DZIŚ JEST:   17   LUTY   2020 r.

Św. Siedmiu Założycieli Zakonu Serwitów NMP
 
 
 
 

6 września

6 września
Sowiński na szańcach Woli (fragm.), mal. W. Kossak.

1580 - kapitulacją załogi moskiewskiej zakończyło się rozpoczęte 27 sierpnia oblężenie Wielkich Łuków, ważnej strategicznie twierdzy, kontrolującej drogę łączącą Psków ze Smoleńskiem. Odbudowaną błyskawicznie twierdzę obsadziił oddział armii Wielkiego Księstwa Litewskiego. Po zdobyciu jeszcze kilku mniejszych warowni armia polsko-litewska zakończyła działania wojenne w ramach drugiej wyprawy Stefana Batorego przeciwko Moskwie.

1831
– w trakcie powstania listopadowego podczas walk w obronie Warszawy poległ gen. Józef Sowiński (ur. 1777). Wychowanek Szkoły Rycerskiej, brał udział w Insurekcji Kościuszkowskiej. Potem do 1811 r. służył w wojsku pruskim. Po dymisji wstąpił do armii Księstwa Warszawskiego, w szeregach której wyruszył na Rosję. Ranny w bitwie pod Możajskiem stracił nogę. Za wykazane męstwo został odznaczony orderem Virtuti Militari oraz Legią Honorową. W Królestwie Polskim kontynuował karierę wojskową. Wybuch powstania w 1830 r. przyjął początkowo niechętnie. Nie wierzył bowiem w jego powodzenie. Wziął w nim jednak udział. Awansowany do stopnia generała brygady dowodził obroną Woli. Tam też poległ zakłuty przez Moskali bagnetami.


1944 - Polski Komitet Wyzwolenia Narodowego wydał dekret o reformie rolnej nacjonalizujący majątki większe niż 50 ha (na terenach trzech województw zachodnich powyżej 100 ha) oraz wszystkie ziemie należące do Niemców i volksdeutschów. Ogółem, w latach 1944-1948, na cele reformy rolnej Państwo komunistyczne ukradło 9707 majątków ziemskich o powierzchni ok. 3,49 mln hektarów. Z liczby tej 1,2 mln hektarów zostało rozparcelowanych i przekazanych chłopom, reszta zaś pozostała w rękach państwa.


DATA: 2019-09-10 09:54
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
6
 
 
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.