DZIŚ JEST:   14   LIPCA   2020 r.

Św. Kamila de Lellis
Bł. Hroznaty, męczennika
 
 
 
 

4 grudnia

4 grudnia

1533 – trzyletni Iwan IV Groźny (1530-1584) został wielkim księciem moskiewskim. W ciągu swego panowania przebudował państwo w duchu samowładztwa. Brutalnymi metodami zwalczał bojarów, odsuwając ich od udziału we władzy. Pomagała mu w tym gwardia przyboczna (opricznina). Słynął z okrucieństwa. Począwszy od 1560 roku, z jego polecenia stracono dziesiątki tysięcy ludzi. W przypływie szału zamordował własnego syna. Wobec państw sąsiednich prowadził bardzo agresywną politykę, co przyniosło mu korzyść w postaci przyłączenia do księstwa moskiewskiego chanatu kazańskiego (1552), astrachańskiego (1556) i syberyjski ego (1581). Starł się także z Zakonem Kawalerów Mieczowych oraz państwem polsko-litewskim. Swoją represyjną polityką doprowadził do politycznego i gospodarczego kryzysu państwa. Był pierwszym władcą Rosji, który koronował się na cara, co stało się 16 stycznia 1547 roku.


1563 – zakończyły się obrady soboru trydenckiego, które trwały od 1545 do 1563 roku. W tym czasie ojcowie soborowi spotykali się trzykrotnie. Pierwszy etap odbywał się w latach 1545 – 1547, za pontyfikatu Pawła III; drugi 1551-1552, gdy papieżem był Juliusz III; trzeci trwał od 1562 do 1563 roku, pod przewodnictwem Ojca Świętego Piusa IV. Na ostatniej sesji, 4 grudnia 1563 roku, uroczyście odczytano wszystkie dekrety i kanony soborowe. 30 czerwca 1564 roku papież Pius IV wydał bullę Benedictus Deus zatwierdzającą decyzje soboru. Jednocześnie zarezerwował sobie prawo do autentycznej interpretacji dekretów Tridentinum. Sobór ten miał wielkie znaczenie dla Kościoła; wzmocnił go, pomógł przezwyciężyć tendencje odśrodkowe pojawiające się od XIII wieku, a przede wszystkim wyjaśnił wiele kwestii doktrynalnych. Niestety nie udało się zlikwidować rozdarcia chrześcijaństwa zapoczątkowanego wystąpieniem Marcina Lutra.

1642 – zmarł kardynał Armand-Jean du Plessis de Richelieu, kardynał i polityk francuski (ur. 1585 r.). W 1606 został biskupem Luçon. W 1622 otrzymał tytuł kardynała. Dwa lata później król Ludwik XIII powierzył mu funkcję pierwszego ministra Francji. Do końca życia faktycznie kierował polityką tego kraju. Jako zwolennik scentralizowanej monarchii absolutnej, zwalczał opozycję arystokracji i hugenotów. Popierał rozwój gospodarki i handlu. Dużą wagę przywiązywał do rozwoju kultury i sztuki.

 

1926 – podczas zjazdu w Poznaniu ogłoszono deklarację ideową nowej organizacji nurtu narodowego - Obozu Wielkiej Polski. Miał on przyczynić się do zjednoczenia prawicowych przeciwników sanacji i oddziaływać na społeczeństwo w duchu idei narodowej. Inicjatorem założenia OWP był Roman Dmowski, który wszedł w skład stojącej na czele organizacji Wielkiej Rady. Rosnące wpływy Obozu Wielkiej Polski wśród młodzieży oraz jego radykalny charakter spowodowały, że w 1933 roku władze sanacyjne rozwiązały organizację.

1938 – zmarł abp Józef Teodorowicz, katolicki arcybiskup obrządku ormiańskiego, polski polityk, poseł na Sejm Ustawodawczy, a następnie senator I kadencji II RP. Urodził się 25 lipca 1864 roku w szlacheckiej rodzinie ormiańskiej. W czasie studiów prawniczych przeszedł kryzys wiary. Po nawróceniu rozpoczął studia teologiczne. 2 stycznia 1887 roku otrzymał święcenia kapłańskie i rozpoczął pracę duszpasterską wśród polskich Ormian. 2 lutego 1902 roku został konsekrowany na biskupa ormiańskiego. Pasterzował sześciu tysiącom dusz. W latach 1902-18 pełnił funkcję posła do Sejmu Krajowego we Lwowie oraz Izby Panów w Wiedniu, gdzie bronił spraw polskich. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości abp Teodorowicz zasiadał w ławach parlamentu II RP. W marcu 1923 roku wycofał się z czynnego uczestnictwa w życiu politycznym Polski. Później koncentrował się już tylko na pracy duszpasterskiej i literacko-naukowej.

 


DATA: 2019-12-04 05:19
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
4
 
 
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.