DZIŚ JEST:   05   LIPCA   2020 r.

XIV Niedziela zwykła
Św. Antoniego Marii Zaccarii
Św. Antanazego z Atos
 
 
 
 

4 czerwca

4 czerwca
Stanisław Moniuszko

1102 – zmarł książę polski Władysław I Herman. Jako młodszy potomek Kazimierza Odnowiciela żył w cieniu brata Bolesława Śmiałego. Drogę do władzy otwarł przed nim bunt poddanych, który odsunął od władzy obciążonego zabójstwem biskupa Stanisława ze Szczepanowa brata. Po przejęciu władzy w 1079 roku Władysław I przeorientował całą politykę państwa. Zrezygnował ze starań o godność królewską, zawarł sojusz z Czechami. Utracił wpływy na Rusi. W swych rządach oparł się na palatynie Sieciechu. Ten jednak nie cieszył się popularnością wśród możnych, którzy ostatecznie  wymusili na Władysławie Hermanie wygnanie wielkorządcy. W ostatnich latach panowania książę dzielił władzę z synami: Zbigniewem i Bolesławem Krzywoustym.


1871 – Ojciec Święty bł. Pius IX ogłosił encyklikę Beneficia Dei, w której podsumował 25 lat swojego pontyfikatu.


1872 – zmarł Stanisław Moniuszko, wybitny polski kompozytor, twórca opery narodowej (ur. 1819). Po studiach muzycznych w Niemczech pracował jako organista w Wilnie. W 1858 przeniósł się do Warszawy, gdzie objął stanowisko dyrygenta opery. Od 1864 roku wykładał w warszawskim Instytucie Muzycznym. Był człowiekiem głęboko wierzącym, praktykującym katolikiem. Wiara stała się dla niego inspiracją do tworzenia utworów religijnych. Pisał msze, kantaty, litanie, motety, hymny, psalmy, pieśni, modlitwy, a także transkrypcje instrumentalne utworów religijnych. Największą sławę przyniosły mu jednak opery (szczególnie Halka i Straszny dwór) oraz niezwykle popularne pod koniec XIX w. pieśni, wydane w 12 Śpiewnikach domowych (z tego 6 ukazało się po śmierci autora).


1960 – zmarł gen. Józef Haller (ur. 1873). Karierę wojskową zaczynał w 1895 roku jako absolwent wydziału artylerii wiedeńskiej Akademii Technicznej. Przeniesiony w stan spoczynku (w 1911 roku) zaangażował się w działalność społeczną. Po wybuchu I wojny światowej został oficerem Legionów Polskich. Od 1916 roku dowodził II Brygadą Legionów. Ustalenia traktatu brzeskiego pchnęły go do wypowiedzenia państwom centralnym posłuszeństwa i przekroczenia wraz z podlegą mu brygadą frontu pod Rarańczą. Wkrótce objął komendę nad II Korpusem Polskim. Na jego czele stoczył bój z Niemcami pod Kaniowem. Następnie przedostał się do Francji, gdzie Komitet Narodowy Polski powierzył mu dowodzenie Błękitną Armią. Po powrocie do kraju stał na czele wyższych związków operacyjnych. 10 lutego 1920 r. jako dowódca Frontu Pomorskiego dokonał symbolicznego aktu zaślubin Polski z Bałtykiem. Podczas bitwy warszawskiej dowodził wojskami walczącymi na przedpolach stolicy.


1989 – odbyły się wybory do Sejmu PRL X Kadencji oraz do utworzonego właśnie Senatu. Głosowanie przekształciło się w referendum, w którym Polacy wypowiedzieli się przeciw systemowi komunistycznemu w Polsce oraz podległości ZSRR. Nie przełożyło się to na rozkład sił w parlamencie. Wcześniejsze ustalenia okrągłostołowe sprawiły, że jedynie wybory do Senatu były poniekąd wolne. W przypadku Sejmu wyborcy mogli swobodnie wybrać jedynie 35 proc. składu izby.


DATA: 2020-06-04 05:45
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
7
 
 
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.