
Przed przyjęciem Komunii św. do rąk dezynfekuję je, sama dbam, by były czyste, gdyby tak robili wszyscy, byłoby bezpieczniej.
2 miesiące temu / Xxx
 
Dlaczego nie ma takich listów w temacie wpuszczenia księży z Sakramentem Ostatniego Namaszczenie do chorych, umierających ludzi w szpitalach, dlaczego nikt o to nie walczy... Nikogo to nie interesuje, nie ma poczucia prostej empatii w tym narodzie, dlaczego nikt nie walczy, nie pisze listów i nie stara się otworzyć szpitali dla księży aby mogli posługiwać... Bo nikogo ten bardzo konkretny problem nie obchodzi, nie znalazłam takich listów, sporów i dyskusji na ten temat... Cisza... Nie słyszę żeby księża o to walczyli i świeccy tez
2 miesiące temu / Rossi
 
@Polka.Zgadzam sie z tym, co napisalas. Nie o to mi chodzilo w moim wpisie. Nie znosze po prostu gadania typu " Pan Jezus nie zaraza, Duch sw nie zaraza,w Kosciele nie jest mozliwe zakazenie" Jest mozliwe, podobnie jak w innych miejscach. I mozna i trzeba dyskutowac,jak to ograniczyc,ale tylko i wylacznie pamietajac, ze zycie wieczne jest wazniejsze niz ziemskie.
2 miesiące temu / nick
 
Proszę sobie w swoim sercu zadać pytanie: czy narażając zdrowie i życie bliźniego spełniam przykazanie miłości? Czy zaprzeczając nauce kościoła - pokornie przyjmuję autorytet jego hierarchów? "Bierzcie i jedzcie..."
2 miesiące temu / Justyna
 
Komunia tylko oraz wyłącznie na klęcząco do ust
2 miesiące temu / Arek
 
Od momentu mojej pierwszej Komunii Świętej aż do teraz przyjmuję Ciało Pańskie bezpośrednio do ust więc ok. 30 lat. Mogę zaświadczyć na własnym przykładzie, że jeżeli Komunia Święta jest podawana z uwagą i bez pośpiechu, a wierny klęczy i nie rusza głową, nie ma takiej możliwości, aby kapłan dotknął naszych ust. Kiedy klęczymy i odchylamy głowę, to w momencie przyjęcia Hostii wstrzymujemy oddech automatycznie - więc nie ma mowy o jakimś "naprychaniu" na dłonie kapłana. Bardzo źle, że zabrano balaski - starsze osoby nie mają jak uklęknąć! Dziękuję Bogu za głos odważnych naukowców. Nasza w tym głowa - świeckich - by dotarł do naszych duszpasterzy. Szczególnie tych, którzy wbrew instrukcji "Redemptionis Sacramentum" z 2004 roku, BLOKUJĄ swoim wiernym możliwość przyjmowania Pana Jezusa bezpośrednio do ust.
2 miesiące temu / Czytelniczka
 
Dotykanie drzwi, klamek, ławek i setki innych rzeczy zanim się znajdziemy w kościele... to nie może być bezpieczniejszy sposób, a prawdopodobieństwo dotknięcia kogoś dłoni i ust jest takie samo
2 miesiące temu / Ela
 
Ależ oczywiście, kapłani powinni iść do szpitali i udzielać tam chorym Komunii św. Na język, rzecz jasna, bo jak inaczej? Przecież nie do brudnych pomijam fakt, że nie namaszczonych rąk, do których przylgnęły wszystkie szpitalne zarazki. Myślę, że jest ogromny zastęp kapłanów, którzy pospieszyliby z Komunią św. do szpitali, tylko kto ich tam wpuści?
2 miesiące temu / do Rossiego
 
Modernistyczni epidemiolodzy niech się czegoś nauczą. A nie narzucają na rękę.
2 miesiące temu / Linkc
 
