DZIŚ JEST:   12   SIERPNIA   2020 r.

Św. Joanny Franciszki Frémyot de Chantal
Św. Euzebiusza, biskupa
 
 
 
 

6 lipca

6 lipca
Sobór florencki

1348 – papież Klemens VI wydał bullę protekcyjną w celu ochrony ludności żydowskiej. Powodem były prześladowania Żydów, które wybuchały w wielu krajach Europy pod wpływem pogłosek, że są oni odpowiedzialni za rozprzestrzenianie się epidemii dżumy (czarna śmierć). W wydanym dokumencie papież zaprzeczył oskarżeniom i wezwał chrześcijan, by pozostawili Żydów w spokoju.


1439 – we Florencji, podczas zwołanego przez papieża Eugenusza IV soboru, doszło do podpisania unii między Kościołem katolickim a prawosławnym, nazwanej później Unią florencką. Na negocjacje wraz z cesarzem bizantyjskim Janem VIII Paleologiem przybyła do Italii delegacja najwybitniejszych hierarchów i teologów prawosławnych. Byli to: patriarcha Konstantynopola Józef II, metropolita Nicei Bessarion, arcybiskup Efezu Marek Eugenik (ostatecznie nie wsparł unii), abp Kijowa Izydor. Niestety, wrogość mas prawosławnych wobec porozumienia oraz upadek Konstantynopola w 1453 roku zniweczyły dzieło elit intelektualnych obu Kościołów.


1809 – w wyniku dwudniowej bitwy pod Wagram (15 km na północny wschód od Wiednia), Napoleon Bonaparte pokonał armię austriacką dowodzoną przez arcyksięcia Karola Ludwika. Niezwykle krwawe zmagania rozstrzygnęły losy wojny francusko-austriackiej, którą zakończył traktat pokojowy zawarty 14 października 1809 roku w pałacu Schönbrunn.


1885 – francuski uczony Ludwik Pasteur po raz pierwszy użył przygotowanej przez siebie szczepionki przeciwko wściekliźnie. Lek został podany 9-letniemu Józefowi Meisterowi pogryzionemu przez psa chorego na wściekliznę. Szczepionka uratowała chłopcu życie.


1893 – zmarł ks. Józef Stolarczyk (ur. 1816), pierwszy proboszcz Zakopanego, bardzo zasłużony jako duszpasterz, ale także propagator taternictwa i wsi, w której pracował. Rozbudował drewniany kościółek na Pęksowym Brzyzku, rozpoczął budowę nowego, murowanego oraz utworzył pierwszy cmentarz.


1916 – zakończyła się trzydniowa bitwa pod Kostiuchnówką (Wołyń), jedna z ważniejszych w historii Legionów Polskich. Mimo panicznej ucieczki wojsk węgierskich, które odsłoniły prawe skrzydło legionistów, ci nie dopuścili do przerwania frontu, wytrzymując kilkakrotnie ponawiany atak rosyjskiej 100. dywizji piechoty. W bitwie wzięły udział wszystkie trzy brygady legionowe. Największe straty poniosła I Brygada, a zwłaszcza jej 5 pułk piechoty.

1950 – premier Polski Józef Cyrankiewicz i NRD Otto Grotewohl podpisali w Zgorzelcu układ „o wytyczeniu ustalonej i istniejącej polsko-niemieckiej granicy państwowej” na Odrze i Nysie Łużyckiej.

 


DATA: 2020-07-06 07:02
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
9
 
 
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.