DZIŚ JEST:   25   LUTY   2020 r.

Św. Cezarego z Nazjanzu
Św. Modesta z Trewiru
 
 
 
 

30 procent normy. Raport na temat prac Sejmowej Komisji Obrony Narodowej

30 procent normy. Raport na temat prac Sejmowej Komisji Obrony Narodowej
źródło: wikimedia.org

Z 30 zaplanowanych punktów harmonogramu pracy Sejmowej Komisji Obrony Narodowej, w okresie od 1 lipca 2018 roku do 30 czerwca 2019 roku, zrealizowano jedynie 10, a plan pracy przyjęty na kolejny okres nie zakłada wyciągnięcia wniosków z poprzednich niepowodzeń - informuje Fundacja Ad Arma.

 

Do zakresu kompetencji Sejmowej Komisji Obrony Narodowej należą sprawy obronności oraz funkcjonowania sił zbrojnych i przemysłu obronnego. W przyjętym przez Komisję harmonogramie zadań na okres 01.07.2018-30.06.2019 założono pracę nad kluczowymi kwestiami z zakresu bezpieczeństwa państwa. Jak ustaliła Fundacja Ad Arma, większości zaplanowanych tematów w ogóle nie udało się podjąć.

 

Z 30 zaplanowanych punktów harmonogramu pracy zrealizowano jedynie 10. Komisja nie zajęła się takimi tematami jak m.in.:

– stan operacyjny przygotowania terytorium Polski do obrony,

– program rozwoju Sił Zbrojnych RP do roku 2026,

– plan rozwoju PGZ S.A,

– gotowość do działań w cyberprzestrzeni oraz perspektywy udziału Wojska Polskiego w operacjach zagranicznych.

 

Nie dokonano również analizy stanu rozliczenia zaliczek sfinansowanych z budżetu MON w latach 2016-2017. Prace nad niektórymi tematami (jak np. funkcjonowanie wyższego szkolnictwa wojskowego) Komisja próbowała podjąć dwukrotnie. Pomimo tego, nie udało się ich zrealizować.

 

Zastanawiający jest fakt, że pierwsze posiedzenie Komisji Obrony Narodowej w dniu 19 grudnia 2019 r. w nowym składzie, wyłonionym przez ostatnie wybory parlamentarne, rozpoczęto od ustalenia planu pracy na kolejny okres. W żaden sposób nie rozliczono poprzedniego planu, który w większości nie został zrealizowany. Nie wyciągnięto z tego żadnych wniosków ani nie próbowano ustalić przyczyn takiego stanu rzeczy. Nie dokonano również podsumowania pracy całej poprzedniej kadencji Komisji – mówi Jacek Hoga, prezes Fundacji Ad Arma.

 

Jak zauważa Fundacja, większość tematów, nad którymi miała pracować Komisja w omawianym okresie czasu, bazowała na informacjach pochodzących od Ministra Obrony Narodowej. Tymczasem szef MON Mariusz Błaszczak ani razu nie był osobiście obecny w trakcie posiedzeń Komisji.

 

Plan pracy Komisji nie uwzględnił również dokonania analiz większości z ostatnich raportów Najwyższej Izby Kontroli dotyczących kwestii krytycznych dla bezpieczeństwa państwa. W sprawozdaniu z pracy Komisji nie znalazło się omówienie m.in. takich raportów NIK jak „Stany osobowe Sił Zbrojnych RP w czasie pokoju”, „Przygotowanie obronne państwa” czy „Utrzymywanie zakładanych zdolności przez jednostki pancerne SZ RP”.

 

Komisja pochyliła się jedynie nad dwoma raportami NIK, dotyczącymi relacji MON z organizacjami proobronnymi oraz rejestracją osób na potrzeby kwalifikacji wojskowej. Wnioski z obu dokumentów są alarmujące. Jak wykazuje NIK, dotychczasowa współpraca MON z organizacjami proobronnymi nie przyniosła oczekiwanych rezultatów a sposób przyznawania dotacji podmiotom pozarządowym zawierał liczne nieprawidłowości. NIK wskazuje również na wysoki wskaźnik mężczyzn, którzy nie dopełnili obowiązku stawienia się do kwalifikacji wojskowej, który w zależności od województwa wynosi nawet 26 proc. (!). Sprawozdanie z pracy Komisji nie podaje jednak, czy posłowie wyciągnęli jakiekolwiek wnioski z tych raportów.

 

Średni koszt raportu NIK to ok. 1.5 miliona złotych. Większość raportów dotyczących obronności jest niejawna i niedostępna dla opinii publicznej. W jakim celu tworzone są te analizy skoro nie korzystają z nich osoby do tego upoważnione i zobowiązane? – zastanawia się Jacek Hoga.

 

Obserwując działania Komisji Obrony Narodowej można odnieść wrażenie, że wytwarza ona jedynie pozory pracy na rzecz obronności Polski. Nasuwa się w takim razie pytanie, gdzie znajdują się zatem realne ośrodki decyzyjne i analityczne mające wpływ na działanie naszych sił zbrojnych i przemysłu obronnego? – dodaje prezes Fundacji Ad Arma.

 

Źródła: sejm.gov.pl, nik.gov.pl, Fundacja Ad Arma

TK


DATA: 2020-01-22 14:13
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
6
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

czemu się dziwić, jeśli jednym z przewodniczących podkomisji jest p. Maciej Lasek, były wróg publiczny nr 1 p. Macierewicza a dzisiaj chyba już koszer?
1 miesiąc temu / gorzki
 
Pan Braun zdaje się wspominał o tym na posiedzeniu komisji. Bez większego efektu. Czy to znaczy, że większość parlamentarna pozoruje tylko prace na rzecz obronności Naszego Nieszczęśliwego Kraju ? "gdzie znajdują się zatem realne ośrodki decyzyjne i analityczne mające wpływ na działanie naszych sił zbrojnych i przemysłu obronnego?" Czyżby poza granicami Polski ?
1 miesiąc temu / Pentody
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.