DZIŚ JEST:   17   STYCZNIA   2021 r.

II Niedziela zwykła
Św. Antoniego, opata
Św. Sulpicjusza II
 
 
 
 

600-lecie archidiecezji lwowskiej

600-lecie archidiecezji lwowskiej
Katedra łacińska we Lwowie, fot. Szater/wikimedia.commons

Z udziałem 2 tys. osób we Lwowie odbyły się w sobotę centralne uroczystości 600-lecia archidiecezji i metropolii lwowskiej. Procesji ulicami miasta i dziękczynnej Mszy św. przewodniczył osobisty papieski wysłannik, kard. Jozef Tomko. Z okazji jubileuszu metropolita lwowski, abp Mieczysław Mokrzycki zawierzył archidiecezję jej patronce Matce Bożej Łaskawej - Ślicznej Gwieździe Miasta Lwowa.


Uroczystość rozpoczęła się nabożeństwem i procesją, która z relikwiami patrona archidiecezji bł. Jakuba Strzemię, ruszyła ulicami miasta spod kościoła-sanktuarium św. Antoniego do katedry pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Szli w niej biskupi, duchowieństwo, zakonnice i wierni, wielu w ludowych strojach, sztandary i feretrony. Śpiewano religijne pieśni, m. in. „Boże Coś Polskę”, przy akompaniamencie orkiestry dętej z Mszany Górnej.

Mszę św. poprzedziło modlitewne czuwanie, które wraz z młodzieżą i dziećmi poprowadził ks. Jacek Waligóra z parafii w Niżankowicach. W katedrze przybyłych powitał abp Mieczysław Mokrzycki. Byli m.in. nuncjusz apostolski na Ukrainie abp. Thomas Edward Gullickson, odesko-krymski egzarcha greckokatolicki abp. Wasyl Iwasiuk, greckokatolicki biskup mukaczewski Milan Szaszik (Šašik), bp Filaret z Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Moskiewskiego, przedstawiciele innych Kościołów prawosławnych obecnych na Ukrainie oraz minister kultury Ukrainy Michaił Kułyniak.

Szczególne słowa pozdrowień arcybiskup skierował do konsula generalnego RP we Lwowie Jarosława Drozda, któremu podziękował za wszelką życzliwą pomoc dla lwowskiego Kościoła w tym w przygotowaniu uroczystości. Hierarcha pozdrowił także organizatorów i uczestników Międzynarodowego Kongresu Historycznego “Sescendi Anini” poświęconego 600-leciu przeniesienia stolicy biskupiej z Halicza do Lwowa, w którym biorą naukowcy z Ukrainy i Polski, m. in z Centrum "Ucrainicum" KUL. Potrwa on do 11 września br.

„Niech godne obchody tego jubileuszu przyczynią się do umocnienia wspólnoty kościelnej w słuchaniu Boga – napisał Benedykt XVI w orędziu skierowanym do wiernych archidiecezji i metropolii lwowskiej, które odczytał abp Wasiuk. Nawiązując do rocznicy, papież przypomniał, że „w tamtych odległych czasach arcybiskupi Kościół metropolitalny został opatrznościowo przeniesiony do tego, błogosławionego przez Pana, miasta”. Kościół lwowski, „rozsiewając ziarna duchowe, wspierany przez Łaskę Bożą, rozwinął się i przyniósł obfite owoce” – napisał Ojciec Święty.

"Dlatego też całkiem słuszne jest, aby jubileusz ten został należycie uczczony, pobudzając wiernych do wzrastania w wartościach, umacniając całą wspólnotę kościelną w słuchaniu i wypełnianiu Słowa i przykazań Pańskich" – zaznaczył Benedykt XVI.

Papież za pośrednictwem kard. Tomko przekazał słynącemu łaskami wizerunkowi Matki Bożej Łaskawej różaniec a katedrze kielich mszalny.

„Matko Łaskawa! Śliczna Gwiazdo Miasta Lwowa! Pod Twoją obronę uciekamy się, Święta Boża Rodzicielko...” - tymi słowami abp Mokrzycki rozpoczął akt zawierzenia archidiecezji lwowskiej. “Dzisiaj w imieniu całej archidiecezji, w roku Wielkiego Jubileuszu 600-lecia ustanowienia Archidiecezji i Metropolii we Lwowie, pragnę zawierzyć Tobie, Maryjo, nasz Kościół, doświadczony licznymi cierpieniami spowodowanymi prześladowaniami i wrogością systemów totalitarnych” – modlił się metropolita lwowski w imieniu całej archidiecezji, zawierzając w imieniu całej archidiecezji Matce Bożej lwowski Kościół, jego wszystkie stany i wspólnoty.

Archidiecezję lwowską obrządku łacińskiego powołał do życia, a właściwie przeniósł siedzibę metropolii z Halicza do Lwowa 28 sierpnia 1412 antypapież Jan XXIII (1410-15). Formalnie metropolia ta – druga na ziemiach polskich, po gnieźnieńskiej – powstała 24 grudnia 1414, w wyniku wieloletnich starań królów polskich, począwszy od Kazimierza Wielkiego, który zabiegał o to od 1349. W skład tej prowincji kościelnej wchodziły wówczas diecezje: przemyska, chełmska, włodzimiersko-wołyńska (dzisiejsza łucka), kijowska, kamieniecko-podolska i sufragania w Serecie (Mołdawia).

Dziś archidiecezja lwowska zajmuje powierzchnię ok. 68 tys. km kw., a na tym obszarze mieszka ponad 154 tys. katolików, skupionych w 271 parafiach, w których pracuje ponad 180 kapłanów diecezjalnych i zakonnych. Na jej czele stoi od 21 października 2008 abp Mieczysław Mokrzycki (ur. 29 marca 1961), mający biskupa pomocniczego w osobie Leona Małego (54 lata). W skład metropolii lwowskiej wchodzą obecnie diecezje: kijowsko-żytomierska, kamieniecko-podolska, łucka, mukaczewska, charkowsko-zaporoska i odesko-symferopolska.

Źródło: KAI


DATA: 2012-09-11 19:03
 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.