DZIŚ JEST:   20   STYCZNIA   2021 r.

Św. Sebastiana, męczennika
Św. Fabiana, papieża, męczennika
 
 
 
 

5 tysięcy kibiców modliło się u stóp Czarnej Madonny podczas VIII pielgrzymki piłkarskich fanów

5 tysięcy kibiców modliło się u stóp Czarnej Madonny podczas VIII pielgrzymki piłkarskich fanów
Fot. Daniel Dmitriew / FORUM

Z udziałem około 5 tysięcy fanów różnych klubów piłkarskich z Polski, ale i z Węgier, Białorusi i Litwy na Jasną Górę przybyła ósma patriotyczna pielgrzymka kibiców. Spotkanie zawsze jest okazją do przypomnienia ważnych polskich rocznic, dlatego tym razem nawiązuje ona do jubileuszu chrztu Polski i 60. rocznicy Poznańskiego Czerwca.

 

- Patriotyzm i tradycja to wartości, dla których jednoczą się sympatycy zwaśnionych drużyn – przypomniał ks. Jarosław Wąsowicz, organizator pielgrzymki.

 

Duszpasterz i kibic Lechii Gdańsk dodał, że podczas tegorocznego spotkania kibice chcą upamiętnić rocznicę chrztu Polski, który jest fundamentalnym wydarzeniem dla naszej państwowości i dla naszego narodu.

 

- Chcemy w tej odsłonie naszego pielgrzymowania szczególnie upamiętnić także poznańskich robotników, którzy w 1956 roku podnieśli sztandary walcząc o wolność z reżimem komunistycznym – powiedział ks. Wąsowicz.

 

Kibicom towarzyszy przyzywanie wstawiennictwa ks. Jerzego Popiełuszki, który uważany jest za patrona jasnogórskiego spotkania. Dlatego w pielgrzymce uczestniczy Marcin Klejno, przedstawiciel rodziny błogosławionego. Jak podkreśla, jest kibicem Jagiellonii Białystok i przyjeżdża „tutaj w jednym celu, aby pokazać, że jesteśmy jednością, że mamy swoje wartości, które uważamy za najważniejsze, że nie jesteśmy chorągiewką, którą można machać od lewa do prawa, że tych wartości się nie wstydzimy”.

 

Na pielgrzymkę przyjechali kibice nie tylko w zorganizowanych grupach pod szyldem drużyny, ale również całymi rodzinami. Karol z Gdyni, kibic Arki przybył z tatą, wujkiem i ciocią. - Jestem kibicem przede wszystkim dlatego, że lubię sport, ale także dlatego, że na mecze przychodzi wielu kibiców, jest wspaniała atmosfera, widać, że nie jesteś sam - zauważył młody fan piłki nożnej.

 

Najważniejszym punktem pielgrzymki była w południe Msza św. w Kaplicy Matki Bożej. Zebranych powitał o. Jan Poteralski, podprzeor Jasnej Góry, który podkreślił, że kibice bardzo ukochali Polskę. - To przecież wy na stadionach mówicie o żołnierzach niezłomnych, to przecież was można spotkać na ulicach polskich miast, gdzie opowiadacie się tak bardzo wyraźnie za Polską, za tymi, którzy walczyli o Polskę – powiedział paulin.

 

Podkreślił, że „patriotyczni kibice” są „wielkimi bohaterami XXI wieku”, których głos jest ważny dla przyszłości Polski.

 

Kazanie wygłosił ks. Jarosław Wąsowicz, salezjanin.

 

W programie pielgrzymki kibiców była także m.in. konferencja na temat „Mordów założycielskich III RP”, recital o żołnierzach wyklętych a także tradycyjny pokaz klubowych transparentów na wałach upamiętniający wydarzenia z Czerwca 1956 r.

 

O godz. 17.00 dla 200 kibiców reżyser Jerzy Zalewski zaprezentował przedpremierowy pokaz „Historii Roja”, wersji ostatecznej długo oczekiwanego filmu, który 4 marca wejdzie na ekrany kin.

 

Podczas pielgrzymki kibice przeprowadzili akcję zbierania krwi. To nowość, która już na stałe wejść ma w program corocznych spotkań kibiców w Częstochowie.

 

Pomysł pielgrzymowania środowiska kibiców na Jasną Górę wyszedł od śp. Tadeusza Duffek, legendarnego kibica gdańskiej Lechii, który zmarł 21 października 2005 r. po długiej i ciężkiej chorobie.

 

Swoim pomysłem podzielił się on z ks. Jarosławem Wąsowiczem. Ten ostatni pisał wtedy książkę „Biało-Zielona Solidarność. O fenomenie politycznym kibiców Lechii Gdańsk 1981-1989”. Postanowili, że razem zorganizują pierwszą pielgrzymkę polskich kibiców do Częstochowy, by modlić się przed jasnogórską ikoną Matki Bożej. Chcieli tylko poczekać, aż „Dufo” wyzdrowieje.

 

Niestety, śp. Tadeusz nie doczekał tej pielgrzymki. - Kiedy zaczynaliśmy pierwszą pielgrzymkę robiliśmy to w myśl wypełnienia testamentu Tadka, myślę, że efekt przerósł jego oczekiwania - podkreśla ks. Jarosław Wąsowicz.

 

KAI

MWł

DATA: 2016-01-10 12:53
 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Matka Boza Jasnogorska nie jest czarna.Nazywanie Jej czarna madonna jest profanacja Świętej Ikony.
ponad 5 lat temu / stan
 
Sami mlodzi -Pszyszlosc Polski a nie skaczace staruchy na KODZIE spokoj przyjazn skupienie szacunek Taka Polske wole niz podburzanie nienawisc i walka o stolki , pieniadze ponad wszystko
ponad 5 lat temu / scdvfbgS
 
Mnie serce urośnie kiedy będą mieli Mszę w której uczestniczyli i za którą walczyli, często nieświadomie, Niezłomni.
ponad 5 lat temu / Leo
 
Polska zawsze wierna... czyli Polonia Semper Fidelis... zawsze to mówiłem...nawet namalowałem kiedyś wizjonerski obraz... i dałem go w prezencie pewnej patriotycznej parafii.... tak trzymać ziomale....
ponad 5 lat temu / nonpossumus
 
Deo Gratias!
ponad 5 lat temu / Zbigniew
 
Widziałem... Serce rosło widząc feerię transparentów na Wałach i tłum kibiców razem w jednej sprawie pomimo różnych barw klubowych.
ponad 5 lat temu / max dembo
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.