DZIŚ JEST:   26   WRZEŚNIA   2020 r.

Św. Wawrzyńca Ruiz i Towarzyszy
Św. Kosmy i Damiana
 
 
 
 

6 sierpnia

6 sierpnia
Prezydent Ekwadoru Gabriel Garcia Moreno

1623 – kardynał Mateusz Barberini (1568-1644) został wybrany papieżem i przyjął imię Urban VIII. Był wielkim patronem misji. W celu kształcenia nowych kadr misjonarskich utworzył Collegium Urbanum (1627). Z inicjatywy papieża i przy jego aktywnym udziale działała komisja ds. rewizji brewiarza. Owocem jej prac było nowe wydanie brewiarza rzymskiego z 1632 roku. W 1625 roku Ojciec Święty ustalił procedury kanonizacji i beatyfikacji. Notabene za jego pontyfikatu tytuł błogosławionego otrzymał m. in. Jozafat Kuncewicz (16 maja 1643). W 1642 papież potępił tezy flamandzkiego biskupa Corneliusa Jansena jako heretyckie. Niestety, nie załatwiło to problemu. Kontrowersje wokół jansenizmu trwały jeszcze sto lat.


1660
– zmarł Diego Velázquez (ur. 1599), hiszpański malarz epoki baroku, wybitny portrecista, nadworny malarz króla Filipa IV, rycerz Zakonu Świętego Jakuba.


1806 – pod naciskiem Napoleona Franciszek II Habsburg zrzekł się tytułu cesarza rzymskiego i zwolnił wasali ze zobowiązań. Odtąd władcy Austrii posługiwali się tytułem cesarza Austrii (przyjętym już w sierpniu 1804 r.). Jednocześnie zakończyło swój żywot Święte Cesarstwo Rzymskie.


1875 – dwukrotny prezydent Ekwadoru (1861-65 i 1869-75) Gabriel García Moreno został zamordowany przez zamachowców-wolnomularzy. Zginął zaledwie 36 godzin po wybraniu go na trzecią kadencję. Podczas swoich rządów zniósł niewolnictwo, oktrojował nową konstytucję, która czyniła katolicyzm religią państwową, przy jednoczesnym zapewnieniu innym wyznaniom tolerancji, uzdrowił kraj pod względem gospodarczym m. in. poprzez zredukowanie podatków. W 1873 dokonał aktu poświęcenia Ekwadoru Najświętszemu Sercu Pana Jezusa, ratyfikowanego następnie przytłaczającą większością głosów przez Kongres.


1914 – na rozkaz Józefa Piłsudskiego z krakowskich Oleandrów wymaszerowała Pierwsza Kompania Kadrowa - zalążek Legionów Polskich. W jej skład wchodzili członkowie „Strzelca” oraz „Polskich Drużyn Strzeleckich”. Dowództwo nad oddziałem objął Tadeusz Kasprzycki.

1963 – władze komunistyczne zlikwidowały Niższe Seminarium Duchowne OO. Kapucynów w Nowym Mieście nad Pilicą. Wobec demonstrującego w obronie placówki tłumu siły bezpieczeństwa użyły gazu łzawiącego. Usunięci postulanci, nowicjusze i zakonnicy spędzili kilka nocy pod gołym niebem. Na zewnątrz wyrzucono również większość wyniesionych z budynku sprzętów .


1993 – papież Jan Paweł II wydał encyklikę Veritatis splendor (Blask Prawdy). Za jej pomocą Ojciec Święty pragnął przypomnieć o znaczeniu nauczania moralnego Kościoła w sytuacji kultury, która gubi i relatywizuje wartość ludzkiego sumienia.


DATA: 2020-08-06 05:50
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
7
 
 
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.