Elżbieto kochana,tu nie chodzi o Ciebie,tu chdzi o Jezusa,czy wiesz,że biorac Jezusa Ciało do ręki,spozywasz głowną część chleba,a drobinki,które zostaja na Twojej dłoni spadają na podlogę,albo są wycierane o inne przedmioty,to jest profanowanie Świętego ciała naszego Pana. Czy to jest tak trudne do zrozumienia? Tak bardzo dbamy i chronimy swoje ciala i zdrowie,ze jestesmy w stanie zrobić wszystko,nawet podeptać Jezusa i jeszcze wierzyć w to,ze robimy to z wierą i miłością.Przepraszam Cię Boże...wybacz nam Panie tą ułomność
2 miesiące temu / Alisia
 
Jaka jest różnica między Panem Jezusem w Ewangelii, a tym ukrytym w Hostii? Dlaczego Jezus dotykał trędowatego i nie zarażał się trądem? Dlaczego przychodzili do Niego ludzie by się go dotknąć mimo, że wcześniej dotykał trędowatych? A może dla większości katolików w Eucharystii to nie jest ten sam Chrystus? Panie, nie wiem czy dopuścisz do tego, abym się zaraził, czy nie. Wiem, że przyjęcie Ciebie jest największym dobrem jakie mnie może spotkać, dlatego w uniżeniu i z wiarą chcę Cię przyjmować każdego dnia. Dodaj odwagi zlęknionym siostrom i braciom. Niech usłyszą Twe słowa: "... odwagi: Jam zwyciężył świat".
2 miesiące temu / matematyk
 
Osoba zakażona, która o tym nie wie, przyjmując komunię do ust naraża innych. To jest "miłość bliźniego". Cytuję: "obłudnicy". Ważne żeby mieć czyste serce.
2 miesiące temu / Justyna
 
"Bierzcie i jedzcie ..." powiedział Pan Jezus. Czy przy ostatniej wieczerzy każdy apostoł sam brał chleb, czyli Ciało Pana, czy może przyjmował z Jego ręki do ust ?
2 miesiące temu / Roman
 
@nick to nie jest traktowanie wiary w sposób magiczny, tylko poważne potraktowanie słów Jezusa że każdy włos na głowie mamy policzony, bez wiedzy i woli Boga nic nie może się nam stać, więc mamy się troszczyć przede wszystkim o Królestwo Boże, a resztą zajmie się Bóg. Jeśli Jego wolą będzie żebym zachorowała, bo np. w ten sposób mam odpokutować jakiś grzech, to moim obowiązkiem jest Mu zaufać i nadal kochać i czcić i bez względu na wszystko nie dopuścić się sytuacji w której mogłoby dojść do sprofanowania Jego Najświętszego Ciała.
2 miesiące temu / Polka
 
Wizualnie czyste dlonie maja na sobie bakterie i wirusy,nie tylko Twoje bakterie i wirusy. Oczywiscie, ze ludzie w kosciele maja brudne rece, jak wszedzie. Rozumiem, ze przed wyjsciem do kosciola, po zalozeniu buciorow dokladnie myjesz rece, w miedzyczasie nie dotykasz odziezy, na ktorej moze byc wszystko, pozniej w magiczny sposob teleportujesz sie do kosciola,nie dotykajac zadnych klamek. Nie dajesz na tace brudnych pieniedzy.
2 miesiące temu / @Elzbieta
 
To klasyczne lewicowe podejście do tematu że jak coś nie zgadza się z faktami tym gorzej dla faktów. Tworzenie mitów, nawet zabobonow i straszenie że każdy błąd może skończyć się karą. Może mitologizacja wiary która zbliża do innych.
2 miesiące temu / gst
 
Jeszcze nie było owej uleczalnej przez zdrowo odżywiany organizm - pandemii, a ja już rozgłaszałem, że Komunię Świętą na klęcząco i prosto do ust przed wiekami wprowadzono właśnie w okresie epidemii, by ustrzec siebie i wiernych od rozprzestrzeniania się zarazy. Jestem architektem, więc fachowo przeanalizowałem wszystkie sposoby udzielania Komunii Świętej; no i wyszło, że jedynie Komunia Św. do ust i na klęcząco jest bezpieczna !!!!
2 miesiące temu / Kazëb 52
 
