DZIŚ JEST:   27   LISTOPADA   2020 r.

NMP Cudownego Medalika
Św. Wirgiliusza, biskupa
Św. Józefa Pignatellego
 
 
 
 

31 października

31 października

1517 – augustianin doktor Marcin Luter ogłosił w Wittenberdze 95 tez podważających naukę Kościoła o odpustach. Szeroko nagłośnione zaczęły zdobywać poparcie w wielu środowiskach kościelnych. Doprowadziło to do rozdźwięku, a potem podziału w Kościele niemieckim.


1922 – Benito Mussolini został premierem Włoch. Przywódca włoskich faszystów nie dysponując większością w parlamencie, oparł się na koalicji złożonej z kilku partii. Dzięki dobrej koniunkturze gospodarczej i polityce zastraszania Duce poszerzał swe wpływy, by w końcu objąć władzę dyktatorską.


1940 - 60 niemieckich myśliwców Bf 109 zrzuciło bomby na Londyn. Dzień ten przyjmuje się tradycyjnie za koniec bitwy o Anglię. Niemieckie ataki lotnicze trwały wprawdzie dalej, ale były coraz słabsze i rzadsze.


1945 – zmarł Wincenty Witos, polski polityk, działacz ruchu ludowego i publicysta (ur. 1874). Od 1895 roku członek Stronnictwa Ludowego (SL). W latach 1908-1914 poseł do Sejmu Krajowego Galicji, a od 1911 do końca wojny poseł do Rady Państwa w Wiedniu. W październiku 1918 roku stanął na czele Polskiej Komisji Likwidacyjnej w Krakowie. W latach 1918-1931 pełnił funkcję prezesa PSL „Piast” oraz posła na sejm z ramienia tej partii. Trzykrotnie stawał na czele rządu RP, z tego raz w krytycznym momencie wojny polsko-bolszewickiej. W 1929 roku współtworzył Centrolew. Skazany na 1,5 roku więzienia w procesie brzeskim zdecydował się na emigrację do Czechosłowacji (1933-1939). Podczas II wojny światowej był więziony przez Niemców. Nie skorzystał z propozycji komunistów wejścia w skład władz tworzonego przez nich marionetkowego państwa. Od sierpnia 1945 został prezesem PSL. Schorowany, wkrótce potem zmarł.

 


DATA: 2020-10-26 09:02
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
10
 
 
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.