DZIŚ JEST:   17   STYCZNIA   2021 r.

II Niedziela zwykła
Św. Antoniego, opata
Św. Sulpicjusza II
 
 
 
 

50 lat temu rozpoczęła się autodestrukcja Kościoła w Holandii. Kto za to odpowiada?

50 lat temu rozpoczęła się autodestrukcja Kościoła w Holandii. Kto za to odpowiada?
źródło: pixabay.com

50 lat temu na Soborze Duszpasterskim Niderlandzkiej Prowincji Kościelnej Holendrzy podjęli decyzję o zniesieniu obowiązku celibatu. Stolica Apostolska sprzeciwiła się wówczas tej inicjatywie.

 

W latach 1966-1970 w Noordwijkerhout w Holandii Południowej obradował Sobór Duszpasterski Niderlandzkiej Prowincji Kościelnej. Rzecz była pomyślana jako odpowiedź biskupów, księży i świeckich na reformy Soboru Watykańskiego II. Sekretarzem generalnym zgromadzenia został modernista o. Walter Goddijn, dość blisko związany z ówczesnym prymasem kraju, kard. Bernardem Alfrinkiem.

 

„Sobór” debatował między innymi nad przyszłością celibatu. W roku 1970 stosunkiem 90 do 6 głosów zgromadzenie zdecydowało o zniesieniu obowiązku celibatu dla księży katolickich. Miało to dotyczyć jedynie przyszłych prezbiterów; już wyświęceni kapłani mieliby obowiązek kontynuowania dotychczasowej bezżennej formy życia.

 

Przeciwko temu wystąpiła jednak Stolica Apostolska. Nuncjusz Angelo Felici w odpowiedzi na głosowanie opuścił salę obrad. Większość niderlandzkich biskupów, obawiając się reakcji Rzymu, wstrzymała się od głosu. Kard. Alfrink był gotów lobbować w Watykanie za decyzją w sprawie celibatu; na samym zresztą Vaticanum II dał poznać się jako jeden z najzagorzalszych modernistów.

 

Mimo wysiłków podejmowanych przez holenderskich progresistów święty papież Paweł VI pozostał nieugięty i nie zgodził się na zniesienie celibatu.

 

W Królestwie Niderlandów zapanował w efekcie potężny chaos. Jak relacjonuje portal episkopatu Niemiec, Katholisch.de, liczni kapłani brali sobie żony i za pozwoleniem biskupów lub bez niego nadal sprawowali posługę w parafiach. Wierni, oburzeni sprzeciwem Rzymu wobec swoich reformistycznych zapędów, zaczęli odchodzić z Kościoła. Kryzys pogłębił się jeszcze za pontyfikatu św. Jana Pawła II. Papież-Polak nie chciał pogodzić się z wyprzedawaniem przez Holendrów depozytu wiary i brutalnym zrywaniem z katolicką tradycją, co stało się zarzewiem kolejnych sporów i wzmożonej fali apostazji.

 

Ojciec Święty mianował konserwatywnych biskupów, a w roku 1979 zwołał w Watykanie synod partykularny poświęcony problemowi Holandii. Synod potwierdził katolicką naukę, co ostatecznie zaprzepaściło dorobek heretyzującego „soboru” sprzed lat.

 

Jak podkreśla dziś prymas Holandii, kard. Willem Eijk, 50 lat temu biskupi Niderlandów należeli do największych progresistów na świecie; dziś jest zupełnie inaczej i większość – w tym on sam – stoi na straży autentyzmu wiary.

 

Liczbowo holenderski Kościół został jednak spustoszony: katolicy to zaledwie 24 proc. społeczeństwa. Na niedzielną Mszę świętą uczęszcza zaledwie 1 proc. Holendrów.

 

Casus Holandii może częściowo powtórzyć się w Niemczech. Kościół za Odrą 1 grudnia rozpoczął Drogę Synodalną, pod wieloma względami podobną do niderlandzkiego „soboru”.

 

Moderniści rozbudzili nadzieje na ogromne zmiany w takich aspektach jak władza w Kościele, celibat, rola kobiet czy moralność seksualna.

 

Jeżeli Niemcy zrealizują pierwotne zamierzenia, dokonają faktycznej protestantyzacji Kościoła w swoim kraju.  Z kolei jeżeli Rzym ich zatrzyma, doprowadzi to prawdopodobnie do nasilenia fenomenu masowej apostazji.

 

Źródła: katholisch.de, pch24.pl

Pach

Czytaj także:
DATA: 2020-01-10 07:16
 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
21
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

a patologie kajakowej i gitarowej teologii z PRLu kto wcisnął tego wirusa??? chyba nie PZPR...ogpowiedzi są oczywiste
2 miesiące temu / Sergio
 
jest jeden kościół założony przez JChr ! wszystko inne jest GRZECHEM SCHIZMY ! dotarło ?!
ponad 1 rok temu / andre
 
Ludzi szkoda,bo trudniej im bedzie osiagnac zbawienie,ale kazdy moze wybrac,to ze hierarchia miesza jest czesciowym usprawiedliwieniem
ponad 1 rok temu / Ell
 
Kto tego dokonał? Biskupi!
ponad 1 rok temu / Zbigniew
 
pomijając temat ,tak jak na zdjęciu powinien wyglądać kościół
ponad 1 rok temu / lil
 
Czyli modernisci w istocie nie dają wyboru albo zmiany albo nic. W końcu to tradycyjni będą wyrzucani z kościoła, z pracy itd.
ponad 1 rok temu / Królój nam Ch
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.