DZIŚ JEST:   20   WRZEŚNIA   2020 r.

XXV Niedziela zwykła
Św. Andrzeja Kim Taegon
Św. Pawła Chong Hasang
 
 
 
 

5 powodów, dla których katolik powinien szanować babcie i dziadków

5 powodów, dla których katolik powinien szanować babcie i dziadków
Zdjęcie ilustracyjne. Źródło: pixabay.com

21 stycznia obchodzimy Dzień Babci a 22 stycznia – Dzień Dziadka. Z tej okazji warto przypomnieć, że szacunek dla dziadków i ogólnie ludzi starszych jest dla chrześcijanina obowiązkiem, potwierdzonym w Piśmie Świętym i nauce Kościoła. Podajemy 5 argumentów na potwierdzenie tych słów.

 

1. Sędziwy wiek – a więc wiek wielu dziadków i babć – w Piśmie Świętym jest oznaką błogosławieństwa Bożego. „Bojaźń Pana dni pomnaża” – czytamy w Księdze Przysłów [Prz 10,27]. Długie życie to także obietnica za przestrzeganie IV Przykazania.

 

2. Pismo Święte nakazuje szacunek dla starszych. Poniższe cytaty mówią wprawdzie bezpośrednio o starszych rodzicach, jednak można je – jak się wydaje – odnieść również do dziadków:

„Słuchaj ojca, który dał ci życie, i nie gardź matką, kiedy się postarzeje” (Prz 23, 22).

„Synu, wspomagaj swego ojca w starości, nie zasmucaj go w jego życiu. A jeśliby nawet rozum stracił, miej wyrozumiałość, nie pogardzaj nim, choć jesteś w pełni sił. Miłosierdzie względem ojca nie pójdzie w zapomnienie, w miejsce grzechów zamieszka u ciebie” (3, 12-14).

 

3. Pismo Święte wprost mówi także o wnukach, jako ukoronowaniu starości. „Koroną starców – synowie synów” [Prz 17, 6].

 

4. Duch świata nakłania do pogardy dla starców. Dla niego liczy się tylko młodość. Tymczasem nauka Kościoła nakłania do czegoś całkowicie odmiennego – mianowicie do szacunku dla osób starszych. Chrześcijaństwo sprzeciwia się bowiem duchowi tego świata.

 

5. O szacunku dla dziadków mówili także papieże. W tym kontekście warto zacytować modlitwę Benedykta XVI za dziadków przesłaną na VI Światowe Spotkanie Rodzin w Meksyku w 2009 roku:

 

„Panie Jezu, narodziłeś się z Dziewicy Maryi, córki świętych Anny i Joachima. Patrz z miłością na dziadków na całym świecie. Ochraniaj ich! Oni są bogactwem dla rodzin, dla Kościoła i dla całego społeczeństwa. Wspieraj ich! Kiedy przybywa im lat, niech wciąż będą dla swojej rodziny mocnymi filarami wiary ewangelicznej, stróżami szlachetnych wartości rodziny, żywymi skarbcami trwałych tradycji religijnych.

 

Spraw, by jako nauczyciele mądrości i odwagi przekazywali przyszłym pokoleniom owoce swoich dojrzałych doświadczeń ludzkich i duchowych. Panie Jezu, pomagaj rodzinom i społeczeństwu doceniać obecność i rolę dziadków. Spraw, by nigdy nie byli zaniedbywani ani wykluczani, ale zawsze znajdowali szacunek i miłość. Pomagaj im żyć pogodnie i czuć się akceptowani przez wszystkie lata życia, jakimi ich obdarzasz.

 

Maryjo, Matko wszystkich żyjących, nieustannie otaczaj opieką dziadków, bądź z nimi podczas ziemskiej pielgrzymki, i niech za sprawą Twoich modlitw wszystkie rodziny spotkają się kiedyś w niebieskiej ojczyźnie, gdzie Ty czekasz na wszystkich ludzi, by ich przygarnąć w wielkim uścisku życia bez końca. Amen”! [za opoka.org.pl]

 

mjend

 


DATA: 2019-01-23 07:40
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
10
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Szacunek należy się tym, którzy na niego zasługują. Tak jak nie rzuca się pereł przed wieprze, a miłosierdzie i pokora nie istnieją odrębnie, i są doskonałe w Bogu, tak nie należy się żaden szacunek osobie, która nosi siwe włosy a wcale, nawet w 1% nie zasługuje na niego. Przykładem tego jest jedna starsza osoba, która pomimo próśb i błagań zniszczyła życie mi, mojej żonie i dziecku, choć wcale nie musiała tego robić. Taka starsza pani po 80 tce która idzie do kościoła i otwiera usta, nie wiem po co, a wewnątrz jest diabłem. I gdzie ma być i dla kogo ten szacunek, pytam się ?
ponad 1 rok temu / katolik
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.