DZIŚ JEST:   23   WRZEŚNIA   2020 r.

Św. Ojca Pio z Pietrelciny
Św. Tekli, męczennicy
 
 
 
 

4 sierpnia

4 sierpnia
Papież Pius X

1850 – zmarł gen. Ignacy Prądzyński (ur. 1792), inżynier wojskowy, teoretyk i historyk wojskowości, podczas powstania listopadowego wysoki oficer Sztabu Głównego, autor planów operacji częściowo wykorzystanych przez gen.  Jana Skrzyneckiego. Był rzecznikiem zdecydowanych działań zaczepnych. Osobiście dowodził w wygranej bitwie pod Iganiami (10 kwietnia 1831). Niestety, gdy w schyłkowym okresie powstania, został mianowany wodzem naczelnym, nie przejawiał już dawnej energii i wkrótce zrezygnował ze stanowiska.


1879
– papież Leon XIII opublikował encyklikę Aeterni Patris, o znaczeniu filozofii. Zalecał w niej powrót do tomizmu jako najdoskonalszego systemu filozoficznego z punktu widzenia nauczania Kościoła.


1903 – kardynał Giuseppe Melchiorre Sarto został wybrany 257. papieżem i przyjął imię Pius X. Jego zasługą było wydanie wojny tendencjom modernistycznym w Kościele katolickim. Zreorganizował Kurię Rzymską. Powołał komisję kodyfikacyjną prawa kanonicznego, jednak efekt jej prac, tj. Kodeks Prawa Kanonicznego, ogłosił dopiero jego następca Benedykt XV w 1917 roku. Św. Pius X zezwolił także na komunię młodszych dzieci (ok. 7 roku życia), o ile dziecko potrafi odróżnić chleb zwykły od Chleba Eucharystycznego i wierzy, że przyjmując Komunię świętą, przyjmuje Chrystusa. Dużą wagę przykładał do badań nad Pismem Świętym. W tym celu w Rzymie powołał do życia Papieski Instytut Biblijny. Kanonizowany w 1954 roku przez Piusa XII.


1944 – na posterunku w pałacu Blanka na Starym Mieście poległ Krzysztof Kamil Baczyński (ur. 1921), obiecujący polski poeta, żołnierz batalionu „Parasol” Armii Krajowej (starszy strzelec podchorąży).


DATA: 2020-08-04 05:22
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
7
 
 
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.