DZIŚ JEST:   07   SIERPNIA   2020 r.

Pierwszy Piątek
Św. Kajetana z Thieny
Bł. Edmunda Bojanowskiego
 
 
 
 

4 lipca

4 lipca
Atak husarii pod Kłuszynem

1187 – wojska Królestwa Jerozolimskiego pod wodzą króla Gwidona z Lusignan poniosły klęskę, walcząc z przeważającymi siłami sułtana Saladyna pod Hittin. W ręce pogan dostała się relikwia Świętego Krzyża, król i wielu baronów. Pozbawione obrońców miasta i zamki Palestyny stały się później łatwym łupem dla Saladyna. Wkrótce padła Jerozolima. Bitwa była największą klęską chrześcijan w historii walk z muzułmanami w Ziemi Świętej. 


1610 – hetman polny koronny Stanisław Żółkiewski rozbił pod Kłuszynem liczebniejszą armię moskiewską idącą w sukurs Smoleńskowi. Hetman najpierw rozbił wojska ruskie, a następnie zmusił do kapitulacji najemników ze Szwecji. W wyniku poniesionej klęski bojarzy zdetronizowali cara Wasyla Szujskiego i ofiarowali tron królewiczowi Władysławowi Wazie. Wkrótce Żółkiewski zajął Moskwę.

1776 – kongres w Filadelfii uchwalił Deklarację Niepodległości Stanów Zjednoczonych. Tym samym trzynaście amerykańskich kolonii zerwało związki z Wielką Brytanią. Dzień ten obchodzony jest jako święto narodowe - Dzień Niepodległości Stanów Zjednoczonych.


1848 – zmarł François-René de Chateaubriand, francuski pisarz, polityk i dyplomata. Urodził się w starej rodzinie szlacheckiej w 1768 roku. Po aresztowaniu przez rewolucjonistów króla Ludwika XVI zaciągnął się do tworzonej w Belgii armii kontrrewolucyjnej. Potem trafił do Anglii, gdzie przeżył nawrócenie. Po powrocie do Francji napoleońskiej opublikował kilka książek, które przyniosły mu sławę, m.in. Geniusz chrześcijaństwa (1802). Jeszcze przed upadkiem Napoleona związał się z Burbonami. W latach 20. XIX w. rozpoczął karierę dyplomatyczną. Po rewolucji lipcowej wycofał się z życia publicznego. W ostatnich latach przed śmiercią napisał m.in. Pamiętniki zza grobu.

1920 - wojska bolszewickie Frontu Zachodniego, dowodzone przez gen. Michała Tuchaczewskiego, przystąpiły do ofensywy przeciw armii polskiej. Na kierunku uderzenia (od granicy z Łotwą po błota poleskie) bolszewicy skoncentrowali cztery armie oraz silną grupę kawalerii, liczące w formacjach liniowych 110 tys. żołnierzy. Mieli więc zdecydowaną przewagę nad wojskiem polskim posiadającym na tym odcinku ok. 69 tys. żołnierzy.


1922 - zmarł Stanisław Koźmian, polski polityk konserwatywny, reżyser, krytyk teatralny, publicysta i historyk. W 1866 wraz z Józefem Szujskim i Stanisławem Tarnowskim założył „Przegląd Polski”. Został jednym z przywódców obozu Stańczyków.

1934 – zmarła Maria Skłodowska-Curie, światowej sławy naukowiec, fizyk i chemik (ur. 1867).

1941 – niemiecka jednostka policyjna do zadań specjalnych (Einsatzkommando zur besonderen Verwendung) dokonała na Wzgórzach Wuleckich we Lwowie mordu na 25 polskich profesorach.


1943 – w podkrakowskich Liszkach Niemcy dokonali krwawej pacyfikacji. Mieszkańców zgromadzono na łące u stóp stodoły, w której dokonywano „przesłuchań”. Ofiary wieszano za wykręcone w tył ręce i w bestialski sposób katowano bijakami od cepów. Oprócz kilkunastu członków organizacji NOW-AK, zamordowanych zostało wiele osób zupełnie przypadkowych. W sumie zginęło 30 ludzi.


1943 – w katastrofie brytyjskiego samolotu w Gibraltarze zginął premier RP, a zarazem Naczelny Wódz Polskich Sił Zbrojnych, gen. Władysław Sikorski oraz osoby mu towarzyszące. Do dziś sprawa nie została do końca wyjaśniona.


DATA: 2020-07-01 11:12
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
10
 
 
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.