DZIŚ JEST:   26   WRZEŚNIA   2020 r.

Św. Wawrzyńca Ruiz i Towarzyszy
Św. Kosmy i Damiana
 
 
 
 

500 milionów dolarów dla ONZ na walkę z „globalnym ociepleniem”, czyli ostatnie dni Obamy

500 milionów dolarów dla ONZ na walkę z „globalnym ociepleniem”, czyli ostatnie dni Obamy
Barack Obama. fot. POOL/REUTERS

Departament Stanu ogłosił we wtorek, że przekazał kolejne 500 mln dolarów na rzecz Zielonego Funduszu Klimatycznego (Green Climate Fund – GCF), działającego przy ONZ na zwalczanie skutków rzekomego globalnego ocieplenia. Krytyczni kongresmeni mówią, że to „jałmużna dla zagranicznych biurokratów”.

 

Trzy dni przed zaprzysiężeniem nowego prezydenta, który zapowiedział, że anuluje miliardy, które przekazywane są ONZ na walkę z rzekomym ociepleniem, administracja ustępującego prezydenta Baracka Obamy „rzutem na taśmę” dokonała transferu na rzecz GCF.

 

500 mln dol. to druga transza płatności, którą administracja Obamy zobowiązała się dokonać  na rzecz oenzetowskiego funduszu w ramach pomocy dla krajów rozwijających się, by przeciwdziałać negatywnym skutkom rzekomego ocieplenia powodowanego przez ludzi.

 

Prezydent Obama pierwotnie zobowiązał się przekazać na ten cel 3 mld dol. w ciągu czterech lat, a pierwsza rata w wysokości również 500 ml dol. została wypłacona w marcu ubiegłego roku.

 

Krytyczni kongresmeni alarmują, że wypłacone środki poszły na „zmarnowanie”. Płatności wykonano bez zgody Kongresu. Senator John Barrasso nazwał przelew „obrazą dla amerykańskich podatników”. – Setki milionów dolarów podatników, które administracja Obamy wydała na Zielony Fundusz Klimatyczny ONZ nigdy nie zostały zatwierdzone przez Kongres – mówił. Dodał, że administracja prezydenta z obozu Demokratów przekazała kolejną transzę 500 mln dol. w czasie ostatnich dni w Białym Domu. – To kompletne lekceważenie woli wyborców i znieważenie amerykańskich podatników! – grzmiał.

 

W tegorocznym budżecie USA na różnego rodzaju inicjatywy związane z klimatem zaplanowano 1,3 mld dol.

 

Kandydat na nowego Sekretarza Stanu Rex Tillerson podczas przesłuchań w Kongresie zapowiedział audyt wszystkich funduszy.

 

Rzecznik Departamentu Stanu John Kirby we wtorek tłumaczył, że fundusze przekazane GCF wynikały ze zobowiązań zarówno obecnej, jak i poprzednich administracji dotyczących wsparcia programów zmian klimatycznych poprzez fundusze wielostronne.

 

Zdaniem Kirby’ego, oenzetowski GCF jest „największą na świecie wielostronną instytucją finansową zajmującą się rozwojem niskoemisyjnej gospodarki odpornej na zmiany klimatyczne”. – GCF wspiera kraje rozwijające się w ich wysiłkach zmierzających do osiągnięcia tego celu i by stały się bardziej odporne na zmiany klimatyczne – wyjaśniał. Dodał, że środki mają pomóc w zmniejszeniu zarówno globalnego, jak i krajowego zagrożenia bezpieczeństwa wynikającego z niedostatecznego przygotowania się do ekstremalnych warunków pogodowych i innych związanych z klimatem wpływów.

 

Na wtorkowej konferencji prasowej jeden z reporterów zasugerował, że to posunięcie Obamy nie było zgodne z „duchem płynnego przejścia”, zwłaszcza, że administracja, która przyjdzie do Białego Domu jest przeciwna przekazywaniu środków na tego typu fundusze.

 

Kirby zapewnił, że „nie zostało to zrobione, aby spróbować wywołać reakcję ze strony administracji przychodzącej lub, by próbować dyktować jej w taki czy inny sposób, jak ma zajmować się kwestiami związanymi z klimatem”.

 

Celem GCF jest uzyskanie 100 mld dol. ze źródeł publicznych i prywatnych do roku 2020. Cel ten został zatwierdzony i włączony do porozumienia klimatycznego, zawartego w Paryżu pod koniec 2015 roku.

 

Do tej pory ponad 40 rządów zobowiązało się przekazać łącznie kilka mld dol. Oprócz obiecanych przez Obamę 3 mld dol. największy przelew zrobili Japończycy (1,5 mld dol.), Wielka Brytania (1,2 mld dol.), Francja (1,03 mld dol.) i Niemcy (1 mld dol.).

 

W ubiegłym roku zatwierdzono pierwsze projekty w krajach rozwijających się, które będą finansowane z GCF. Obejmują one m.in. zmniejszenie ryzyka powodzi w Pakistanie i Malawi oraz hodowlę storczyków w „zdegradowanym środowisku” Maroka.

 

Lobbystyczna organizacja Friends of the Earth z zadowoleniem przyjęła transfer funduszy. – Republikanie w Kongresie nie powinni tak przeciwstawiać się pomaganiu przez najbogatsze państwo świata krajom biednym, w których codziennie toczy się walka o pożywnie dla rodziny i ostatecznie z ociepleniem klimatu – mówiła szefowa Karen Orenstein.

 


Źródło: cnsnews.com, washingtonpost.com

AS
  


DATA: 2017-01-19 13:57
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Frajerze, Sauron się sklonował. Teraz jest i na wschodzie, i na zachodzie.
ponad 3 lata temu / do Aguirre
 
To sie nazywa defraudacja.Skoro senat nie zatwierdził przelewu to obama ma obowiązek pokryć tą kwotę z własnej kieszeni.Przecież dla niego to nie jest problem.poprosi kolegę to mu nadrukuje.
ponad 3 lata temu / Hugon de Payns
 
Pani Aniu nie zrobią nic a te wszystkie hasła to tylko pusta paplanina. Natomiast oddanie naszego kraju pod okupację USA/NATO jest odtrąbione jako sukces i tyle tylko "nasi" politycy potrafią oddać nas w łapy albo Niemców albo jankesów. Jestem ciekawy kiedy amerykańscy żołnierze zaczną pacyfikować protesty i marsze katolickich organizacji w ramach ochrony demokracji i praw człowieka. W głowie się nie mieści, że katolicy i to tradycjonaliści myślą dalej kategoriami zimnej wojny. Ludzie "świat się zmienia" jak mówiła Galadriela. Sauron już nie siedzi na wschodzie w Mordorze przeniósł się na zachód!
ponad 3 lata temu / Aguirre
 
No cóż! Wybrali złodzieja to ich na koniec bezczelnie ograbi i dostanie stołek w ONZecie, mebla już dostał! Niech Amerykanie zrobią majdan zbójom z ONZetu, niech zajmą tą arabską bude i ich kartki z budynku przewiozą do amerykanskiego IPNu, gdzie je potem wyleją na serwery amerykanleaks i pozamykają chołote w Gwantanamo. W końcu Barack Hussein zrobił miejsce!
ponad 3 lata temu / Janusz z Kolonii
 
Są pewni swojej bezkarności. Przelali pieniądze podatników i co im zrobicie!? Podobnie jak u nas Był audyt, wrzask o horoskopy dla psów ministrów I co?! Gdzie są słynne doniesienia do prokuratury, panowie z PIS?
ponad 3 lata temu / Anna
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.