DZIŚ JEST:   16   PAŹDZIERNIKA   2019 r.

Św. Jadwigi Śląskiej
Św. Gerarda Majelli
 
 
 
 

50 lat temu kard. Wyszyński ukoronował obraz Matki Bożej Leśniańskiej

50 lat temu kard. Wyszyński ukoronował obraz Matki Bożej Leśniańskiej
fot. Ludwig Schneider / commons.wikimedia.org, licencja cc

W tym roku mija pięćdziesiąt lat od koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej Leśniańskiej. Już dziś (14 sierpnia) w sanktuarium rozpoczynają się uroczystości związane z jubileuszem. Główne obchody zaplanowano na czwartek. W tym dniu o godz. 12.00 zostanie odprawiona Msza św. pod przewodnictwem ks. bp. Zbigniewa Kiernikowskiego, ordynariusza siedleckiego. Z kolei w niedzielę do sanktuarium zostaną uroczyście wprowadzone relikwie bł. Ojca Świętego Jana Pawła II.

 

Obchody jubileuszu rozpoczną się już dziś Mszą św. o godz. 18. Eucharystii, która zostanie odprawiona w Bazylice Leśniańskiej, przewodniczył będzie konfratr Zakonu Paulinów ks. infułat Kazimierz Korszniewicz. O godz. 21.00 zostanie odśpiewany Apel Jasnogórski, a po nim będzie miała miejsce procesja Maryjna ze świecami. O północy ojcowie paulini zapraszają do Bazyliki na pasterkę Maryjną. W samą uroczytość Wnibowzięcia Najświętszej Marii Panny rano zostaną odśpiewane Godzinki o Niepokalanym Poczęciu NMP.

 

W południe na Placu św. Józefa zostanie odprawiona Msza św. Jubileuszowa 50-lecia koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej Leśniańskiej pod przewodnictwem ks. bp. Zbigniewa Kiernikowskiego. Potem w programie wspisano jeszcze Koronkę do Bożego Miłosierdzia, a o godz. 16 Mszę św. w Bazylice Leśniańskiej.

 

Kolejnym dniem obchodów będzie piątek. W tym dniu o godz. 18 Mszy św. przewodniczył będzie ks. kanonik Marek Paluszkiewicz. W sobotę zaś wieczorną Eucharystię odprawi generał Zakonu Świętego Pawła Pierwszego Pustelnika - ojciec Izydor Matuszewski.

 

Jak zapowiadają ojcowie paulini, gospodarze sanktuarium, w niedzielę o godz. 11.15 do sanktuarium przybędą relikwie błogosławionego Jana Pawła II. - O godz. 11.15 gromadzimy się przy Krzyżu Katyńskim, aby przywitać i uroczyście wprowadzić do naszego Sanktuarium relikwię bł. Jana Pawła II – informują paulini.

 

Po wprowadzeniu relikwii do sanktuarium zostanie odprawiona Msza św. dziękczynna w 50 rocznicę koronacji cudownego Obrazu Matki Bożej Leśniańskiej pod przewodnictwem ks. bp. Piotra Sawczuka.

 

Początki Sanktuarium w Leśnej sięgają XVII w. Wówczas to dwaj chłopcy, którzy paśli bydło: 9-letni Aleksander Stalmaszczuk i 10-letni Miron Makaruka, znaleźli jaśniejący blaskiem wizerunek na drzewie dzikiej gruszy. Obraz przywieziono do Bukowic i tam zdecydowano o wzniesieniu w miejscu objawienia drewnianego kościoła rzymskokatolickiego. Świątynia powstała w 1686 roku.  W roku 1700 biskup łucki i brzeski Franciszek Prażmowski po przebadaniu świadków uznał niezwykłość łask i zezwolił na publiczny kult.

 

W latach pięćdziesiątych XX wieku kult słynącego łaskami wizerunku Matki Bożej rozwijał się w Leśnej coraz bardziej. W sierpniu 1963 r. ks kardynał Stefan Wyszyński, prymas Polski ukoronował obraz koronami papieskimi. W roku 1981 miało miejsce zatwierdzenie formularza mszalnego dla sanktuarium i  Stolica Apostolska nadała leśniańskiej Maryi tytuł „Matka Jedności i Wiary”.W 1984 roku, gdy uroczyście obchodzono 300-lecie zjawienia się Matki Bożej, sanktuarium lesniańskie podniesione zostało przez Stolicę Apostolską do rangi Bazyliki Mniejszej.

 

pam


DATA: 2013-08-14 07:47
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.