DZIŚ JEST:   03   GRUDNIA   2020 r.

Św. Franciszka Ksawerego
Św. Kasjana, męczennika
 
 
 
 

30 października

30 października

1902 – papież Leon XIII w liście apostolskim Vigilantiae studiique powołał Papieską Komisję Biblijną. Jej zadaniem miał być rozwój studiów biblijnych w Kościele katolickim oraz troska o ich wierność Magisterium kościelnemu. W 1904 roku papież Pius X udzielił Komisji uprawnień do nadawania tytułów akademickich w zakresie nauk biblijnych. Papież Paweł VI Motu Proprio Sedula cura (1971) połączył Komisję z Kongregacją Nauki Wiary. Od tej pory prefekt Kongregacji Nauki Wiary jest jednocześnie przewodniczącym Komisji.


1905 – zmuszony przez sytuację w kraju (rewolucja 1905 roku) car Mikołaj II Romanow nadał Rosji pierwszą konstytucję i powołał zgromadzenie narodowe – Dumę. Pierwsza Duma, w skład której wchodziło 478 posłów, w tym 54 posłów polskich (36 posłów z Królestwa Polskiego i 19 z Koła Kresowego) zebrała się w kwietniu 1906 roku. Została rozwiązana po 10 tygodniach istnienia. Podobnie było z II Dumą, dopiero trzecia przetrwała pełną kadencję.

1918 - Rada Narodowa w Cieszynie proklamowała przynależność państwową Śląska Cieszyńskiego do Polski. Akt ten poprzedziły masowe wiece miejscowej ludności opowiadającej się za włączeniem tych ziem do państwa polskiego.

1939 – zmarł Wacław Gąsiorowski, polski pisarz, dziennikarz, publicysta oraz scenarzysta (ur. 1869). Debiutował sztuką teatralną Szare życie, nagrodzoną w konkursie „Kuriera Warszawskiego” i wystawioną w teatrze „Rozmaitości” w 1892 roku. W roku 1901, na łamach warszawskiego „Dziennika dla Wszystkich”, zaczęła ukazywać się w odcinkach powieść Huragan, która przyniosła autorowi dużą popularność wśród czytelników. Za działalność antycarską poszukiwany przez Ochranę, musiał emigrować. We Francji, a później w USA intensywnie pracował w środowiskach polonijnych. Kontynuował pracę pisarską, tworząc przede wszystkim powieści historyczne osadzone głównie w czasach wojen napoleońskich i powstania listopadowego. W latach 1921-1930 był redaktorem czasopism polonijnych w Stanach Zjednoczonych. W 1930 wrócił do Polski.

1944 – PKWN wydał dekret „o ochronie Państwa”. Przewidywał on karę śmierci lub więzienia za takie przestępstwa jak m.in.: sprzeciwianie się reformie rolnej, wytwarzanie, przechowywanie i zbywanie bez zezwolenia aparatów radiowych itp. Przy tworzeniu dekretu złamano fundamentalną zasadę iż „prawo nie działa wstecz”. Objęto nim bowiem także „przestępstwa” popełnione przed 15 sierpnia 1944.

1950 – władze komunistyczne przeprowadziły w Polsce wymianę pieniędzy. Przygotowano ją w całkowitej tajemnicy przed społeczeństwem. Potrzebę reformy uzasadniano chęcią pozbawienia pieniędzy kapitalistów, prywaciarzy i spekulantów. Pieniądze zdeponowane w banku wymieniono w proporcji 3 nowe złote za 100 starych, przy limicie wymiany 100 tysięcy starych złotych, a gotówkę w stosunku 1 do 100. W ten sposób komunistyczna władza ukradła obywatelom 2/3 posiadanych przez nich pieniędzy.

 


DATA: 2020-10-30 05:04
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
8
 
 
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.