DZIŚ JEST:   13   GRUDNIA   2019 r.

Św. Otylia z Hohenburga
Św. Łucji, męczennicy
 
 
 
 

60 dni na odpowiedź: USA żądają od Rosji wyjaśnień w sprawie nielegalnych zbrojeń

60 dni na odpowiedź: USA żądają od Rosji wyjaśnień w sprawie nielegalnych zbrojeń
fot. Steven Fine [CC BY-SA 4.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)]

Stany Zjednoczone dały Rosji 60-dniowe ultimatum na wyjaśnienia w sprawie naruszenia traktatu o kontroli zbrojeń, zgodnie z którym Europa miałaby być poza zasięgiem rosyjskich rakiet średniego zasięgu. Tylko od Moskwy zależy, czy traktat INF zostanie utrzymany – podkreślają amerykańscy dyplomaci.

 

Sojusznicy NATO na czele z Niemcami naciskali na sekretarza stanu USA Mike’a Pompeo, by Ameryka podjęła wszelkie działania dyplomatyczne w celu utrzymania porozumienia INF z 1987 r. Obawiają się bowiem nowego wyścigu zbrojeń w Europie. - Rosja ma ostatnią szansę wykazania w sposób weryfikowalny, że postępuje zgodnie z traktatem (...) Jednak musimy także zacząć przygotowywać się na rozwiązanie zakładające jego unieważnienie - powiedział dziennikarzom sekretarz generalny NATO, Jens Stoltenberg.

 

Ministrowie spraw zagranicznych NATO zgodzili się oficjalnie ogłosić, że Rosja dopuściła się „istotnego naruszenia” traktatu INF. Rosja zaprzeczyła, jakoby rozwijała pociski rakietowe o średnim zasięgu, zdolne do przenoszenia głowic nuklearnych i szybkiego uderzenia w europejskie miasta.

Niemcy, Holandia i Belgia obawiają się ponownego rozmieszczenia pocisków amerykańskich w Europie, jak miało to miejsce w latach 80.  Doszło wtedy do dużych antyamerykańskich demonstracji.

Rezygnacja USA z traktatu INF spowodowałaby dla członków sojuszu większe obciążenie finansowe niż wypełnienie żądań amerykańskiego prezydenta Donalda Trumpa dotyczące podwyższenia wydatków na obronę.

 

Stoltenberg podkreślił, że w ciągu dwóch najbliższych miesięcy będą trwały intensywne naciski dyplomatyczne, aby przekonać Rosję do rezygnacji z tego, co Pompeo określił mianem „wielokrotnych batalii pocisków SSC-8”. Sekretarz stanu podkreślił, że rosyjskie pociski Novator 9M729 stanowią bezpośrednie zagrożenie dla Europy, a działania Rosji znacznie podważają bezpieczeństwo narodowe Ameryki i jej sojuszników.

 

Trudne do wykrycia i unieszkodliwienia rakiety są wystrzeliwane z przenośnych wyrzutni. Rosyjskie pociski są szczególnie niebezpieczne, ponieważ znacznie skracają czas potrzebny do ich przechwycenia przez obronę powietrzną państw NATO. Pompeo twierdzi, że rząd Stanów Zjednoczonych w 2013 r. co najmniej 30 razy podnosił kwestię rozwijania rakiet średniego zasięgu przez Moskwę. Za każdym razem Rosjanie zaprzeczali jakoby robili cokolwiek w tym kierunku. Sekretarz stanu powiedział także, że USA mają dowody na rozpoczęcie testów w sowieckiej bazie Kupustin Jar, w pobliżu Wołgogradu, znajdującego się na południowy wschód od Moskwy.

 

- W świetle tych faktów Stany Zjednoczone ogłaszają, że Rosja poważnie naruszyła traktat i zawieszą swoje zobowiązania na 60 dni, chyba że Rosja wróci do pełnej i weryfikowalnej zgodności – oznajmił Pompeo. Waszyngton tłumaczy, że po 60-dniowym ultimatum będzie zmuszony przywrócić równowagę militarną w Europie. Na razie nie wiadomo na czym to przywrócenie miałoby polegać.

Pompeo przypomniał, że Chiny, Iran i Korea Północna nie były sygnatariuszami INF, przez co Stany Zjednoczone znajdują się w gorszej sytuacji, nie mogąc opracowywać odpowiedniej strategii. Amerykańska próba rozszerzenia tego porozumienia na te trzy kraje nie powiodła się.

 

Eksperci sugerują, że Amerykanie powinni zmodernizować środek odstraszający w postaci rakiet dalekiego zasięgu i zapewnić, że będą one w stanie przeniknąć przez system wyrafinowanej rosyjskiej obrony powietrznej, zamiast rozwijać nową klasę rakiet średniego zasięgu.

Traktat INF, negocjowany przez ówczesnego prezydenta USA Ronalda Reagana i przywódcę sowieckiego Michaiła Gorbaczowa, ratyfikowany przez Senat USA zakładał całkowitą likwidację arsenału rakiet średniego zasięgu dwóch największych na świecie potęg jądrowych. Miał on zredukować ich zdolność do szybkiego rozpoczęcia ataku nuklearnego.

 

W następstwie porozumienia usunięto amerykańskie pociski Cruise i Pershing, rozmieszczone w Wielkiej Brytanii i Niemczech Zachodnich. Związek Radziecki wycofał swoje SS-20, mogące swoim zasięgiem objąć europejskie stolice. Traktat wymaga, aby Stany Zjednoczone i Rosja „nie posiadały, nie produkowały ani nie testowały” wystrzeliwanych z ziemi rakiet cruise o zasięgu od 500 do 5 500 km.

 

Źródło: reuters.com

AS


DATA: 2018-12-06 07:16
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
1
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Bo jak USA się zbroją i testują nowe bronie to wszystko w porządku. Jak Ruskie to be!
ponad 1 rok temu / Jacek
 
Ci Amerykanie znowu namieszają tak wszędzie gdzie się pojawili
ponad 1 rok temu / Dziadek
 
tak tylko usrael może się zbroić
ponad 1 rok temu / lolo
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.