DZIŚ JEST:   12   GRUDNIA   2019 r.

NMP z Guadalupe
Św. Finiana z Clonard
Bł. Konrad z Offidy
 
 
 
 

6 grudnia

6 grudnia
Abp Jan Paweł Woronicz

1829 – zmarł arcybiskup warszawski Jan Paweł Woronicz, prymas Królestwa Polskiego, wcześniej biskup krakowski, poeta (ur. 1757). Pochodził z Wołynia. Studia na Akademii Wileńskiej zakończył doktoratem obojga praw. Wstąpił do jezuitów. Po kasacie zakonu w 1773 roku przeszedł w szeregi kleru diecezjalnego. W 1783 został proboszczem w Liwie. W trakcie Sejmu Czteroletniego pracował w komisji do spraw religijnych, a podczas insurekcji kościuszkowskiej pełnił funkcję komisarza Komisji Porządkowej Księstwa Mazowieckiego. W 1800 roku powrócił do zwykłej pracy duszpasterskiej, obejmując probostwo w Kazimierzu Dolnym, by po trzech latach przenieść się do Powsina pod Warszawą. Za czasów Księstwa Warszawskiego ponownie zaangażował się w sprawy publiczne. Od 1808 roku był członkiem Rady Stanu, jednocześnie działał w Towarzystwie Przyjaciół Nauk. W 1815 roku został biskupem krakowskim oraz wszedł w skład Senatu Królestwa Polskiego. W 1928 roku objął arcybiskupstwo warszawskie, otrzymując związany z nim tytuł prymasa Królestwa Polskiego. Niedługo potem zmarł. Jego ciało pochowano w katedrze wawelskiej. Jan Paweł Woronicz to także utalentowany poeta. Jego najważniejsze utwory to: Zjawienie Emilki, Świątynia Sybilli, Hymn do Boga.

1805 - urodził się Walery Wielogłowski herbu Starykoń, działacz społeczny, polityczny i religijny (ultramontanin), wydawca, poseł na Sejm Krajowy Galicji I kadencji (ur. 1805). Brał udział w powstaniu listopadowym, podczas którego został odznaczony orderem Virtuti Militari. Na emigracji zaprzyjaźnił się z Adamem Mickiewiczem i Bogdanem Jańskim. Po powrocie do kraju w 1848 roku, założył w Krakowie Księgarnię i Wydawnictwo Dzieł Katolickich, Naukowych i Rolniczych, specjalizującą się w wydawaniu literatury ludowej. Był inicjatorem założenia Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie oraz Szkoły Rolniczej w Czernichowie.

 

1916 – generał-gubernatorzy: austriacki Karol Kuk i niemiecki Hans von Beseler, ogłosili rozporządzenie o utworzeniu Tymczasowej Rady Stanu Królestwa Polskiego. W jej skład weszło początkowo 25 członków powołanych przez władze okupacyjne. Utworzenie tego organu miało stanowić sygnał dla społeczeństwa polskiego, że władze niemieckie i austro-węgierskie przystąpiły do realizacji obietnic zawartych w akcie 5 listopada. Inauguracja działalności Tymczasowej Rady Stanu odbyła się 14 stycznia 1917 roku na Zamku Królewskim w Warszawie. TRS została pomyślana jako organ doradczy, przygotowawczy i współdziałający na rzecz przyszłych instytucji państwowych. Po tzw. kryzysie przysięgowym w Legionach Polskich większość członków Tymczasowej Rady Stanu podała się do dymisji.

1942 - w Ciepielowie, koło Radomia, za pomoc udzielaną Żydom Niemcy zamordowali 34 Polaków oraz dwóch schwytanych Żydów. Niemal wszyscy zostali spaleni żywcem.


DATA: 2019-12-06 07:10
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
8
 
 
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.