DZIŚ JEST:   06   CZERWCA   2020 r.

Pierwsza Sobota
Św. Norberta, biskupa
Bł. Marii Karłowskiej, zakonnicy
 
 
 
 

5 rzeczy, których nie wiesz o tłustym czwartku

5 rzeczy, których nie wiesz o tłustym czwartku
Zdjęcie ilustracyjne. Fot. jarmoluk / pixabay.com

Przypadający na dziś tłusty czwartek to dzień o bogatej tradycji. Kiedyś wyglądał inaczej niż dzisiaj. Przedstawiamy 5 frapujących a mało znanych spraw związanych z obchodami tego dnia.

 

1. Zwyczaje przypominające tłusty czwartek sięgają korzeniami czasów pogańskich. Obchodzono wówczas nadejście wiosny. Z pogaństwa wzięło się zabobonne przeświadczenie, jakoby niezjedzenie pączka przekreślało szanse na dobrobyt do końca roku. Albo jakoby należało zjeść orzeszka, ukrytego w niektórych pączkach.

 

Tłusty czwartek uległ jednak chrystianizacji, gdyż połączono go ze zbliżającym się Wielkim Postem. Chodziło bowiem skorzystanie z możliwości zabawy przed jego nadejściem. Do Wielkiego Postu podchodzono kiedyś o wiele poważniej niż współcześnie. Nie tylko rezygnowano z wszelkich zabaw, lecz również szorowano garnki, by nie pozostawała w nich nawet krztyna tłuszczu. Tymczasem dziś nawet w Środę Popielcową półki sklepowe uginają się pod ciężarem pączków czy mięs.

 

2. Dawne pączki był twardsze, wypełnione smalcem. Twarda konsystencja to nie wszystko. Nasi przodkowie wypiekali pączki z nadziewanym słoniną ciastem chlebowym i przyrządzano je na smalcu z tłustym mięsem. Pączki stały się słodkie w XVI wieku, a okrągłego kształtu nabrały na przełomie XVII i XVIII stulecia. Określano je blinami, babałuchami albo kreplami (na Śląsku).

Zwyczaj raczenia się nimi w tłusty czwartek do Polski dotarł w XVII wieku. Pierwotnie obowiązywał głównie w miastach i dworach. Pod koniec XIX wieku, a nawet później rozpowszechnił się na wsi.

 

3. Drzewiej na ziemiach polskich w tłusty czwartek raczono się nie tylko pączkami, lecz również pierogami z gryczaną lub jaglaną kaszą, kapustą ze słoniną lub sadłem, żurem. Niekiedy podawano też samą słoninę. Spożywano też żołądki wieprzy nadziewane kaszą, zwane maćkami. 

 

4. W minionych stuleciach przeżywano wszystko intensywniej: zarówno post, jak i karnawał. Biesiady tłustoczwartkowe wiązały się zatem z ubiciem świniaka i jego zjedzeniem go w całości. Nie wychodzono przed jego spożyciem. Następnie zaś przenoszono się do następnego domu. Stoły w szlacheckich domach już od rana uginały się pod ciężarem wszelkiej maści tłustych potraw. 

 

5. Media opisują tłusty czwartek jako okazję do „bezkarnego” obżarstwa. Przekonują, że w tym dniu w jakiś cudowny sposób nie trzeba przejmować się nadmiarowymi kaloriami. Zakrawa to na jakiś nawrót magicznego myślenia z czasów pogańskich.

 

Tymczasem nakaz umiar w jedzeniu i piciu obowiązuje w tłusty czwartek tak samo, jak w każdy inny dzień roku. Oczywiście katolickiej i polskiej kulturze znajduje się miejsce na radość i świętowanie, więc czemu tego nie czynić? Ważne jednak, by robić to z głową!

 

Źródła: focus.pl / polskieradio.pl / historiamniejznanaizapomniana.wordpress.com

mjend


DATA: 2019-03-01 06:35
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
14
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

@Izydor Oracz: Serio? : A możesz naprowadzic na jakąś konkretną lokalizację, gdzie taka "nowa tradycja" się rozwija? Bo jeśli już to raczej obstawiam wielką sobotę :
ponad 1 rok temu / Margeritta
 
Rodzi się niestety inna nowa "tradycja" - wspólne wyjścia na kiełbasę z grilla na jarmarku wielkanocnym. Z dopiskiem - w Wielki Piątek....
ponad 1 rok temu / Izydor Oracz
 
@PI "chcecie zeby ludzie religie kojarzyli tylko z zakazami i samym tylko umartwianiem sie. Młodych ludzi w ten sposób nie przyciągniecie.Wręcz ich odpychacie od wiary." To dość zabawne co piszesz, żądając pluszowego i miłego katolicyzmu dla młodych , "bo sobie pójdą". Jest to zabawne dlatego, że spory odsetek młodych jest na jakichś trudnych i wydumanych dietach. Wegetarianizm i weganiżm jest coraz powszechniejszy i na fali, jest paleo, low carb, raw food, intermittent fasting; są bezlaktozowcy, bezglutenowcy, frutarianie i kto tam jeszcze. Jakoś się nie zniechęcają.
ponad 1 rok temu / s
 
@ Pl "W innych katolickich krajach nie ma takich tradycji jak post w środę." Tradycja postu we wszystkich KATOLICKICH krajach jest ta sama.
ponad 1 rok temu / Rys
 
Nic nie musze robic bo ktos tak kiedys robił. W innych katolickich krajach nie ma takich tradycji jak post w środę. Czy wyście całkiem powariowali i chcecie zeby ludzie religie kojarzyli tylko z zakazami i samym tylko umartwianiem sie. Młodych ludzi w ten sposób nie przyciągniecie.Wręcz ich odpychacie od wiary.
ponad 1 rok temu / Pl
 
U mnie ze świniobicia zawsze zostaje za dużo smalcu więc właśnie w czwartek jest używany do smażenia pączków słodkich, ta metoda wcale nie odeszła i są znacznie smaczniejsze, po co kupować litry oleju?
ponad 1 rok temu / rrgghhh
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.