Dzięki Bogu za tych lekarzy. Boże nie opuszczaj swoich dzieci, pozwól nam żyć w łączności z Tobą, nie dopuść do tego żeby Polska straciła wiarę!!!
2 miesiące temu / Polka
 
Wszyscy duchowni, którzy prowadzą te zbędne dyskusje powinni ponieść Komunię Św do szpitali dla umierających ludzi pozbawionych Jezusa w najważniejszym momencie swojego życia i udzielać Komunii Św do ust skoro tak bardzo tego pragną i wtedy udowodnią swoją świętość a przede wszystkim będą mieli szansę jej dostąpić, cała reszta jest zbędną paplaniną... Do dzieła panowie, pokażcie hart ducha, miłość do ludzi i miłość do Jezusa przede wszystkim, powodzenia, z Panem Bogiem
2 miesiące temu / Rossi
 
Nie przemawia to do mnie. W moim kościele przy wejściu stoi stolik z płynem dezynfekującym i napis zachęcający do skorzystania z płynu. I To jest to! Myślę też, że z brudnymi rękami do kościoła się nie chodzi, przynajmniej nie powinno. Natomiast podawanie Hostii dotykając jednych ust, potem następnych zdarza się to przecież, oddychanie na dłoń kapłana, nie, to na pewno jest mniej bezpieczne niż godnie przyjęta Komunia św. na rękę - moją, czyli przygotowaną do tego i jeśli nawet z jakimiś zarazkami, to moimi, które tak czy tak mam w sobie. Więc skończmy ten spór, szanujmy jedni drugich, zastosujmy się do zaleceń biskupów aby dać wiernym wybór.
2 miesiące temu / Elżbieta
 
@Andrzej. Nie traktuj wiary w sposob magiczny bo osmieszasz katolikow i fundujesz im zla opinie w spoleczenstwie. Na Hostii fizycznie moga byc wirusy,bakterie, takie sa fakty. Nie zapominaj o tym. Mozna sie zastanawiac, czy katolikowi moze to przeszkadzac, skoro to tylko sprawy ziemskie a wazniejsza jest wiecznosc. Ale hasla typu "w kosciele nie mozna sie zarazic " sa infantylne i niedojrzale, w kosciele w magiczny sposob nie sa znoszone prawa fizyki, biologii etc.
2 miesiące temu / nick
 
Chwała ludziom nauki.Tych 65 osób broni Chrystusa.Niezdecydowani uwierzcie.
2 miesiące temu / Marri
 
No to nie moga gdzies opublikowac tego listu? Przeciez nie wiadomo, czy z KEP trafi on do proboszczow.
2 miesiące temu / roza
 
Ave Maria! Bogu niech będą dzięki za ten list, teraz czas aby biskupi to wszędzie w parafiach kazali ogłoszić!
2 miesiące temu / ewcia
 
w jaki sposób postawa klęcząca jest bezpieczniejsza od klęczącej? Dystans powinno się zachowywać i tak i tak. Przed przyjęciem Komunii św. na rękę powinno się zdezynfekować ręce i argument o bezpieczeństwie odpada.
2 miesiące temu / aaa
 
Artykuł wbrew tytułowi nie dowodzi, że postawa klęcząca jest bezpieczniejsza. Nie podano też argumentu za komunią do ust, a jedynie przeciw przyjmowaniu jej na rękę.
2 miesiące temu / Szolga
 
Bogu dzięki za inicjatora i każdą osobę, która podpisała ten list. Niech dobry Bóg wynagrodzi ten trud.
2 miesiące temu / Kinga
 
