DZIŚ JEST:   30   LISTOPADA   2020 r.

Św. Andrzeja Apostoła
Bł. Jana z Vercelli
 
 
 
 

5 etycznych argumentów za jedzeniem mięsa [OPINIA]

5 etycznych argumentów za jedzeniem mięsa [OPINIA]
zdjęcie ilustracyjne. źródło: pixabay.com

Politycy w Niemczech i nie tylko postulują wprowadzenie podatku od mięsa. Wpisuje się to w tak zwane podatki od grzechu, jakimi obłożone są szkodliwe substancje. Tymczasem jak przekonuje konserwatywny publicysta, spożywanie mięsa jest nie tylko niewinne, lecz wręcz cnotliwe.

 

Ed Benson na łamach portalu „Return to Order” podkreśla, że spożywanie mięsa można uzasadnić na co najmniej 5 sposobów.

 

Pierwszym powodem jest usankcjonowanie spożycia zwierząt przez Boga. Od mięsnych przykładów roi się w Starym Testamencie. W Biblii istnieją liczne odnośniki do mięsa, na przykład od baranka paschalnego. Z kolei w Nowym Testamencie o mięsnej uczcie mowa jest w przypowieści o synu marnotrawnym.

 

Co więcej, przypisanie zwierzętom praw jest absurdem. Wszak nie są one podmiotami moralnymi.

Rezygnacja lub ograniczenia spożycia mięsa oznacza ryzyko utraty pracy przez wielu ludzi. Zarówno tych pracujących w przemyśle mięsnym, jak i w restauracjach.

 

Co więcej, opodatkowywanie jedzenia mięsa służy inżynierii społecznej i sprzeciwia się zdrowym swobodom gospodarczym.  Jako takie zasługuje na odrzucenie.

 

Edwin Benson zauważa również, że wiele zwierząt hodowanych w celu pozyskania mięsa nie przetrwałoby na wolności. Chodzi między innymi o krowy.

 

Trudno odmówić racji podanym przez amerykańskiego konserwatystę argumentom. O ile kiedyś bycie jaroszem stanowiło przejaw wolnego wyboru, o tyle dziś często wpisuje się w radykalną ideologię wegetarianizmu. Jej zwolennicy zamierzają regulować życie ludzi w najdrobniejszych szczegółach. Ideologia wegetariańska, jak każda rewolucja walczy z tradycją. W tym przypadku chodzi tu o europejską tradycję kulinarną. Warto dodać, że walka z mięsem to też walka z powiązanymi z nim obyczajami w tradycyjnej formie – święta, uroczyste przyjęcia, skomplikowane procedury spożywania poszczególnych potraw et cetera.

 

Źródło: returntoorder.org / businessinsider.com / pch24.pl

mjend


DATA: 2019-09-23 08:03
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
12
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Problemem nie jest samo jedzenie mięsa, problemem jest stosunek do zwierząt: arogancki, czysto użytkowy, przedmiotowy. A jaka jest nasza wrażliwość na cierpienie zwierząt, taka też będzie w stosunku do ludzi. 74 kg mięsa rocznie na statystycznego Polaka. Ja mięsa nie jem, odeszło samo, bez jakichkolwiek nacisków, ideologii. Świat nie jest nam dany na własność, jesteśmy tu tylko chwilę, co nie oznacza "róbta co chceta" i "po nas choćby potop". Zwierzęta są elementem tego świata.
ponad 1 rok temu / drag3
 
wegan- twoja argumentacja jest uczciwa gdy popierasz także zakaz aborcji ,piekło mordowania dzieci nienarodzonych- w innym przypadku jesteś kłamcą i lewackim odczłowieczonym oszołomem
ponad 1 rok temu / życzliwy
 
Przed Świętami Bożego Narodzenia szaleni ekolodzy zaczną zwalczać sprzedaż karpi.
ponad 1 rok temu / Mietek
 
Jeden wielki absurd. Prosze zrozumiec ze niejedzenie mięsa wynika nie tylko z tego, że ludzie chcą odejść od kościoła, Boga. Nie każdy chce popierać te hasła. Są osoby niejedzące mięsa, ponieważ aktualna produkcja, hodowla to jest "piekło". Jest to zwyczajnie nieetyczne.
ponad 1 rok temu / wegan
 
1. W Biblii są fragmenty opowiadające się zarówno za wegetarianizmem, jak i jedzeniem mięsa. 2. Co to znaczy "podmiot moralny"? Czy jest to świadoma, inteligentna osoba, biorąca odpowiedzialność za swoje czyny i będąca w stanie ocenić co jest dobre, a co złe? Jeśli tak to co z niemowlętami i osobami upośledzonymi psychicznie? Czy nie zasługują one na posiadanie praw? 3. Oczywiście, ludzie mogą stracić pracę, ale jak nas uczy historia prawdopodobnie szybko znajdą nową w innych sektorach gospodarki, choćby przy produkcji coraz popularniejszego jedzenia wegetariańskiego. Poza tym nikt nie chce zakazywać jedzenia mięsa z dnia na dzień, to kompletny absurd. 4. Jestem w stanie zgodzić się z tym argumentem. Uważam również, że takie działania nie są potrzebne, ludzie sami z siebie coraz częściej sięgają po żywność wegetariańską, czy to z powodów etycznych, zdrowotnych czy też po prostu przez modę. 5. Powstrzymam się od komentarza. Jest to czysty absurd.
ponad 1 rok temu / Patryk
 
A coż to znowu za głupoty?Vegerryści stracili okazję by się zamknąć!Każdy je co chce i koniec tematu,a dla lewaków dodam że za jedzenie ludzi będzie jeszcze kara śmierci!
ponad 1 rok temu / DD
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.