DZIŚ JEST:   29   WRZEŚNIA   2020 r.

Świętych Archaniołów
Michała, Gabriela i Rafała
 
 
 
 

5 sierpnia

5 sierpnia
Kardynał Stanisław Hozjusz

1192 - zwycięstwo krzyżowców w bitwie pod Jaffą podczas III wyprawy krzyżowej. Dowodzeni przez Ryszarda Lwie Serce chrześcijanie w sile 54 rycerzy i ok. 2000 piechurów zostali zaatakowani przez wojska Saladyna. Muzułmanie wykonali szereg szarż, lecz żadna z nich nie przyniosła im zwycięstwa. Wtedy chrześcijanie po ostrzelaniu wroga z łuków przypuścili kontratak, odrzucając przeciwnika. Saladyn wycofał się do Jerozolimy.


1506 – pod Kleckiem wojska polsko-litewskie pod wodzą kniazia Michała Glińskiego odniosły zwycięstwo nad Tatarami. Uwolniono kilkadziesiąt tysięcy jasyru.


1579 – zmarł kardynał Stanisław Hozjusz (ur. 1504), biskup chełmiński i warmiński, sekretarz królewski, wybitny przywódca Kontrreformacji w Polsce. Był jednym z ojców soboru trydenckiego. Przyczynił się do przyjęcia uchwał soborowych przez króla Zygmunta Augusta. Jego zasługą jest także sprowadzenie do Polski Towarzystwa Jezusowego. W Braniewie założył pierwsze kolegium jezuickie (1565). Jest autorem wielu dzieł teologicznych.


1772 – I rozbiór Polski: w Petersburgu podpisano trzy traktaty rozbiorowe dzielące ziemie Rzeczypospolitej pomiędzy Rosję, Prusy i Austrię.


1864 – na stokach warszawskiej Cytadeli Rosjanie powiesili pięciu przywódców powstania styczniowego: Romualda Traugutta, Rafała Krajewskiego, Józefa Toczyskiego, Romana Żulińskiego i Jana Jeziorańskiego.


1920 - w obliczu bolszewickiej inwazji papież Benedykt XV skierował do biskupów świata przesłanie O zmiłowanie Boga nad nieszczęsną Polską.


1944 – czarna sobota na warszawskiej Woli. Niemcy przystąpili do planowej eksterminacji jej mieszkańców. Ludzi wywlekano z domów i rozstrzeliwano. Mordowano całe rodziny. Niemcy nie oszczędzili też personelu i pacjentów szpitali. W tym dniu hitlerowcy wymordowali ok. 20 tys. Polaków. Łącznie w ciągu kilku pierwszych dni sierpnia na Woli zabitych zostało 40-50 tys. warszawiaków.


1945
– w Kielcach zgrupowanie oddziałów poakowskich pod dowództwem kpt. Antoniego Hedy (kpt. „Szarego”) uwolniło kilkuset więźniów z więzienia MBP przy ul. Zamkowej.


DATA: 2020-07-31 11:48
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
10
 
 
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.