Przyłączam się. Napewno,,na rękę''nie jest bezpiecznie a to działa tylko dlatego że nie ma wielkiej epidemi. To skręt w lewo. Lewicowcy tak mają że często uważają że mają rację i skoro tak postanowili to trzeba się tego trzymać. A jak ktoś się wylamuje to już są zawistni a jak rzeczywiście przestają te metody działać to rośnie nienawiść potem rewolucje. Dlatego też nie ma nawiązania rzeczywiście do historii i tradycji tylko jest to z domieszką nowoczesnych prądów.
2 miesiące temu / gst
 
Zanim dotknę rękami czegokolwiek, co zamierzam włożyć do ust, myję je; niezależnie od wirusa. W kościele mam zawsze ze sobą żel do dezynfekcji i używam tuż przed podejściem do kapłana. Nie boję się wtedy, że kapłan przypadkowo dotknie ust osoby przede mną, a następnie moich, przekazując mi wirusa.
2 miesiące temu / Michał
 
Jak do tej pory nigdy nie zawiodłam się na Ojcu Rydzyku !!! Chwała Panu ! Przecież sama widzę , kiedy klękam wokół mnie tworzy się przestrzeń . Przyjmujący na stojąco tłoczą się , oddychając wręcz na karki stojących przed nimi .
2 miesiące temu / C-a
 
W takimrszie zobowiązać proboszczów do przygotowania klęczników! Wiele osóbzrezygnuje z przyjmowania Komunii Świętej ponieważ nie powstanie z klęczek ! Raz drugi,trzeci msza sw. bezKomunii SW. A później żegnaj kościele! Postawa klęcząca dla ludzi zdrowych ! A że schorzeniami kręgosłupa i stawów mnóstwo! Gdzie miłość bliźniego! To jest wpadanie zjednej skrajności w drugą! W sprawie przyjmowania Komunii Świętej może wy opowiadać się tylko Episkopat! Stanowisko Hierarkow tym razem było bardzo dobre!!
2 miesiące temu / danutabidian130
 
Zdecydowanie, już parę razy to pisałem ale się powtórzę. Przy przyjmowaniu na stojąco często czuję zetknięcie z palcem księdza. Na klecząco jest znacznie spokojniej. To tylko od strony higienicznej napisałem, ale co dopiero jeśli chodzi o kwestie znaku liturgicznego, klęknięcia jako uniżenia i adoracji.
2 miesiące temu / K.
 
Boże dzięki za tych ludzi.
2 miesiące temu / Kasia
 
Pana Jezusa przyjmuję klęcząc i do ust.
2 miesiące temu / andrzej
 
Na Jego imie zegnie sie kazde kolano nareszcie
2 miesiące temu / Xd
 
Od początku nie miałem wątpliwości, że chamstwem jest wymuszać przyjmowanie 'na rękę' a to u siebie w terenie widziałem.
2 miesiące temu / Marcin
 
Na rękę nie jest bezpieczna. Wręcz powinno się jej zabronić że względu na największe zagrożenie. Skoro wziąłem pieniądze ze sklepu a wiadomo że w obecnych czasach najwięcej wirusów jest na pieniądzach to wyjmując te pieniądze i kładąc na tacę a następnie biorąc Ciało Jezusa Chrystusa nie mam wirusa?
2 miesiące temu / tomasz z Mogiln
 
I mamy dyskusje kiedy Pan Jezus jest bezpieczny a kiedy mniej bezpieczny.Kiedy się możemy zarazić a kiedy mniej zarazić.Najbezpieczniej jest przyjmować Najświętszy Sakrament w łasce uświęcającej w uniżeniu duszy i ciała bo na Jego imię zegnie się każde kolano.Ze szczególną dbałością o każdą drobine Najświętrzego Sakramentu.
2 miesiące temu / Andrzej.
 
DEO GRATIAS.
2 miesiące temu / Daro
 

Skomentuj ten arytukuł
 
 
 
Święta Rita
Św. Ojciec Pio
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Św. Maksymilian Kolbe
Różaniec Twoją obroną
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.