DZIŚ JEST:   09   SIERPNIA   2020 r.

XIX Niedziela zwykła
Św. Teresy Benedykty od Krzyża
Św. Kandydy Marii od Jezusa
 
 
 
 

5 lipca

5 lipca
Prof. Antoni de Oliveira Salazar

1294 - zgromadzeni na konklawe po śmierci Mikołaja IV kardynałowie wybrali na Stolicę Piotrową słynącego ze świątobliwego życia włoskiego pustelnika Piotra z Morrone. Celestyn V, bo takie imię przybrał nowy Pontifex Maximus, nie radząc sobie z obowiązkami, ustąpił 13 grudnia 1294 roku. Jego następcą został kardynał Benedykt Gaetani - Bonifacy VIII (1294-1303).


1607
– wojska wierne królowi Zygmuntowi III Wazie w bitwie pod Guzowem rozbiły uczestników rokoszu Zebrzydowskiego. Na czele armii królewskiej stali: hetman polny koronny Stanisław Żółkiewski i hetman wielki litewski Jan Karol Chodkiewicz.

1921 – ewakuacja ostatnich oddziałów polskich i niemieckich z terenu plebiscytowego zakończyła III powstanie śląskie. Nad rozstrzygnięciem konfliktu miała teraz pracować dyplomacja. Ostatecznie 15 maja 1922 roku, pod naciskiem mocarstw zachodnich, w Genewie podpisano Polsko-Niemiecką Konwencję Górnośląską. Na jej podstawie do Polski wróciły powiaty: katowicki, królewsko-hucki, lubliniecki, tarnogórski, świętochłowicki, pszczyński i rybnicki. Na tych terenach znajdowały się m.in.: 53 kopalnie węgla, 10 kopalń cynku i ołowiu, 9 stalowni i 22 wielkie piece.

 

1932 – profesor ekonomii Antoni de Oliveira Salazar został premierem Portugalii. Wcześniej, tzn. od 1928 roku pełnił funkcję ministra finansów tego kraju. W 1933 wprowadził nową konstytucję, która przekształciła Portugalię w tzw. Nowe Państwo (Estado Novo) oparte na koncepcji ustroju korporacyjnego będącego połączeniem idei: katolickiej nauki społecznej, konserwatyzmu oraz nacjonalizmu integralnego. W 1968 roku ustąpił ze stanowiska ze względu na zły stan zdrowia. Kilka lat po śmierci Salazara (1970) system zbudowany przez niego został rozmontowany. Stało się to w wyniku tzw. rewolucji goździków.


DATA: 2020-07-05 05:03
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
8
 
 
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.