DZIŚ JEST:   23   CZERWCA   2018 r.

Św. Józefa Cafasso
Św. Tomasza Garnet
 
 
 
 

40 proc. dzieci w USA rodzi się poza małżeństwem. Nie jest to dobre dla ich wychowania

40 proc. dzieci w USA rodzi się poza małżeństwem. Nie jest to dobre dla ich wychowania
źródło: pixabay.com

W ciągu ostatnich 30 lat (1987-2016), według danych Centrum Zapobiegania Chorobom (CDC) w Stanach Zjednoczonych urodziło się ponad 42 mln dzieci z niezamężnych matek. Sam odsetek dzieci urodzonych przez matki niezamężne w 2016 r. spadł jednak poniżej 40 procent po raz pierwszy od 9 lat, do poziomu 39,8 procent.

 

W sumie w 2016 r. niezamężne matki urodziły 1 mln 569 tys. 796 dzieci. Według opublikowanych danych rok 1987 był ostatnim, w którym mniej niż milion dzieci urodziły niezamężne matki. Z kolei w roku 1988 „granica” ta została przekroczona i liczba dzieci urodzonych przez matki niezamężne osiągnęła poziom 1 mln 5 tys. 299 dzieci.

 

Liczba dzieci urodzonych przez matki niezamężne osiągnęła rekordowy poziom w 2008 roku, wynosząc 1 mln 766 tys. 566 dzieci.

 

Jeszcze w 1940 r. odsetek dzieci urodzonych przez niezamężne matki wynosił 3,8 proc. - podało CDC. Wtedy to niezamężne kobiety urodziły 89 tys. 500 dzieci.

 

W okresie od 1940 r. odsetek dzieci pozamałżeńskich po raz pierwszy wzrósł do 5 proc. w 1958 roku. Jedenaście lat później, w 1969 r. po raz pierwszy osiągnął poziom 10 proc. W 1983 roku po raz pierwszy przekroczył 20 procent, a w roku 1992- 30 procent. 16 lat później w roku 2008 r. po raz pierwszy przekroczył 40 procent i na tym poziomie utrzymywał się przez kolejne 9 lat.

 

Badania naukowe prowadzone w Stanach Zjednoczonych wykazały, że dzieci wychowujące się w stabilnych związkach małżeńskich częściej uczęszczają do college'u, są zdrowsze fizycznie i emocjonalnie, rzadziej są molestowane fizycznie lub seksualnie, rzadziej sięgają po narkotyki lub alkohol.

 

Rzadziej też dopuszczają się przestępstw i jest mniejsze prawdopodobieństwo, że same kiedyś się rozwiodą. Rzadziej wychowują się w ubóstwie. Tak przynajmniej wynika z badań Institute for American Values.

 

Dzieci potrzebują wsparcia zarówno ze strony matki, jak i ojca. Badania pokazują, że matki mają ogromny wpływ na wychowanie, a ojcowie na dyscyplinowanie dzieci.

 

Dziecko żyjące z samotną matką jest 14 razy bardziej narażone na poważne znęcanie się fizyczne niż dziecko mieszkające z zamężnymi biologicznymi rodzicami. Dziecko, którego matka mieszka z mężczyzną innym niż ojciec dziecka, jest 33 razy bardziej narażone na poważne fizyczne znęcanie się.

 

W przypadku dzieci urodzonych w małżeństwach około 1/3 nastolatków amerykańskich jest aktywnych seksualnie. W przypadku nastolatków żyjących w rodzinach niepełnych, odsetek ten wzrasta, osiągając ponad 50 proc. aktywnych seksualnie nastolatków. Dzieci niezamężnych matek doświadczają trwałych napięć emocjonalnych.  

 

Biskupi USA wskazują, że stabilna, kochająca relacja matki i ojca obecna jedynie w małżeństwie, zapewnia najlepsze warunki wychowywania dzieci.

 

Źródło: cnsnews.com, usccb.org

AS


DATA: 2018-02-22 11:58
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
1
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Do L. Wspólczuję Ci, gdzie Ty mieszkasz? symboliczna podkarpacka wieś czy gdzie? czasy się zmieniły, w swoim towarzystwie nie zaobserwowałem żadnego szykanowania dzieci z niepełnych rodzin przez inne dzieci, szykan ze strony dorosłych to nawet nie umiem sobie wyobrazić.
3 miesiące temu / max
 
"dzieci w stabilnych związkach małżeńskich częściej uczęszczają do collegu, są zdrowsze", odp. ponieważ jedno z rodziców (przeważnie ojciec) zarabia to drugie może zaopiekować się dzieckiem. Praca, pieniądze = lepsze warunki bytowe. "Dziecko wychowane przez samotną matkę jest bardziej narażone na znęcanie się fizyczne", należy zadać sobie pytanie co jest tego powodem? Z moich obserwacji wynika, że dzieci z niepełnych rodzin często są stygmatyzowane i szykanowane przez dorosłych i rówieśników, zarówno z tzw. dobrych domów jak i tych dysfunkcyjnych. A na ścieżkę przestępczą wkraczają zarówno dzieci z pełnych rodzin jak i rozbitych, z tymże w zakładach poprawczych częściej osadzane są dzieci z niepełnych rodzin lub biednych ponieważ nie mają dobrze opłaconego adwokata.
4 miesiące temu / L.
 
Naturalnie iz nie moze to byc dobre. Zadna patologia nie jest dobra! A patologia rodziny jest niebezpieczna szczegolnie! Dziecko nie ma pelnej rodziny i potem rodza sie rozne problemy w zyciu i wlasnie kolejne patologie.
4 miesiące temu / Slawomir Tomasz Roch
 
Tyle, że protestanckie małżeństwo typowe dla USA, to nie to samo, co małżeństwo katolickie, a nawet jeśli mówimy o katolikach, to przecież nie każde katolickie małżeństwo stoi na jakościowo odpowiednim poziomie.
4 miesiące temu / Lefti
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.