DZIŚ JEST:   03   SIERPNIA   2020 r.

Św. Lidii z Tiatyry
Św. Nikodema
 
 
 
 

31 lipca

31 lipca
Zdzisław Lubomirski

1853 – skonstruowana przez Ignacego Łukasiewicza lampa naftowa została po raz pierwszy wykorzystana w praktyce do oświetlenia sali podczas pilnej nocnej operacji w lwowskim szpitalu powszechnym na Łyczakowie.


1886 – zmarł Franciszek Liszt, wybitny kompozytor i pianista węgierski, jeden z głównych przedstawicieli romantyzmu w muzyce (ur. 1811). Jako ceniony i popularny artysta często występował na scenie. Kariera wirtuoza i światowy styl życia nie przytłumiły w nim głębszych potrzeb duchowych. Przeciwnie, z biegiem lat przybierały one na sile, wraz z narastającym doświadczeniem pustki i rozczarowania blichtrem świata. Latem 1863 r. zamieszkał w rzymskim klasztorze Madonna del Rosario. Z rąk Ojca Świętego, bł. Piusa IX przyjął niższe święcenia kapłańskie, nosił sutannę,  studiował teologię i używał tytułu abbé. W tym czasie komponował głównie muzykę religijną i kościelną. Zmarł na zapalenie płuc w Bayreuth w Niemczech, gdzie przyjechał na organizowany przez jego córkę festiwal muzyczny. Liszt przyjaźnił się z wieloma wybitnymi Polakami. Szczególnie bliskie związki łączyły go z Fryderykiem Chopinem.

1942 – w Taszkiencie przedstawiciele polskich i sowieckich władz wojskowych podpisali protokół uzgadniający ewakuację sformowanych w ZSRS oddziałów Wojska Polskiego na Bliski Wschód. Na mocy porozumienia do Iraku wyjechało wkrótce blisko 70 tys. osób: oficerów, żołnierzy oraz ludność cywilna.  

 

1943 – zmarł Zdzisław Lubomirski, polski polityk, prezydent Warszawy, członek Rady Regencyjnej. Urodził się 4 czerwca 1865 r. w Niżnym Nowogrodzie w rodzinie książęcej. Rodzice przebywali wóczas na zesłaniu po powstaniu styczniowym. Po studiach w Krakowie i Grazu przeniósł się do Kongresówki, gdzie prowadził działalność dobroczynną i społeczną.

Po wybuchu I wojny światowej Lubomirski zaangażował się w prace Komitetu Obywatelskiego m. Warszawy. W sierpniu 1915 r. Rosjanie wycofując się z Warszawy przekazali mu rządy w mieście, co potem zaakceptowali Niemcy. Jako prezydent organizował pomoc dla osób poszkodowanych przez działania wojenne, prowadził akcje porządkowe oraz zajmował się szkolnictwem. W październiku 1917 r. powołany został na członka Rady Regencyjnej Królestwa Polskiego. Zasiadł w niej obok arcybiskupa Aleksandra Kakowskiego i Józefa Ostrowskiego. Z jego inicjatywy 7 października 1918 r. Rada Regencyjna wydała orędzie zapowiadające utworzenie „niepodległego państwa obejmującego wszystkie ziemie polskie z dostępem do morza”.

W 1928 r. po latach przerwy powrócił do polityki jako senator. W listopadzie 1942 r. został aresztowany przez gestapo. Zwolniono go po dwóch miesiącach skrajnie wycieńczonego. Zmarł kilka miesięcy później w Małej Wsi koło Grójca.


DATA: 2020-07-29 08:19
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
9
 
 
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.